Laos Laos

 • Jak trávit čas

  Laos se pomalu proměňuje v turisticky atraktivní zemi a na kráse mu neubírá ani fakt, že neleží u moře. Pestrá nabídka aktivit pro milovníky kultury a historie, vyznavače dobrého jídla, dobrodruhy, sportovní nadšence i požitkáře směle konkuruje výletům v okolních zemích.

  Mnohé aktivity se odehrávají na řekách. Do městečka Vang Vieng míří lidé jezdit na duši po řece Nam Song. Zájemci putují pár kilometrů do džungle, kde nasednou a splaví řeku zpět do města. Cestou se zastavují v barech, na skluzavkách nebo u přírodních krás. Luang Prabang je výchozím místem pro plavbu na řece Nam Ou. Výletní lodě vás zavezou ke skrytým vesnicím uprostřed zeleně. Cesta může trvat několik hodin i několik dní. Tepnou Laosu je řeka Mekong. Po ní plují asi 35 metrů dlouhé lodě z palisandru s veškerým pohodlím. Vezou turisty k místům přístupným pouze z lodi. Z paluby můžete pozorovat život místních obyvatel a zároveň se osvěžit v lodním baru. Řeky jsou sjízdné i na kajaku a místní cestovní agentury pořádají výlety k divokým peřejím s průvodcem.

  Pokud upřednostňujete putování po souši, oblíbíte si motorky. Na nich se dostanete až do odlehlých koutů Laosu, kam turistické autobusy nemíří. Hlavu si dokonale vyčistíte v džungli, kde vám bude dělat společnost jen průvodce a místní fauna a flóra. Zaposlouchejte se do zvuků přírody a zapomeňte na všechny starosti. Při troše štěstí spatříte i slony, a pokud ne, vydejte se do Sloní vesnice Ban Xieng Lom asi 15 kilometrů od Luang Prabang. Seznámíte se s obrovskými savci, projedete se na nich, navštívíte vodopády Tad Sae, vykoupete se a objevíte laoské tradice ve vesnici Khmu.

  Dobrodruzi mohou vyzkoušet paragliding ve Vang Vieng, let balónem nebo Zipline Nong Khiaw Jungle Fly, kdy poletíte mezi korunami stromů připoutaní karabinou na laně. V okolí Vang Vieng na vás čeká také lezení po skalách. Najdou se trasy pro náročné i kurzy pro začátečníky. Samozřejmostí je vypůjčení veškeré výstroje.

  Třešničkou na cestě Laosem je návštěva horských kmenů Lao Teung, Lao Sung, Lao Tai a Kmen Akha. Tito lidé žijí v harmonii s přírodou a neopouštějí své tradice. Bydlí v primitivních obydlích a živí se pěstováním opia, rýže a směnným obchodem.