Bulharsko - Bansko Bulharsko

 • Doprava letecky

  01:50 h

 • Popis

  Lyžařská střediska stojí v sousedství starobylého městečka ze 17.stol. u paty nejvyššího pirinského masívu v nadmořské výšce 930 m. Historické Bansko ležící 160 km od Sofie má na 120 historických památek z původní zástavby (např. chrám Svaté Trojice). Bansko nabízí velké množství tradičních vinárniček (mechan), diskotéky, bazén, saunu a vůbec kvalitní turistické zázemí.

  Pirin má alpský charakter, 3 vrcholy mají nad 2900 m. Ve výšce 1700-2500m je areál Šiligarnika a ve výšce 1100-1600m areál Chalin valog. Oba areály jsou situovány nad městem na severní straně Pirinu. Najdeme v nich šest sjezdovek, s délkou od 1200 do 2500 metrů, s převýšením od 320 do 887 metrů. Jsou položeny na svazích Todorina(2746 m) a Černe Mogily(1976 m). Přitažlivá pro lyžaře je zejména skutečnost, že zde průměrná sněhová pokrývka od začátku ledna do konce dubna dosahuje až 2,5-3m. Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování. V nedalekém Dobriništi jsou termální lázně (balkánského stylu - "baňa").

  Lyžování a snowboarding: ve zcela novém a moderním areálu na úpatí Pirinu je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků. Areál byl v roce 2003 rekonstruován a většina lanovek je zcela nových a plně odpovídajících západním standardům. Většina sjezdovek je denně upravována kvalitními rolbami, asi třetina sjezdovek je záměrně ponechána neupravená. Celková délka lanovek a vleků je přes 22 km, celková délka všech značených sjezdovek je 65 km.

  Celodenní permanentka stojí 50 Lv (asi 750 Kč) - jedná se o bezkontaktní kartu (záloha 5 Lv). Skipas na více dní je jen o málo levnější - 6 dní 280 Lv. Ve středisku je dostatek restaurací alpského vzhledu, bohužel i ceny jsou výrazně vyšší než dole v Bansku, ale jsou pořád příjemnější než v Alpách. Jednou či dvakrát můžeme zajet pronajatými mikrobusy do sousedního střediska Dobriniště, které je zastaralejší a má ještě ráz Balkánských hor.

  Volné terény - freeride: je možno se vyřádit na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých "lesících" (pro snowboardisty jsou vhodné sněžnice).
  Běžky: především dole v okolí Banska, ale záleží na sněhové nadílce.

 • Doprava autobusem

  cca 18 hodin

 • Vzdálenost

  cca 1400 km

Nejnovější recenze Bulharsko - Bansko

Celkem: 8,2 V teto době velice pěkný a prijemny zajezd. Lyzarske středisko překvapilo úpravou trati i rozmanitosti terénu.

 • 8,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 7 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
V teto době velice pěkný a prijemny zajezd. Lyzarske středisko překvapilo úpravou trati i rozmanitosti terénu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Čistý pěkný pokoj. Každý den nove ručníky a uklid.

Strava
Bohaté švédské stoly. Občas nebylo jídlo dost teplé. Všeho bylo dostatek.

Služby hotelu
Bez pripominek.

Pláž
Zimní zajezd.

Tomáš V., 22.03.2021, Datum pobytu: 12.3. - 19.3.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Casa Karina

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 9,2 Naprosto v pořádku. Ochotný a příjemný personál.

 • 10 Ubytování
 • 9 Strava
 • 7 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Naprosto v pořádku. Ochotný a příjemný personál. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Čisté, prostorné pokoje.

Strava
Švédské stoly na dobré úrovni. Jídla chutná.

Služby hotelu
Na úrovni 5-ti hvězdičkového hotelu.

Lucie Z., 24.02.2021, Datum pobytu: 14.2. - 21.2.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Regnum Bansko Apart & Spa

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: Hotel Todorka se nachází přímo v lyžařském areálu hned vedle vleků, cca 10 km od městečka Bansko. Má jednoduše zařízené pokoje,...

Úvodní shrnutí
Hotel Todorka se nachází přímo v lyžařském areálu hned vedle vleků, cca 10 km od městečka Bansko. Má jednoduše zařízené pokoje, restauraci, saunu, recepci a směnárnu. Hotel úplně odříznut od civilizace. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj se sociálním zařízením a TV. Úklid pokojů minimální, výměna ručníků žádná, pouze při osobním požádání. Večer netekla teplá voda, když ano tak pouze slabě.

Strava
Snídaně formou bufetu, večeře výběr ze 4 jídel + polévka + salát. Jídlo chutné, jen občas úplně studené.

Služby hotelu
Sauna - vstup 5 eur na osobu (zatuchlá, špinavá), směnárna - nevýhodný kurz (1 euro=1,8 leva), vše na hotelu velmi drahé, pivo 5 leva, kola 2 leva, chipsy 4 leva, káva 4 leva...). Do centra se v noci dostanete jen taxikem a ten je velmi drahý. Jedna cesta stojí 50 leva!!!

Pláž
Lyžování (9:00 - 16:00) - nádherné hory, nemám výhrady, dopoledne super lyžování, později přeplněné sjezdovky. Bulhaři neustále staví nové hotely - do budoucna ty svahy nemají šanci pojmout tolik turistů!!!

Celkový dojem
Co se týče hor a lyžování, nemám výhrad až na přeplněnost svahů, jinak velmi slabý dojem, velmi neochotný delegát!!! Pokud budete ubytovaní v tomto hotelu, dostanete skipasy jen na týden, pak je musíte vrátit! Skipasy se totiž kupují na celou sezónu. Vy si sice zaplatíte plnou cenu za skipas, ale musíte ho vrátit, protože se potom dávají dalším turnusům. Když jsem odmítli skipas vrátit, bylo nám vyhrožovánío, že nás zavezou na policii a neodvezou nás na letiště! Pokud Vám delegát řekne, že skipasy neplatí na kabinovou lanovku, tak nevěřte. Opravdu platí. Delegát je jen domluvený s řidičema, kteří si za odvoz dolů a nahoru berou šílené peníze. Dole v Bansku je oprotu hotelu docela levno. Vše asi 4 krát levnější než nahoře!!! Bulharské hory jsou sice krásné, ale díky přístupu delegáta a samotných bulharů - UŽ NIKDY VÍCE!!!!!

Pe Za, 06.12.2006, Datum pobytu: 19.2. - 25.2.2007
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Shiligarnika

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (1)

Celkem: Menší,příjemný, klidný, výborný a ochotný persobál, byli jsme velmi spokojeni.

Úvodní shrnutí
Menší,příjemný, klidný, výborný a ochotný persobál, byli jsme velmi spokojeni. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel neměl bazén a ani jsme jej neočekávali. Vše bylo bez problémů, nemám žádné zásadní připomínky.

Strava
Snídaně byla menší, ale po domluvě jsme vždy dostali větší porci, takže nemám zásadní připomínky.

Pláž
byla jsem na lyžařském zájezdu.

Anonym, 28.03.2006, Datum pobytu: 20.3. - 27.3.2006
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Shiligarnika

Byla tato recenze užitečná? Ano (5) Ne (0)

Celkem: Hotel odpovídal **

Úvodní shrnutí
Hotel odpovídal ** Zobrazit celou recenzi

Ubytování
V případě zimní dovolené nedostatečné místo pro sušení mokrých věcí, skříň měla málo poliček (pouze 2), matrace byly proležené a postele rozvrzané.

Jinak povlečení bylo čisté, každý den ustlané, tepla dostatek.

Nedostatek el. zásuvek, v koupelně nebyla ani jedna.

Strava
Měli jsme pouze snídaně. Každý den v podstatě totéž. Strava byla těžká, mastná a pro lyžování (= velký výdej energie) absolutně NEVHODNÁ. Podával se pouze bylinkový čaj (celý týden) či káva, žádné mléko, džus, jiný druh čaje, jogurt, müsli, ovoce ani zelenina.

Místo toho 2x mastné langoše s marmeládou, 1x jakási příšerně mastná smaženka (chleba s vejcem), jindy chléb + 2-4 kousíčky salámu, 2 kousky sýru, máslo a džem - nic jiného!

Celkový dojem
Domácí byli ochotní a milí lidé. Bohužel znalosti angličtiny či němčiny byly mizivé.

Martina Růžičková, 14.03.2006, Datum pobytu: 6.3. - 13.3.2006
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Bansko, Hotel: Santo

Byla tato recenze užitečná? Ano (6) Ne (0)

Všechny recenze Bulharsko - Bansko