Omán Omán

  • Flóra

    V Ománu budete možná překvapeni i pestrostí flóry. Velmi často tu uvidíte datlovou palmu, takřka na každém rohu rostou banánové palmy, papaye nebo citrusovníky, a případně také kokosové palmy.

    Další poměrně častou rostlinou, která však roste hlavně ve wádích, je akácie. Zvláštním druhem rostliny je tzv. ghaf, což je strom, jehož kořeny dosahují hloubky až 80 m – díky tomu čerpá vlhkost z hlubokých zdrojů podzemních vod.

    Krásně kvetou pouštní hyacinty nebo qafas, což je žlutě kvetoucí keř vyskytující se hojně ve wádích v jarním období. Nesmíme zapomenout zmínit ani strom Boswelia sacra, ze kterého se získává kadidlo – tento strom roste spíše v jižní části Ománu. Právě strom Boswelia sacra bývá s Ománem spojován a kadidlo bylo již v dávných dobách důležitým vývozním artiklem země.

    V neposlední řadě musíme zmínit, že v Ománu rostou i nejrůznější druhy pouštních rostlin, které se postupným vývojem přizpůsobily drsným podmínkám pouště. Příroda je tu velmi rozmanitá, rostliny rostou jak na poušti tak v horských oblastech nebo při pobřežích Ománského zálivu. V každé jednotlivé oblasti jsou jiné podmínky, a tak tu najdeme i trochu jiné druhy rostlin.