Malta Malta

 • Zajímavá místa

  Prosluněná Malta, ostrovní ráj a splněný sen všech potápěčů, je plná historických skvostů. Začněme v hlavním městě Valetta, památce UNESCO. Zachovaný systém opevnění, rušný přístav, malebné kamenné uličky z 16. století a majestátní katedrála ilustrují život maltézských rytířů. Dnešní ruch se soustřeďuje na třídu Republiky (Triq Ir-Repubblika) se spoustou obchodů, kaváren, památek a muzeí. Velký přístav omývají vody Středozemního moře a v kapli katedrály svatého Jana je ukryto Caravaggiovo mistrovské dílo „Stětí Jana Křtitele“.

  Středověkou éru připomíná město Mdina ležící asi 12 kilometrů od maltské metropole. Při procházce po městském opevnění Bastilion Square se vám otevře výhled na velkou část ostrova. Církevní památky, včetně díla Albrechta Dürera, si prohlédnete v Katedrálním muzeu a při toulkách městem narazíte na katedrálu svatého Pavla ze 17. století, kolem níž se soustřeďuje historické centrum.

  V sousedním městě Rabat pobýval apoštol Pavel a jeho jméno dosud zaznívá v rozhovorech místních i turistů. Ti míří za prohlídkou katakomb sv. Pavla a sv. Agáty ze 4. a 5. století, kde spočinuli první křesťané na Maltě. Architekturu starých Římanů reprezentuje komplex Domus Romana s mozaikovitými dlažbami a četným sloupořadím. Za hranicemi města objevujte zahrady Buskett, megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra a přírodní rezervaci Majjistral park.

  Gastronomickou perlu ostrova najdete ve městě Marsaxlokk. Největší rybářský přístav proslul svými trhy a bulvárem Xatt is-Sajjieda, kde sídlí vyhlášené podniky s menu zaměřeným na mořské plody. Rybáři z Marsaxlokku uloví více než polovinu ryb zpracovávaných na ostrově a jejich pestrobarevné loďky luzzu pohupující se na mořských vlnách připravují úchvatné záběry pro fotografy.

  Ostrov Gozo bezprostředně sousedí s Maltou. Na 67 km2 žije asi 40 tisíc obyvatel. I tak maličký ostrov se zapsal mezi památky UNESCO. V obci Xaghra stojí pozůstatky megalitického chrámu Ggantija. Při plavbě okolo ostrova zamíříte do zátoky Dwejra a spatříte skalisko Fungus Rock připomínající okno ve skalním útesu. Romantické chvíle na vás čekají na pláži San Blas.

  Na ostrově Comino se sjíždějí výletní lodě s klientelou z celého světa. Comino proslavila Modrá laguna s průzračně čistou vodou. Blankytnou modř si vychutnávají potápěči a milovníci šnorchlování. V hlavní sezóně mohou zážitek z krásného přírodního útvaru zastínit davy turistů.

  Malí návštěvníci Malty nadšeně vyrazí za zábavou. V Národním akváriu na Maltě objevujte podmořský svět ve 41 expozicích. V budově ve tvaru hvězdice se nachází nejen akvária a terária zaměřená na Středomoří, Indický oceán a Pacifik, ale i dětské hřiště, potápěčská škola, restaurace, laboratoř, obchod se suvenýry a informační centrum. V hlavní nádrži se prohánějí žraloci, úhoři a korálové ryby.

  Až se nabažíte podmořské fauny a flóry, zadovádějte si v bazénech plných zábavy. Akvapark Splash & Fun Water Park na severním pobřeží Malty je netradiční slanou vodou ve všech bazénech. Do nich ústí desítky klouzaček, tobogánů a adrenalinových atrakcí, jako je Kamikadze a Černá díra. Nechybí umělé vlny, řeka a brouzdaliště pro neplavce. O celodenní program se stará tým animátorů, a pokud si chcete jen odpočinout, opalujte se na lehátku na břehu bazénu s osvěžujícím nápojem v ruce.

  Také si rádi hrajete? Pak jste možná slyšeli o světoznámé stavebnici Playmobil. Na Maltě sídlí její továrna a v blízkosti výrobny vznikl tematický zábavní park Playmobil Funpark. Leží jen pár set metrů od závodní dráhy Hal Far a asi 15 minut jízdy z hlavního města Valetta. V interiérech budovy připomínající středověký hrad jsou k dispozici hračky pro malé i velké stavitele s různou tematikou, venku dětská hřiště, pirátská loď, procházející se maskoti a restaurace. Prohlídka továrny samotné trvá asi 45 minut.