Vietnam Vietnam

 • Možnosti cestování a dopravy

  Pravidelné letecké spojení z Prahy do Vietnamu nabízejí společnosti Emirates (přes Dubaj), Aeroflot (přes Moskvu), Turkish Airlines (přes Istanbul), Air France (přes Paříž) a China Eastern (přes Šanghaj). V závislosti na přestupu let trvá mezi 15 a 35 hodinami. Všechny společnosti létají jak do Hanoje, tak do Saigonu. Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují společnosti Vietnam Airlines, VietJetAir a Jetstar. První jmenovanou společnost zřizuje stát, ale ceny letenek se v akci pohybují podobně jako u nízkonákladových společností. Největší výběr spojů a cen poskytuje VietJetAir. Zavazadla nejsou zahrnuta v ceně letenky. Díky aktualizovaným webovým stránkám společností budete informováni o zpoždění. Letenek je dostatek a dají se sehnat pár dní dopředu. Včasnou rezervaci proveďte v případě víkendů a státních svátků.

  Přímé autobusové spojení do vietnamského Ho Či Minova Města startuje z Phnom Penh v Kambodži. Na delší vzdálenosti vyrážejí lůžkové autobusy, ale počítejte s tím, že jsou rozměry lůžek přizpůsobeny místním obyvatelům. Osoby vyšší než 180 cm se dobře nevyspí. Lístky jsou k dostání na webu i v recepcích hotelů. Vyhledejte si stránky společností Phuong Trang bus, The Sinh Tourist bus, Hoang Long bus nebo Hai Van Express. Ceny jízdenek se pohybují okolo 0,5 Kč / km. Pohodlí daleko pokulhává za leteckými a vlakovými spoji.

  Cesta vlakem nabízí pohodlí a překrásný výhled do krajiny. Železnice vede mezi městy Saigon, Hanoj a Lao Cai. Ve vagónech je wifi připojení, zásuvky, čisté toalety a pracovník s jídelním vozíkem. Web Vietnamských drah je v angličtině (www.dsvn.vn) a prodejci na přepážkách často hovoří anglicky. Budete si vybírat z vagónů 4 tříd: hard seat (dřevěná lavice na sezení), soft seat (velká polohovatelná křesla), hard bed (lehátko s tenkou matrací, v kupé 4-6 osob), soft bed (pohodlné lehátko, v kupé 4-6 osob). Ceny jízdenek ve vozech lepší kvality mnohdy převyšují ceny letenek.

  Městská doprava v Saionu a v Hanoji je založena na autobusech. Na projíždějící autobus mávněte, aby vám zastavil. Lístky koupíte přímo ve vozu. Taxi patří k oblíbeným dopravním prostředkům a je jich všude dostatek. Taxametr je vždy v provozu a o cenu se nesmlouvá. Společnosti Mailinh a Vinasun mají dokonce wifi a umožňují platbu kartou. Svezení ve čtyřmístném taxi stojí zhruba 15 Kč / km. Velmi dobře funguje také služba sdílených jízd v automobilu nebo na motorce Uber a její obdoba Grab.

  Skutečný Vietnam poznáte při řízení motorky, tradičního dopravního prostředku místních. Dostanete se i do zapadlých míst. Jezdí se vpravo a silnice jsou v dobrém stavu. Platí pravidlo, že motorka dá vždy přednost většímu vozidlu (i když je motorka na hlavní silnici), uhýbá se do krajnice a nesmí do levého pruhu. Půjčovny jsou otevřené ve všech větších městech. Naopak automobil bez řidiče si půjčíte málokdy. Vozidlo s řidičem stojí asi 1500 Kč / den.