Malta Malta

 • Jak trávit čas

  Vodní sporty

  Nejrozšířenějším vodním sportem na Maltě je samozřejmě plavání. Přírodních písečných pláží zda najdete pouze několik, jinak je pobřeží Malty převážně skalnaté. Přesto jsou podmínky ideální jak pro koupání rodin s dětmi, tak i pro vyznavače adrenalinu. Voda je krásně azurově modrá a možnost zapůjčit si lehátka a slunečníky je téměř samozřejmou službou na všech větších plážích. Na většině pláží najdete rovněž stánky s bohatým sortimentem občerstvení.

  Za nejlepší maltskou pláž je považována Golden Bay.

  Teplota vody je po celou sezónu velmi příjemná a velkým zpestřením koupání je častý výskyt překrásných mořských živočichů včetně fascinujících mořských koníků a delfínů. To je také důvod, proč Malta patří mezi nejvyhledávanější centra potápění na světě. Kromě úchvatné podmořské fauny a flóry zde mohou v průzračně čisté vodě pozorovat také potopené vraky lodí a prozkoumávat zatopené jeskyně. Na Maltě existuje celá řada potápěčských škol, není tedy důvod, proč si potápění na Maltě nezkusit.

  Pobřežní vody Malty jsou ideální také pro windsurfing, který je tradiční zábavou jak rodilých Malťanů, tak i zahraničních turistů, po celý rok. Potřebné vybavení si lze zapůjčit v některé z mnoha půjčoven a vzhledem k tomu, že se ve zdejších vodách nevyskytují žádné silné mořské proudy, nemusí se windsurfingu bát ani úplní začátečníci, kteří zde naopak získají jedinečnou příležitost, se jeho umění naučit. O oblibě tohoto sportu svědčí i mnoho závodů, které se na Maltě pořádají.

  Příjemné klimatické podmínky a poloha Malty uprostřed Středozemního moře lákají také k romantickému plachtění na něžných vlnách oceánu. Velká členitost maltského pobřeží, zátoky, skaliska a z pevniny zcela nedostupné pláže umožňují jachtařům poznat to, co se nikomu jinému nepodaří, a odhalit další skrytá tajemství ostrova. Zájem o plachtění v posledních letech velmi vzrostl a tak se neustále zakládají nové jachtařské školy. Zvýšil se také zájem o každoročně pořádané závody jachet, které organizují místní jachtařské kluby.

  Skvělým odreagováním a dobrodružným zážitkem je vodní lyžování. I do toho se na Maltě můžete klidně pustit, stačí správná instruktáž a trocha tréninku. Ve všech větších střediscích na Maltě bývá vodní lyžování provozováno celoročně. V případě zájmu si zde můžete vypůjčit také vodní skútr.

  Rybolov

  Rybolov je oblíbeným koníčkem mnoha obyvatel ostrova a často se mu věnují celé rodiny. Dalekosáhlou maltskou tradicí jsou rybářské lodě Luzzu s Osirovým okem na přídi. Hlavním rybářským přístavem Malty je Marsaxlokk, kde se každou neděli koná velký rybí trh. Prodavače ryb ale najdete snad ve všech vesničkách po celé zemi, ryby jsou totiž neodmyslitelnou součástí jídelníčku maltského obyvatelstva. A tak si v souvislosti s rybolovem určitě neodepřete ochutnávku znamenité místní kuchyně.

  Pěší turistika

  K příjemným procházkám láká nádherná maltská krajina turisty především v období od listopadu do května. Cesty obklopují úrodná pole a louky pokryté rozkvetlými květinami. Život na maltských vesnicích běží stále ještě podle původních starých tradic, takže zdejší příroda je výjimečně čistá a moderní technikou téměř nedotčená. Svá pole lidé obdělávají sami a všude kolem nich se pasou stáda ovcí a koz. Během svých pěších výletů tak můžete do sytosti obdivovat krásy maltské různorodosti – venkovské usedlosti se zdobenými kapličkami u cest, drsnou přírodu nad mořskou hladinou, romantická skalní údolí i místa, dokumentující dávnou historii Malty.

  Cyklistika

  Úzké a klikaté cestičky, kterými je celý ostrov protkán, jsou jako stvořené pro jízdu na kole. Povrch je často poněkud nerovný a stezky vedou jak po krajině drsnějšího rázu, do strmých kopců a po skalních útesech, tak i skrz příjemné maltské vesnice. Možnost zapůjčit si horská kola nabízejí téměř všechna velká rekreační střediska.

  Jízda na koni

  Koně se na Maltě těší velké oblibě, stejně tak jízda na nich a z diváckého hlediska také nejrůznější závody, které se pořádají velmi často. S koňmi se můžete setkat prakticky všude a pokud budete mít zájem o projížďku, příležitostí budete mít na Maltě opravdu dostatek. Intenzitě zážitku, který získáte při prohlídce nádherné maltské krajiny z koňského hřbetu, se jen máloco vyrovná. A nemusíte se vůbec bát, jestliže zrovna nepatříte mezi profesionální jezdce - na Maltě funguje hned několik jezdeckých škol. Hlavním střediskem jezdectví je Marsa.

  Horolezectví

  Příznivci adrenalinových sportů, jakými jsou horolezectví a slaňování, si na Maltě určitě přijdou na své. Není problém si horolezecké vybavení vypůjčit a nechat se doprovodit na vhodná místa skutečnými odborníky. Lezení po skalách se vám jistě zalíbí, i když ho třeba budete na Maltě zkoušet úplně poprvé. Ta nejlepší místa ve skalních komplexech s nádherným výhledem na moře najdete nejsnáze, pokud se připojíte k nějaké menší organizované skupině.

  Golf

  Maltský královský golfový klub patří mezi vyhlášené. Tradice golfu na Maltě má své kořeny již v 19. století. Krásně udržované 18- ti jamkové hřiště patří k Marsa Sport Club poblíž maltského hlavního města. Krásy tohoto sportu zde mohou objevovat jak profesionálové, rekreační hráči, tak i úplní začátečníci. Vzhledem k vzrůstající popularitě golfu Malta plánuje v blízké době výstavbu dalšího kvalitní hřiště.

  Tenis

  Malta je celoročně doslova rájem pro všechny milovníky tenisu. Klima je příjemné a tenisové kurty vždy dokonale upravené - obvykle mají tvrdý povrch a poplatky za jejich použití jsou cenově přijatelné. Sportovní klub v Marse dokonce disponuje tenisovými kurty s umělým osvětlením. Na Maltě se bude líbit i vyznavačům squashe. Moderních prosklených hřišť na tento sport je zde vybudováno hned několik.

  Fotbal

  Fotbal je na Maltě stejně tak jako v Itálii skutečnou vášní. Svůj fotbalový tým má každé, byt sebemenší město, a vyrazit si na fotbal je pro každou rodinu či skupinku přátel snad tím nejoblíbenějším druhem zábavy – fotbal je v žebříčku popularity jednoznačně sportem číslo 1. Fotbalová sezóna probíhá od května do září a ty nejlepší zápasy můžete sledovat na Národním stadionu v Ta’Qali. Příznivé klimatické podmínky na Maltě však umožňují, věnovat se fotbalu i po celou zimu.