Bulharsko Bulharsko

Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofija (Sofie)
Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: Největší procentuální zastoupení mají v Bulharsku ateisté a bez vyznání (60 %), následují pravoslavní se 30 %, muslimové 7 %, ostatní 3 %
Úřední jazyk: Úředním jazykem je bulharština, důležité nápisy jsou v latince, domluvíte se také rusky nebo jinými evropskými jazyky
Časový posun: po celý rok platí východoevropský čas (VEČ), tzn. o hodinu víc

Bulharsko - zájezdy od 5 370 Kč

O BULHARSKU

Tradiční Bulharsko - vyhledávaný cíl pro každého

Bulharsko má 7,5 milionu obyvatel. Poměrně velká část z nich žije v hlavním městě Sofie. Úředním jazykem je bulharština, která se však vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Domluvit se světovými jazyky bývá obtížnější, uspějete nejspíše s ruštinou. V náboženském složení obyvatelstva převládají pravoslavní. Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je značně rozšířené tykání. Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas. Mnohdy se Bulhaři snaží přizpůsobit zvyklostem cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než je v Bulharsku obvyklé - snadno tak může dojít k nedorozumění. Při cestě do Bulharska se není třeba obávat žádných zvláštních rizik. V místech větší koncentrace lidí je vhodná zvýšená opatrnost vůči kapsářům, toto opatření však samozřejmě neplatí pouze pro Bulharsko. Také se turistům nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa.

Kulturně ovlivněno na podobu dnešního Bulharska

Bulharsko nezapře vlivy mnoha různých kultur na celou svou zemi - díky svému umístění ve východní části Balkánského poloostrova se stalo významným přístavním centrem. Mezi bulharskými památkami najdete řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnitrozemí Bulharska ukrývá až 700 jeskyní, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 415 m. Mořské pobřeží je 378 km dlouhé a je tvořeno rozmanitými přírodními útvary. Skládá se z písčitých pláží, zalesněných strání a hor, údolí řek i skalnatých zátok. Černé moře, které břehy Bulharska omývá, je bulharským největším přírodním bohatstvím. Může se pyšnit čistotou a průzračností až do hloubky 20 metrů. Pláže klesají pod mořskou hladinu jen velmi pozvolna, což jistě ocení zejména rodiny s malými dětmi. V zimě se Černé moře poměrně často bouří, v létě je ale poklidné. Jeho voda obsahuje málo soli, neboť se do ní vlévají řeky Dunaj a Dněpr.

Oblíbenost v mnoha směrech

Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace.

Zejména v posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

Bulharsko - zájezdy od 5 370 Kč

Nejnovější recenze Bulharsko

Celkem: 1,2 Tento rádoby hotel již nikdy a nedoporučili bychom jej ani největšímu nepříteli: Jednalo se o naši nejhorší dovolenou s každodenním...

 • 1,5 Ubytování
 • 1 Strava
 • 1 Okolí
 • 1 Cena

Celkové shrnutí
Tento rádoby hotel již nikdy a nedoporučili bychom jej ani největšímu nepříteli: Jednalo se o naši nejhorší dovolenou s každodenním sprintem na pláže a zpět s nekvalitními službami, bez dostatku jídla a pití v rámci programu All inclusive a hlavně bez dostatku vody na pokojích a tentokrát i delegátka cestovní kanceláře byla naprosto neschopná a k ničemu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování v sice pěkných pokojích, ovšem neteče voda po celý den, sprchové kouty protékají do koupelny, někde chybí světla, ochrany nefunkčních zásuvek či požárních hlásičů a při nahlášení problémů se opraví nejjednodušší věc (neodtékající umyvadlo, dodání chybějící lednice) a o zbytek se do konce pobytu nikdo nepostaral. Úklid denně,ale pouze povrchově, sprchový kout byl od písku až do konce a ručníky na zemi, které musely být používány kvůli tekoucímu sprchovému koutu, aby se člověk nezabil, nikdo nereflektoval a byly vyměněny až v půli týdne. TV nepoužitelná,zaplacený výhled na moře byl v jednom pokoji . Nejhorší byla ta netekoucí voda, protože nebylo možné se v průběhu dne ani osprchovat i přesto, že na pokojích byl vždy bojler na teplou vodu, ale nebyl tlak.

Strava
Hotel byl preferován s programem All inclusive, ale neodpovídalo to popisovanému typu stravy. Prvním jídlem po příletu v 10 ráno byla večeře. V den odletu jsme si sami museli domluvit dřívější oběd, protože byl odjezd ve 12. Pokrmy v jídelně v rámci snídaně /8-10/, oběda /12-14/ a večeře /18-21/ byly kvalitní a chutné a v dostatečném množství, pokud jste přišli v první hodině. Dále jste museli mít štěstí. Zmrzlina byla pouze po obědě. Bohužel jste byly neustále obtěžování neskutečným množstvím much a ty byly i na várnicích s pokrmy či v nich. Pokud došlo nějaké pití, bylo dodáno třeba až za tři dny. V době od 10 do 22 byl otevřen bar, kde se podávalo pouze pití a odpoledne v cca 15hod pizza v počtu 30 trojúhelníčků na celý hotel, 15:20 1 várnice se špagetami (bez masa či zeleniny) a 15:40 plech s obyčejnými sušenkami. Vše bylo rozebráno do 5 minut a jiné jídlo v jiném čase podáváno nebylo. Voda byla k dispozici v barelu na baru a recepci.

S ohledem na "hotelovou" pláž, která byla velmi daleko,bez baru, WC i sprchy, jste si museli svačinu a pití dokupovat v jediném malém marketu po cestě na pláž a nebo si načepovat alespoň vodu z barelu a táhnout s sebou.

Služby hotelu
Hotel jako takový vypadal pěkně, ale bylo vidět, že není stavěn na tak velkou kapacitu lidí. Nebyl vůbec opravován ani zvelebován. Personál za barem byl často na mobilu a nevěnoval se klientům. Bazén byl vždy ráno i v průběhu dne očištěn od listů ze stromů, ale na dně byl písek z moře, polovina lehátek okolo byla rozbitých. U bazénu byla nakonec našeho pobytu nalezena ruční sprcha se studenou vodou, ale bez odpadu, takže vše,co jste ze sebe smyli teklo pod lehátka a do bazénu.

Na hotelových oknech a balkonech bylo množství vlaštovek, takže tam bylo spousta exkremetnů atd.

Pláž
Hotelová pláž byla mnohem dál, než je všude prezentováno. Cesta po hloavní silnici, velmi strmá a táhlá, tudíž nevhodné pro rodiny s dětmi či starší, ale i pro nás bylo nemožné tam několikrát denně chodit (třeba kvůli wc či jídlu) a brát si pokaždé věci s sebou. Byla špinavá, neuklizená s množstvím rozbitých slunečníků a lehátek a navíc v přístavu, takže z jedné strany útes a z druhé vlnolamy. Měla velmi pozvolný vstup do vody a plavat se dalo jen do 50 metrů od kraje, pak už byly bójky. Sloužila mnoha ubytovacím zařízením, které byly po cestě.

Anonym, 19.05.2019, Datum pobytu: 27.7. - 3.8.2018
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Obzor, Hotel: Black Sea

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

5 fotografií

Celkem: 7 Boli sme spokojný. Cesta výborná, rýchla a pohodlná.

 • 9 Ubytování
 • 5 Strava
 • 5 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Boli sme spokojný. Cesta výborná, rýchla a pohodlná. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Bývanie v novom zariadení pre nenáročných na prenocovanie, na zabezpečenie osobnej hygieny a úkryt pred páliacim slnkom uspokojivé. Menšie problémy s klimatizáciou.

Strava
Strava trochu jednotvárna, ale množstvo zeleniny a ovocia chválime, taktiež "pitný režim" bol výborný (čo sa týka nealkoholických a alkoholických nápojov). Odporúčam rodinám s deťmi. Strava v meste bola cenovo veľmi prístupná a našli ste si tam aj typickú českú a slovenskú kuchyňu.

Služby hotelu
Hotel jednoduchý, príjemný, postavený neďaleko centra a blízko pláže. Služby postačujúce, personál ochotný a milý. Hodnotím kladne. Čistota v hoteli a areáli dobrá, čo nemôžem povedať o okolí mimo areálu a v priestoroch ktoré neprislúchajú nikomu (bodliaky, nepokosená tráva, odpadky a pod.).To sa odzrkadľuje v mentalite národa a v nás samotných, ako sa správame ku svojmu okoliu. My Slováci sme taký istý bordelári.

Pláž
More bolo úžasné. Čisté, teplé, perfektné vlny, jemný piesok. Pláže by sa mohli udržiavať v lepšej čistote. Je to veterná pláž, kto nemá rád vlny a vietor, tak neodporúčam.

Anton Chmura, 03.03.2019, Datum pobytu: 17.8. - 24.8.2018
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Primorsko, Hotel: Orios

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (1)

Celkem: 8 Poprvé v Bulharsku a příští rok se určitě vrátíme.

 • 6 Ubytování
 • 8 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Poprvé v Bulharsku a příští rok se určitě vrátíme. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování odpovídalo ceně a hvězdičkam, fajn by byl častější úklid pokojů no. Za těch 12dni ani jednou nevytreno.

Strava
Byli jsme 12 dní s dcerkou 1,5 roku a pochutnali jsme si, občas se to opakovalo, ale i tak si vyberete. Jen bychom radši trochu víc ovoce. Byli jen nektarinky, víno.. Zmrzka v poho, pití také.

Služby hotelu
Animátoři hrůza, to by chtělo asi trochu změnit. Neměli vůbec zájem. A trochu bych poupravila dětský koutek, je dost zasly. Jinak personál naprostá spokojenost! Byli moc kamarádští a do dnes jsme v kontaktu.

Pláž
Není co vytknout, prostě paráda! Hrozně moc mušlí, to jsme byli nadšeni. Dost často meduzy, ale vůbec nezahali, i malá si je pohladila. Pozvolný vstup do moře a odpo vlny, ale to nám nevadilo.

Anonym, 05.02.2019, Datum pobytu: 25.8. - 5.9.2018
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel: Sunrise Club

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (0)

Celkem: 10 uletělo letadlo kvůli špatné informaci od delegátky

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
uletělo letadlo kvůli špatné informaci od delegátky Zobrazit celou recenzi

Jaroslav Němec, 30.01.2019, Datum pobytu: 16.9. - 23.9.2018
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Sveti Vlas, Hotel: Paradise Beach

Byla tato recenze užitečná? Ano (3) Ne (5)

Celkem: 9,6 hezká dovolená , celková spokojenost, jen je škoda že v okolí blízko není moc velké vyžití, spíše dojet autobusem par zastávek

 • 10 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
hezká dovolená , celková spokojenost, jen je škoda že v okolí blízko není moc velké vyžití, spíše dojet autobusem par zastávek Zobrazit celou recenzi

Ubytování
čisté, moderní,

Strava
velký výběr, jen se často opakovalo,

Služby hotelu
wifi funkční až na plaži, dětská animace- super,

Pláž
medúzy, kameny při vstupu na pláž

Brigita H., 30.01.2019, Datum pobytu: 16.9. - 23.9.2018
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Elenite, Hotel: Royal Bay

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Všechny recenze Bulharsko