Omán Omán

  • Jak trávit čas

    Potápění

    V Ománu máte nespočet možností, jak trávit vaši dovolenou. Omán je se svými pobřežními vodami plnými bohatého a pestrého života jako stvořen k provozování potápění. V zemi najdete několik agentur, u nichž si můžete objednat zájezd s programem plným potápěčských zážitků v některém z potápěčských center.

    Nejznámější lokalitou vhodnou k potápění v Ománu jsou ostrovy Dimaaniyat, které najdete u pobřeží severozápadní části Ománu a Arabském moři. V blízkosti Muscatu máte k dispozici potápěčské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal nebo Kalbuh.

    Zapomenout nesmíme ani na poolostrov Musandam, který patří mezi nejlepší potápěčská místa na světě. Obdivovat tu můžete nádherné korálové útesy, potopené vraky lodí…, oblast je zkrátka nádherná a určitě stojí za to ji prozkoumat.

    Nejvhodnějším obdobím k potápění jsou měsíce červenec až září, kdy je nejlepší podmořská viditelnost a nepříznivější teplota vody. Zkušení potápěči jistě vědí, že nejlepší je potápění v noci, kdy jsou k vidění fosforeskující živočichové a podmořský výlet má tak zvláštní a tajemnou atmosféru.

    Vodní sporty

    Mezi vodní sporty, které vám budou na pobřežních vodách k dispozici, patří surfing, případně widsurfing, nebo si můžete vyzkoušet plavbu plachetnicí. Asi nevhodnějším místem pro tyto sporty je oblast kolem ostrova Masirah, který se nachází u pobřeží severovýchodní části Ománu. Ostrov je dostupný pouze trajektem z městečka A´Shana na pobřeží pevninské části Ománu. Trajekt pluje zhruba čtyřikrát denně.

    A kdy je ta nejvhodnější doba pro provozování vodních sportů v Ománu? Nejlépe bude, když se sem vydáte v červnu až září, kdy tu vanou teplé a silné větry z jižní části provincie Dhofar.

    Horská turistika

    Mezi oblíbené horské stezky patří v Ománu stezka procházející tzv. Grand Canyonem. Ten najdete u nejvyšší hory Ománu, Jebel Shams (3075 m) v severozápadní části Ománu. Výchozím stanovištěm trasy je vesnice Al-Khateem. Trasa je poměrně náročná, takže se doporučuje pouze zdatným a zkušeným výletníkům. Pokud vydržíte, bude vám odměnou pohled na nádhernou přírodní scenérii celého okolí.

    Nezapomenutelným zážitkem je cesta Hadím kaňonem, který se nachází asi 145 km jihozápadně od Muscatu na konci wádí Bani Awf. Cesta vyžaduje určitou míru fyzické zdatnosti, ale pokud dorazíte až do jejího cíle, jistě nebudete zklamáni.

    Nákupy

    Oblíbenou aktivitou většiny turistů jsou nákupy, a to hlavně ty na místních tržištích. Tržiště neboli arabské souqy, najdete prakticky v každém ománském městě a jejich nabídka je velmi bohatá a pestrá. Trh je srdcem každého arabského města nebo vesnice.

    Právě na tržišti zažijete rušnou atmosféru pokřikujících a smlouvajících trhovců a samozřejmě tu najdete bohatou nabídku nejrůznějšího zboží. Z Ománu si přivezte typické suvenýry, jako jsou šperky ze zlata, stříbra, případně typické arabské oděvy, džezvy na kávu, ručně dělané výrobky nebo třeba i koření. Právě na tržištích nakoupíte velmi výhodně čerstvé ovoce a zeleninu, ale i maso a jiné potraviny. Většina turistů si přiváží z Ománu typické ománské dýky, tzv. khanjary, ale i nejrůznější barevné textilie nebo vodní dýmky. Nabídka je nepřeberná, záleží jen na vás, co si budete chtít z Ománu přivézt domů.

    Bary a noční kluby

    Nejvíce barů a nočních klubů najdete v Muscatu, takže za noční zábavou vyrazte určitě sem. V Salalah je těchto zařízení podstatně méně. Bary bývají otevřeny zhruba do půlnoci, noční bary mají otevřeno zhruba do 2-3 hodin ranních. Většina barů je soustředěna v hlavních hotelích každého města.

    Pokud jde o konzumaci alkoholu, v Ománu je důsledně dodržován zákaz jeho konzumace, a tak je tu alkohol hůře k dostání. Hotelové restaurace, bary a noční kluby jsou ovšem světlou výjimkou a alkohol tu většinou seženete.