Omán Omán

 • Fauna

  Omán je domovem mnoha zvířat přizpůsobených životu v tvrdých podmínkách pouště. Kromě velbloudů a koz, které jsou tady nejčastěji k vidění, sem patří například písečná kočka, písečná liška (fenek) či zvláštní druhy zajíce.

  Z mořských živočichů tady najdete různé druhy exotických ryb (např. kanic), žraloků nebo delfíny. Na území Ománu se rovněž nachází řada míst, kde hnízdí vzácné želvy. Tato místa patří mezi přírodní rezervace, jejichž budování a správě věnuje vláda zejména v poslední době mimořádnou pozornost.

  Zapomenout nesmíme ani na mnoho druhů ptáků, v sezóně je to až 400 druhů. Mnohé jsou vzácné a pro nás velmi neobvyklé, jako například včelojed nebo kormorán. Při návštěvě Ománu jistě spatříte i mnoho dravých ptáků.

  Některá místní zvířata patří mezi ohrožené státem chráněné druhy. Za všechny jmenujme písečnou kočku, zdejší druh rysa, Gordonovu divokou kočku nebo zvláštní druh pouštního kura či arabského jednorožce. Mezi další ohrožené druhy patří zvláštní druh divoké kozy – tzn. arabský tahr, hyen, vlci, leopardi a gazely. Z ptáků je to pak sokol šedý, který v Ománu pravidelně hnízdí v období od dubna do května.

  Kontakt s některými zvířaty může být dokonce nebezpečný, ovšem situace v Ománu není nikterak dramatická. Opatrnost je nutné zachovávat pouze při kontaktu se štíry, jejichž kousnutí může zapříčinit zdravotní problémy, a v krajních případech i smrt. Jisté nebezpečí představuje i zmije rohatá, která se vyskytuje hlavně v horách. Proto noste raději uzavřenou obuv, ponožky a dlouhé kalhoty. Nesahejte do žádných děr mezi kameny a v případě kousnutí je nutné vyhledat lékařskou pomoc a podat příslušné sérum.