Omán Omán

 • Možnosti cestování a dopravy

  Letecká doprava

  Do Ománu se pravděpodobně dopravíte letecky. Hlavním mezinárodním letištěm je letiště Seeb v Muscatu. Dalším mezinárodním letištěm, ovšem s poměrně omezeným provozem, je Salalah v jižním Ománu. Omán má rovněž dobře fungující síť vnitrostátních leteckých linek. Národním leteckým dopravcem je Oman Air a nejvýznamnější vnitrostátní linkou je bezesporu linka z Muscatu do Salalah, případně linka z Muscatu do Khasab na poloostrově Musandan.

  Taxi

  Pokud se budete potřebovat pohybovat po městech, k dispozici budete mít takřka na každém rohu taxi. V Ománu najdete tzv. long distance taxis, jejichž vozy jsou oranžové. Jde o taxi na dlouhé vzdálenosti, které jezdí mezi jednotlivými městy. Často bývá problém rozlišit taxi místní a long distance taxi, nicméně většina řidičů zaveze zákazníka na místo dle jeho přání nehledě na výše jmenovaný typ služby.

  Kromě toho v Ománu najdete ještě mikrobusy, které rovněž obsluhují cestující jedoucí na delší vzdálenosti. Long distance taxi a mikrobusy mají ve městech svá nástupní a výstupní stanoviště. Výhodou ománských mikrobusů je, že na rozdíl od ostatních blízkovýchodních zemí řidič nečeká až se zaplní všechna místa ve vozidle.

  Autobusy

  V Ománu budete mít z místní přepravy k dispozici i linkové autobusy, kterými jsou propojena všechna větší města. Autobusová doprava je tu na velmi dobré úrovni, autobusy jsou čisté a klimatizované. Centrální nádraží najdete v Muscatu v části Ruwi v ulici Al- Jaame street.

  Dopravu tu zajišťuje národní společnost Oman National Trarnsport Copany, která má pobočky v několika větších městech. Autobus většinou staví na okraji města, u těch větších projíždí skrz město a staví na stanovištích po trase. Pak se vrátí na hlavní silnici a pokračuje dále. Rezervace míst se provádí pouze na linkách do Salalah, jinak není s jízdenkami obecně žádný problém, kupují se až při nástupu do autobusu.

  Vedle shora uvedené státní společnosti tu poskytují přepravní služby ještě některé soukromé společnosti. Síť autobusových spojů je tak poměrně hustá a prakticky se dostanete, kam budete potřebovat. Pozor jen na období Ramadánu, kdy je počet spojů je značně omezen.

  Pronájem automobilu a kola

  I v Ománu působí řada společností, u kterých si můžete pronajmout automobil. Poplatky za pronájem se liší podle typu a velikosti automobilu. K samotnému poplatku za pronájem musíte ještě připočíst denní pojistné. Někdy dostane bonus v podobě 100-200 km zdarma, ale to nebývá pravidlem.

  Pokud jste spíše vyznavači cyklistiky, jistě využijete služeb některé z místních turistických agentur, které vám kolo za mírný poplatek zapůjčí. Nejvíce těchto půjčoven je v Muscatu, například Ras Al-Hamra Cycling Club.

  Doba letu: cca 7 hodin