Omán Omán

 • Zajímavá místa

  Muscat

  Navštivte hlavní město Ománu a současně sídlo sultána, Muscat. Návštěvou Muscatu jistě nebudete zklamáni, neboť jde o jedno z nejkrásnějších měst světa. Město nabízí mnoho možností relaxace, nachází se tu jemně písčité pláže, palmy, čisté křišťálové moře apod., ale město vás nezklame ani v oblasti poznávacího turismu. Z památek tu návštěvníci mohou obdivovat hindské chrámy Shiva a Krishnae, křesťanský kostel svatého Petra a Pavla, mešitu Ali, Novou mešitu nebo palác sultána Abuse. Zajímavé jsou rovněž tři pevnosti střežící město. I díky této všestrannosti je Muscat ideálním střediskem pro jedinečnou dovolenou.

  Muscat je rozdělen prakticky na tři části - Muscat, Mutrah a Ruwi. Muscat je starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce. Nachází se tu pouze několik obchodů a muzeí a kupodivu žádný hotel. Část Muscat je jako stvořená k procházkám kouzelným a malebným prostředím starodávného města, ze kterého dýchá prastará historie.

  Část Mutrah představuje hlavní residenční oblast hlavního města. Je tu veškeré zázemí pro turisty, a to jak levnější hotely, tak luxusnější rezidence i skvělý ománský trh. Turisty nadchne nekonečná spleť uliček jako stvořených k procházkám městem.

  Třetí částí oblasti hlavního města je Ruwi. Leží několik kilometrů dále ve vnitrozemí jižně od části Mutrah a představuje obchodní část hlavního města, která byla vybudována teprve v posledních několika desetiletích – v minulosti byla tato část spíše zaostalou a téměř neobydlenou oblastí.

  Pokud pojedete na západ od části Mutrah po pobřeží, narazíte na několik residenčních oblastí a mezinárodní letiště Seeb. Zavítejte do oblasti Al-Qurm, ve které se nachází několik hotelů a nákupních center. Dále tu stojí za zmínku přírodní rezervace Qurm, Shatti Al-Qurm, ve které mají sídlo zahraniční ambasády a mezinárodní hotel Inter Continental apod.

  Až budete unaveni procházkami po městě, zavítejte na zdejší pláže – a to buď ty veřejné, a nebo pokud budete preferovat spíše soukromí, přijdou vám vhod pláže hotelové. Velké hotely nabízí tzv. plážové kluby plné různých sportovních vybavení jako je posilovna, sauna, perličková koupel apod. U pobřeží můžete také šnorchlovat nebo se potápět a objevovat tak podmořský život.

  Salalah

  Druhým nejvýznamnějším městem Ománu je Salalah. Město je střediskem jižní části Ománu a je velmi oblíbenou destinací turistů z Evropy z okolních arabských států. Město Salalah nadchne mnohé návštěvníky díky velmi vlídnému počasí, které tu panuje od poloviny června až do poloviny září. Právě na tuto dobu je tedy vhodné si rezervovat ubytování ve městě, často je ale nutná rezervace alespoň 6 měsíců předem. Kromě vlídného počasí láká město Salalah i krásnými přírodními scenériemi. Najdete tu horské masivy i nádherné písčité pláže.

  Město Salalah je dále oblíbeným výchozím bodem pro výlety do okolních míst a lokalit, které jsou z archeologického hlediska velmi zajímavé. Navštivte třeba Ayubovu hrobku ležící na vrcholu kopce za městem, je odtud nezapomenutelný výhled na město Salalah. Nedaleko města také můžete narazit na vykopávky ztraceného města Ubar, které bylo archeology objeveno až v roce 1992 a podle pověsti se jednalo o kdysi vzkvétající město, které bůh zničil, protože se jeho obyvatelé zřekli víry a dostali se na zcestí. Východně od města Salalah pak leží město Taqa, kde můžete navštívit hrad z roku 1984, který sloužil jako sídlo místního guvernéra.

  V samotném městě Salalah zavítejte do Kulturního centra na ulici Ar-Robat, podívejte se do muzea, kde budete moci obdivovat fotografie města z poloviny minulého století. Dále jsou zde instalovány například expozice zbraní, místní keramiky, šperků, tradičních oděvů, čínských mincí pocházejících z 11. a 12. století nebo modely plachetnic.

  Pokud budete chtít domu přivézt nějaký suvenýr, určitě nevynechejte při návštěvě města trh Al-Husn, který najdete na ulici Ash-Sharooq. Právě tady nakoupíte parfémy, keramiku i kadidla. Na své si přijdou i milovníci stříbra a šperků, seženete tu i tradiční ománské dýky khandžáry.

  Koho zajímá historie, jistě zamíří na pobřeží. Zhruba čtyři kilometry od centra města se nachází zřícenina starodávného obchodního přístavu Zafar, dnes zvaná Al –Balid. Právě tady byly nalezeny staré čínské mince, které jsou uložené v místním muzeu. Vězte ovšem, že toto místo můžete navštívit pouze s průvodcem a nebo na základě zvláštního povolení.

  Sur

  Město Sur najdete zhruba 150 km od Muscatu, hlavního města Ománu. Sur si dodnes uchovává tradici výroby arabských plachetnic. Plachetnice se tu vyrábí ručně jen za pomoci kladiva, pily a ostatních tradičních nástrojů.

  Rozhodně zavítejte do námořního muzea, kde můžete spatřit velmi zajímavou expozici fotografií města Sur, které pocházejí z roku 1905 a díky nimž si uděláte obrázek o podobě města před zhruba 100 lety. Při procházkách dnešním městem tak budete mít zajímavé srovnání.

  V námořním muzeu se samozřejmě nachází i expozice věnovaná lodnímu průmyslu a životu lidí při pobřeží. Pro nás, obyvatelé střední Evropy může být návštěva muzea nezapomenutelným zážitkem.

  Poloostrov Musandam

  Poloostrov Musandam je specifickou částí Ománu, neboť je od ostatního území této země oddělen východní částí Spojených arabských emirátů. Jedná se sice o nejzaostalejší, zato ale velmi zajímavou oblast Ománu.

  Obdivovat tu můžete překrásné horské scenérie, úzké silničky šplhající se do hor, malebné vesničky i fjordy lemující pobřeží.

  Asfaltové silnice tu nenajdete, výjimkou je jen silnice z města Tibat a asfaltové vozovky v centrech důležitějších měst, jako jsou Khasab, Bukha nebo Dibba. Možná právě minimální zásah civilizace propůjčuje celé oblasti jedinečné kouzlo.

  Správním střediskem poloostrova Musandam je Khasab. Město Khasab je sice malé, zato ale velmi rušné. Je vstupní bránou na samotný poloostrov, a je rovněž výchozím bodem pro výlety do okolních měst. Ve městě navštivte dvě pevnosti – pevnost Khasab (na pobřeží) a pevnost Kumzan. Z pevnosti se sice dochovaly už jen dvě zbylé věže, ale můžete tu vidět ukázky místní architektury ze 17. století. K pevnosti se dostanete skrze nový trh a obytnou čtvrť města.