Vietnam Vietnam

 • Cestovní doklady

  Jediným dokladem nutným pro cestu do Vietnamu je platný cestovní pas nebo jiný platný cestovní doklad opatřený vízem opravňujícím ke vstupu a pobytu na území Vietnamu.

 • Víza

  Od 1.2.2017 byl spuštěn dvouletý projekt vydávání elektronických víz, o něž mohou požádat i občané ČR. Elektronické vízum se vydává pouze k jednomu vstupu s maximální délkou platnosti do 30 dnů. Žádost je možné podat na webové stránce https://www.immigration.gov.vn, která je vedena v angličtině. Platba se uskutečňuje bankovním převodem a vyřízena by měla být během 3 pracovních dní.

  Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů ČR s výjimkou pasů diplomatických. Vízum vydává Velvyslanectví VSR v Praze. Je možné se rovněž obrátit na některou z českých cestovních kanceláří, které vietnamské vízum pro žadatele vyřídí za poplatek bez nutnosti návštěvy velvyslanectví.

  Vízum lze taktéž získat až ve Vietnamu na letišti. Je zapotřebí si předem zajistit "Approval letter" (schvalovací dopis, někdy nazývaný zvací dopis), který vystavuje Imigrační úřad v Hanoji. Ten se zajišťuje přes internet a je výrazně levnější než vízum na velvyslanectví.

  Bezvízově lze vstoupit pouze na ostrov Phu Quoc na 30 dnů za turistickým účelem. Turisté musí přicestovat přes mezinárodní hraniční přechod a stejně tak vycestovat. To znamená, že nelze bezvízově vstoupit na Phu Quoc a pak cestovat dále po Vietnamu.

  Ministerstvo zahraničních věcí české republiky doporučuje, aby čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky přicestování nezměnily.

 • Celní a devizové předpisy

  Možnost bezcelního dovozu zboží pro osobní potřebu v objemu (počítáno na jednu osobu starší 16 let): 2 l lihovin či vína, 3 l piva, 400ks cigaret, 100ksdoutníků, 500g tabáku, 5kg čaje, 3kg kávy a osobní šperky. Celková hodnota těchto předmětů by neměla přesáhnout hodnotu 300 USD. Elektroniku, valuty nad 7.000 USD, cenné kovy, drahokamy a videokazety je nutné deklarovat v celním prohlášení v zájmu bezkonfliktního odbavení při příjezdu do VSR.
  Zákaz dovozu zbraní a munice, výbušnin, petard, pornografických a "politicky závadných" materiálů, cigaret nad povolený limit, starožitností, drog a toxických materiálů.
  Zákaz vývozu starožitností bez povolení Ministerstva kultury VSR, vietnamské měny, chráněných živočichů, plazů a opeřenců. Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnosti, je nutné si uschovat účtenky pro případnou celní kontrolu.

  Povinnost prokázat dostatek finančních prostředků na pobyt ve Vietnamu není předpisy stanovena. Stejně tak cizinecké, ani devizové předpisy neupravují povinnou výměnu valut.