Mauricius Mauricius

  • Možnosti cestování a dopravy

    Co je potřeba před cestou zařídit?

    Pro cestu na Mauritius nepotřebujete vízum, což je nesporná výhoda. K cestě na Mauricius potřebujete tedy pouze platný cestovní pas. Ačkoliv vízová povinnost již od roku 2009 neplatí pro ty turisty, kteří zde neplánují trávit delší dobu delší tří měsíců v průběhu půl roku, stále se musíte prokazovat několika podmínkami. Musíte předložit platný páteční cestovní lístek, prokázat dostatek finančních prostředků (100 USD na den) a prokázat rezervaci v hotelu na celou dobu pobytu. Co se týče celních a devizových předpisů, na Mauritius můžete dovézt 1 litr destilátu, 2 litry vína a 250 g tabákových produktů.

    Jak se na Mauritius dostat?

    Asi nejschůdnější a nejpohodlnější variantou dopravy je samozřejmě letadlo. Pokud chcete letět z Prahy, počítejte s několika přestupy, záleží na letecké společnosti a zájezdu, jež zvolíte, ale určitě Vás čeká přestup ve Vídni. Veškeré mezinárodní lety jsou pod záštitou letecké společnosti Air Mauritius. Na ostrově se nachází 5 letišť.

    Pokud jste odvážní a milujete plavbu na lodi, můžete se pokusit dopravit se na Mauritius na lodi nebo plachetnici. Chce to ale hodně odvahy a zkušeností.

    Jak se pohybovat po ostrově?

    Možností je opravdu mnoho, záleží na Vaší momentální chuti a také na tom, kam a jak rychle se chcete dopravit. Můžete si vypůjčit automobil v půjčovně na celý den, ale připravte se na přísnější podmínky. Většina půjčoven požaduje věk nad 23 let, samozřejmostí je platný mezinárodní řidičský průkaz, a to nejméně jeden rok. Ceny pronájmu se liší v závislosti na druhu a společnosti, jež pronájem poskytuje. Většinou se setkáte s cenami v rozmezí od 400 do 1500 rupií na jeden den, s tím, že odjedete s plnou nádrží. Tu ale budete muset před vrácením doplnit! Takovéto půjčovny aut se nacházejí v každém větším městě a hotelu. Poměrně levnější variantou je vypůjčit si automobil neoficiálně u nově získaných známých z řad obyvatel ostrova.

    Další variantou, jak se pohybovat po ostrově, je taxislužba. Stanoviště s automobily se nacházejí na každém letišti a u každého hotelu. Důležité je jediné ? domluvit si cenu. A to proto, že málokterá taxislužba používá taxametry. Smlouvání a domlouvání je velice důležité, nenechte se zmýlit a několikrát se přesvědčte, že Vám řidič koncovou cenu rozuměl a souhlasí. Většinou se předem domlouvá i cesta zpět a čekací lhůta, jež je také v ceně. Nejčastěji se setkáte s taxíky od společnosti British Morris Minors, jež Vám pravděpodobně nabídnou nejlepší služby a pohodlí. Cena za trasu nebo délku se odvíjí také od kvality automobilu a například vybaveností klimatizací a podobně. Pokud uvažujete o pronájmu taxíku na celý den, je to možné, a to již od 1500 rupií. Můžete tak podniknout jízdu po celém ostrově a využít řidiče jako průvodce, znají ostrov nejlépe. I zde je velmi důležité domluvit se na ceně, a to celkové ceně bez různých příplatků, jež si vymyslí. Některé taxislužby si účtují i cenu za čekání, informujte se
    proto předem, delší oběd nebo zastávka by se Vám mohla nemile prodražit. Úplně nejlepší je domluvit cenu, která obsahuje již čekací dobu.

    Doprava autobusem je další, levnou, možností, jak se po ostrově dopravovat. Autobusovou dopravu zde provozuje pět společností a poskytují velmi kvalitní služby. S jízdními řády se většinou seznámíte ve Vašem turistickém středisku. Autobusy bývají čisté, pohodlné a velmi barevné a zdobené náboženskými předměty. Ve větších městech nemusíte většinou čekat ani 10 minut, v odlehlejších oblastech už je to s frekvencí spojů horší. Lístky se kupují přímo v autobuse a cena se pohybuje okolo 25 rupií.

    Nejlepší variantou pro poznání ostrova, se jeví cyklistika. Pokud si dobře naplánujete trasu, můžete za jeden den stihnout více, než si myslíte. Půjčovny kol nabízejí většinou kola horská a ceny se pohybují okolo třiceti rupií za hodinu, na den pak okolo 150 rupií, cena je tedy poměrně příznivá. Důležitá je ale pečlivá kontrola kola předtím, než vyjedete. Seznam půjčoven kol se nachází v každém hotelu, letišti nebo turistickém informačním středisku.

    Pokud máte rádi nebezpečí a dobrodružství, můžete zvolit stopování. Jelikož se ale nacházíte v cizí a velmi daleké zemi, stopování se nedoporučuje, už vůbec ne ženám.

    Co byste měli vědět o Mauritijské dopravě?

    Mauritius má samozřejmě své vnitřní dopravní předpisy, který byste měli znát, pokud budete využívat místních dopravních komunikací. Pamatujte si, že se zde jezdí vlevo a vozovky nejsou ve zrovna perfektním stavu, takže jezděte opatrně. V obydlených oblastech nejezděte více, než padesát kilometrů za hodinu, mimo obce nepřekračujte 80 kilometrů za hodinu.