Mauricius Mauricius

 • Měna, ceny, nákupy

  Oficiální měna a kurz

  Oficiální měna Mauritiu je v originálním názvu rupee, ve zkratce Rs, česky pak rupie, jež se dále dělí na 100 centů. Za 100 rupií nyní pořídíte necelých 60 korun českých a 1 EUR je asi 43 rupií. Co se týče dovozu a vývozu měny, neplatí zde žádné omezení, a to ani pro cizí měny. Jak to tedy funguje, pokud budete potřebovat směnit peníze? Za žádnou cenu si nezapomeňte vzít svůj cestovní pas a počítejte s tím, že si směnárny účtují poplatky, většinou okolo 50 rupií. Velikou výhodou je, že kurz měny zde stanovuje vláda, takže na celém území ostrova je stejný kurz, bez výjimek. Důležitou součástí je také inkasní formulář, který se při směně vyplňuje. Ptáte se proč? Je to z toho důvodu, pokud by Vám zbyla místní měna a vy byste si peníze chtěli směnit zpátky. Další výhodou je poměrně hustá síť směnáren po celém ostrově.

  Co si na Mauritiu nakoupit a kde?

  Volba suvenýrů je velmi důležitou součástí každé dovolené. Každá země má svá specifika, která by Vám měla připomínat Vaši báječnou dovolenou, jak nejlépe to jde. To platí i o ostrově Mauritius a jeho symbolu, jímž je opeřený krasavec dodo. Tento symbol ostrova naleznete v různých podobách v každém obchůdku se suvenýry. Můžete si udělat radost soškou, tričkem, obrázkem, fotkou nebo pohlednicí. Možností je nekonečně!

  Další typickou věcí Mauritiu jsou překrásné modely lodí. Zruční řemeslníci mají své dílny hned na několika místech ostrova a jsou vskutku nepřekonatelní. Pokud toužíte po takovémto tradičním a originálním suvenýru, neváhejte, ale počítejte s určitou investicí. Výroba modelu lodi zabere spoustu týdnů opravdu pečlivé práce, proto je na místě ji také ocenit. Středně velký model lodi, která kdysi dávno brázdila světové oceány, zúží obsah Vaší peněženky o pár tisíc korun, ale zato bude zdobit Vás obývací pokoj a sklízet nekonečný obdiv Vašich návštěv.

  Pro milovníky módy a nákupů oblečení je Mauritius doslova ráj na zemi! Mnoho světových oděvních značek jako Diesel, Roxy nebo Quicksilver zvolily Mauritius jako místo své výroby, proto se zde nachází velmi mnoho takzvaných faktory shopů neboli továrních obchodů. Nejvíce takových prodejen se nachází v okolí Floreal a Curepipe, ale nebojte se, v každém turistickém středisku se pár obchodů nachází, takže určitě nepřijdete zkrátka. Pokud se tedy rozhodnete nakoupit si za neuvěřitelné ceny módní kousky, neváhejte! Prodavačky ve factory shopech se Vám budou celou dobu věnovat s největším zaujetím a vy se budete moci přehrabovat v množství značkových triček a džín. Nesmírnou výhodou je možnost smlouvání, a pokud nakoupíte více věcí, čeká Vás další sleva, není to báječné? Toužíte - li po luxusním tričku za 10 Eur, hurá na Mauritius!

  Mezi další tradiční suvenýry, na které nesmíte zapomenout, jsou úžasné dárkové balení voňavých čajů, rumu, doutníků nebo exotického koření. Řemeslná zručnost místních obyvatel se netýká jen lodí, ale také výroby nádherných korálkových náhrdelníků, náramků a zlatých šperků.

  Kam se vydat za nákupy

  Ideální pro nákupy jsou Caudan Waterfront na nábřeží v Port Louis, oblast Grand Baie, tržiště v Port Louis. Spousta nákupních příležitostí je i ve městech Curepipe nebo Quatre Bornes. Pokud chcete při nákupech ušetřit nějakou tu korunu, navštivte na ostrově některý z duty free shopů. Stačí mít s sebou cestovní pas a zpáteční letenku. Pokud zapomenete na nějakou pozornost pro své známé, ani poslední chvilky před odletem ještě není nic ztraceno. Na letišti je velký duty free shop a několik krámků se suvenýry.

  Otevírací doba

  Obchody zavírají v různou dobu v závislosti na regionu. Našince, zvyklého na česká nákupní střediska, možná dost překvapí zavíračka některých shopping center na Mauritiu. My byli doslova šokováni, když jsme se po prohlídce Port Louis chtěli podívat do obchodních center v Caudan Waterfront, avšak marně. Naprostá většina obchodů zavírala již v 17 hodin.
  Většina obchodů bez problému akceptuje kreditní karty. Bankomat najdete ve všech turisty navštěvovaných lokalitách. • Orientační ceny


  Jídlo v restauraci: Stravování, levná restaurace 153.57 Kč
  Jídlo pro 2 osoby, Restaurace střední třídy, Tříchodové 767.86 Kč
  McMeal v McDonalds (nebo ekvivalentní kombinované jídlo) 127.98 Kč
  Domácí pivo (0,5 litru točeného) 51.19 Kč
  Dovážené pivo (láhev 0,33 litru) 61.43 Kč
  Cappuccino (běžné) 52.09 Kč
  Coca-Cola/Pepsi (láhev 0,33 litru) 22.67 Kč
  Voda (láhev 0,33 litru) 13.60 Kč

  Dopravní služby:
  Litr benzínu: cca 40,5 rupií
  Cesta autobusem: cca od 10 do 25 rupií dle vzdálenosti
  Taxislužba: dle vzdálenosti, cca od 100 rupií
  Zábava:
  Krokodýlí farma La Vanille: cca 180 rupií
  Muzeum Blue Penny: cca 120 rupií
  Ponorka Safari: cca 3200 rupií
  Ptačí park Casela: cca 150 rupií
  Poznávací výlet na Ile aux Aigrettes: cca 800 rupií
  Potraviny: Mléko (běžné), (1 litr) 28,14 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 15,16 Kč
  Rýže (bílá), (1kg) 47,30 Kč
  Vejce (normální) (12) 48,09 Kč
  Místní sýr (1kg) 205,54 Kč
  Kuřecí řízečky (1kg) 128,29 Kč
  Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 278,61 Kč
  Jablka (1kg) 47,92 Kč
  Banán (1kg) 39,25 Kč
  Pomeranče (1kg) 45,39 Kč
  Rajče (1kg) 70,21 Kč
  Brambory (1kg) 23,98 Kč
  Cibule (1kg) 26,17 Kč
  Hlávkový salát (1 hlava) 19,27 Kč