Omán Omán

 • Místní kuchyně

  Charakteristika

  Tradiční ománská kuchyně je velmi jednoduchá a vystačí si s několika základními surovinami a kořením. Hlavně díky marinádám jsou zdejší pokrmy chutné a zvláštní. Nejčastěji využívanými surovinami jsou kuřecí, rybí a skopové maso. Co se týče nápojů, pak v této zemi je oblíbeným nápojem tzv. laban (slané podmáslí), případně nápoje na bázi jogurtu smíchané s kardamonem a pistáciovými oříšky.

  Typické pokrmy

  Pokud vás zajímají typická ománská jídla, které bychom vám doporučili při návštěvě této země, pak vězte, že byste měli ochutnat sváteční jídlo Shuwa, což je maso pečené v podzemní peci. Maso se peče velmi pomalu a díky tomu je velmi jemné. Před vařením se silně ochutí kořením a bylinami, čímž získá velmi delikátní chuť.

  Vyzkoušejte Maqbous, jehož základem je rýže obarvená šafránem dožluta a vařená spolu s okořeněným masem.

  Známý je také pokrm Mashuai, který se připravuje z pečené tresky. Ryba se servíruje s rýží ochucenou citronem.

  Přílohou k mnoha ománským jídlům je placka Rukhal, jejíž základem je jakési chlebové těsto. Placka se vyválí dotenka a peče se na ohni z palmových listů.

  Restaurace

  Síť restaurací v Ománu je poměrně hustá a k dispozici tu máte několik druhů restauračních zařízení, včetně snack barů či také away restaurací a bister. Jídla jsou v několika cenových relacích, takže na své si tu přijdou jak vyznavači luxusního stravování, tak běžní turisté odkázaní na omezné finanční možnosti.

  Pokud se budete chtít najíst levně a zároveň dobře, navštivte některou z indických nebo pákistánských restaurací, případně čínskou, thajskou nebo filipínskou restauraci nebo café. Levná jídla většinou k odnesení s sebou zakoupíte také v centrech měst, zejména u stanic veřejné dopravy a na trzích. Jedná se většinou o Shawarmu – obdobu nás známého gyrosu (z kuřecího nebo skopového masa) nebo místní speciality.

  Kdo hledá spíše luxusnější stravovací zařízení, zavítá do restaurace západního stylu, kterou najdete spíše v hotelích. Kromě tradiční ománské stravy tu budete mít možnost vyzkoušet indickou, filipínskou, čínskou, pákistánskou kuchyni, ale také jídla z Blízkého východu.