Bolívie Bolívie

Oficiální název: Mnohonárodní stát Bolívie (El Estado Plurinacional de Bolívia)
Hlavní město: Sucre (dříve známé jako La Plata či Charcas je s cca 309 tis. obyv. oficiálním hl. městěm, La Paz s téměř 900 tis. obyv. je pak administrativním městem a sídlem vlády)
Státní zřízení: prezidentská republika
Náboženství: římští katolíci (90 %), protestanti (3,5 %), bez vyznání (2 %), kmenová náboženství (1,5 %), jiné druhy vyznání (3 %)
Úřední jazyk: španělština (60,7 %) a všechny indiánské jazyky (ústava jich jmenuje celkem 36)
Časový posun: -4 hodiny vůči středoevropskému času

Lokality v Bolívii

Bolívie - zájezdy od 139 555 Kč

O BOLÍVII

Bolivijský mnohonárodnostní stát, jenž získal své jméno po prvním prezidentu Simónu Bolívarovi, leží ve vnitrozemí ve střední části Jižní Ameriky. Na Z hraničí s Peru a Chile, na J s Argentinou, JV s Paraguayí a na V a S pak s Brazílií. Bolívie upoutává turisty krajinou drsně nádherných hor a svými hrdými indiánskými obyvateli.

Bolívie je jedinou zemí amerického kontinentu, kde převažují čistokrevní Indiáni nad potomky španělských dobyvatel, conquistadorů. V opuštěné vysokohorské krajině se nacházejí malá městečka, která ožívají při pestrých lidových fiestách, oslavách křesťanských svatých i tradičních bohů. Že je Bolívie stále zemí indiánskou poznáte na každém kroku, v každé vesničce, městečku či městě. Pokud v chilském Santiagu spatříte indiány maximálně na reklamách a v peruánské Limě si všimnete, že lidé mají indiánské rysy, ač jsou jinak oblečeni zcela evropsky, pak v bolívijském La Pazu se ocitnete přímo uprostřed kečuánsko-aymarské kultury. Indiánky v buřinkách nebo kloboucích pobíhají se svými pestrobarevnými vaky po ulicích, prodávají lamí či alpačí svetry a obchodní "transakce" jim každou chvíli posvětí zvuk zampoňi (Panova flétna) přicházející zpoza nejbližšího rohu.

Ponča halucinogenních barev, táhlé tóny indiánských píšťal, neustálé žvýkání koky, rákosové čluny na jezeře Titicaca, kouzelné hlavní město La Paz a vysokohorské pouště patří k symbolům Bolívie. Ač zde dobyvatelé nenalezli bájné El Dorado, přesto je Bolívie zemí nevšedního bohatství krás přírody i folklóru. V tom je Bolívie jedinečná.

Město Tupiza leží v samotném srdci snad nejkrásnější části bolívijského venkova. Proto je drahokamem pro každého, kdo rád obdivuje krásnou a civilizací výrazněji nezasaženou krajinu. Tupiza je kulturním městem v úzkém údolí, obklopuje ho členitá krajina Cordillera de Chichas, která je atraktivní mnohobarevnými skálami, horami, průzračně čistými řekami, lesy kaktusů, jasným podnebím a širokými rozlehlými pláněmi.

To La Paz vypadá trochu jako měsíční kráter, leží čtyři kilometry nad mořem na dně kaňonu s minimem zeleně, které se tu příliš nedaří kvůli nedostatku kyslíku. V La Pazu proto nemůžete hledat život a barvy v krajině, ale v místních lidech. Jednoduše si najděte dobré místo a sledujte ženy, které nosí buřinky (posazené na straně, jsou-li svobodné, nebo na vrcholku hlavy, jsou-li vdané) a objemné sukně, obchodníky v bílých košilích, ozbrojené vojáky i žebráky spící pod markýzami obchodů. Jedním z největších turistických magnetů je kostel Iglesia de San Francisco ze 16. století, který v sobě ukrývá originální směs místního stylu. Opodál se rozkládá Čarodějnický trh, kde můžete koupit fantastické věci, například nejrůznější amulety, prapodivné elixíry, křehké stříbrné ozdoby i výborně chutnající sladkosti. Ve městě se nachází hned několik poutavých muzeí (Museo Costumbista Juan de Vargas, Museo de Metales Precioso Pre-Columbinos). Širému okolí dominuje hora Illimani - nejslavnější bolívijská hora vysoká téměř 6500 metrů. Pokud hledáte zábavu, můžete navštívit představení místní hudby, bary s často nevybíravou ochrankou, několik dobrých diskoték nebo celou řadu kin.

Bolívie - zájezdy od 139 555 Kč

Nejnovější recenze Bolívie

Všechny recenze Bolívie