Bulharsko Bulharsko

Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofija (Sofie)
Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: Největší procentuální zastoupení mají v Bulharsku ateisté a bez vyznání (60 %), následují pravoslavní se 30 %, muslimové 7 %, ostatní 3 %
Úřední jazyk: Úředním jazykem je bulharština, důležité nápisy jsou v latince, domluvíte se také rusky nebo jinými evropskými jazyky
Časový posun: po celý rok platí východoevropský čas (VEČ), tzn. o hodinu víc

Bulharsko - zájezdy od 3 727 Kč

O BULHARSKU

Tradiční Bulharsko - vyhledávaný cíl pro každého

Bulharsko má 7,5 milionu obyvatel. Poměrně velká část z nich žije v hlavním městě Sofie. Úředním jazykem je bulharština, která se však vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Domluvit se světovými jazyky bývá obtížnější, uspějete nejspíše s ruštinou. V náboženském složení obyvatelstva převládají pravoslavní. Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je značně rozšířené tykání. Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas. Mnohdy se Bulhaři snaží přizpůsobit zvyklostem cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než je v Bulharsku obvyklé - snadno tak může dojít k nedorozumění. Při cestě do Bulharska se není třeba obávat žádných zvláštních rizik. V místech větší koncentrace lidí je vhodná zvýšená opatrnost vůči kapsářům, toto opatření však samozřejmě neplatí pouze pro Bulharsko. Také se turistům nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa.

Kulturně ovlivněno na podobu dnešního Bulharska

Bulharsko nezapře vlivy mnoha různých kultur na celou svou zemi - díky svému umístění ve východní části Balkánského poloostrova se stalo významným přístavním centrem. Mezi bulharskými památkami najdete řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnitrozemí Bulharska ukrývá až 700 jeskyní, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 415 m. Mořské pobřeží je 378 km dlouhé a je tvořeno rozmanitými přírodními útvary. Skládá se z písčitých pláží, zalesněných strání a hor, údolí řek i skalnatých zátok. Černé moře, které břehy Bulharska omývá, je bulharským největším přírodním bohatstvím. Může se pyšnit čistotou a průzračností až do hloubky 20 metrů. Pláže klesají pod mořskou hladinu jen velmi pozvolna, což jistě ocení zejména rodiny s malými dětmi. V zimě se Černé moře poměrně často bouří, v létě je ale poklidné. Jeho voda obsahuje málo soli, neboť se do ní vlévají řeky Dunaj a Dněpr.

Oblíbenost v mnoha směrech

Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace.

Zejména v posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

Bulharsko - zájezdy od 3 727 Kč

Nejnovější recenze Bulharsko

Celkem: 5,6 Odpovídající ubytování. Jídlo (snídani na hotelu) bych upřednostnila teplé - nicméně v době covidu si asi nemůžeme stěžovat, přesto...

 • 5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 8 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Odpovídající ubytování.

Jídlo (snídani na hotelu) bych upřednostnila teplé - nicméně v době covidu si asi nemůžeme stěžovat, přesto studené párky a vajíčka nebyly uplně to nej:). Navíc chybělo jakékoliv ovoce, zelenina byla v omezeném množství/druhu. Malým dětem se salámy, párkem, studeným chlebíkem ve vajíčku moc nezavděčíme.

Následné občerstvení v lokalitě odpovídající. Ke konci sezóny menší výběr jídel. Ceny za jídlo nízké.

Okolí hotelu výborné. Hotel umístěn víceméně v centru, kde ke konci sezóny byly stále restaurace otevřené. Z důvodu Covidu-19 bylo rušno pouze do cca 11h, následně bylo ticho a vše uzavřeno - nařízení vlády v BG.

Pláže v blízkosti čisté a dobře přístupné pro děti. Množství lidí odpovídající období - konec sezóny.

Počasí ke konci sezony odpovídající.

Celkový dojem dobrý:)

Děkujeme. Zobrazit celou recenzi

Martina Smrtková, 23.09.2021, Datum pobytu: 7.9. - 14.9.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Kiten, Hotel: Lotos

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 8 Výborná dovolenka za skvelú cenu.

 • 8 Ubytování
 • 8 Strava
 • 7 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Výborná dovolenka za skvelú cenu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Výborný apartmán. Jedine čo môžem vytknúť hotelu je chýbajúci držiak v sprchovom kúte.

Strava
Sortiment raňajok bol dobrý len nie všetky jedlá boli teplé ktoré mali byť.

Služby hotelu
Služby hotela boli až prehnané. Hlavne v prezliekaní postelí.

Pláž
Pláž čistá prístup dobrý. Dá sa aj šnorchlovať ale podmorský svet je tu slabý. Voda čistá pokiaľ nie sú vlny.

Juraj Karolcik, 23.09.2021, Datum pobytu: 6.9. - 20.9.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel: Sunny Day

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 8,8 bezva

 • 9,5 Ubytování
 • 9 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
bezva Zobrazit celou recenzi

Ubytování
výborné

Strava
výborné

Služby hotelu
výborné

Pláž
Dostupnost skvělá,pláž bezva,lehátek dost,studený bazén,bar skvělý

Pavel R., 22.09.2021, Datum pobytu: 8.9. - 15.9.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Sozopol, Hotel: Laguna Beach

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 4 Očakávali sme oveľa viac než nám to dalo. Stačilo nám raz zažiť.

 • 5 Ubytování
 • 3 Strava
 • 5 Okolí
 • 2 Cena

Celkové shrnutí
Očakávali sme oveľa viac než nám to dalo. Stačilo nám raz zažiť. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Prvý dojem z izby bol dobrý, bola celkom veľká s veľkým balkónom a veľkou posteľou. Avšak to bol len prvý dojem. Gauč, ktorý bol na izbe bol prepadnutý a nedalo sa na ňom ani sedieť, čiže plnil skôr dekoračnú funkciu. Sprcha bola katastrofálnom stave. Sprchový kút bol škaredý, rozbitý, poloplesnivý a dokonca pretekal tak, že po piatich minútach sprchovania so zatiahnutým závesom, ktorý vyzeral ako by ho zobrali z operačnej sály, bolo na zemi vody na nasledujúce dva dni.

Strava
Strava bola jednoducho nanič. Z “tradičných” bulharských jedál sme sa ničoho nedočkali. Na raňajkách bolo vždy extrémne veľa ľudí, že sme si nemali ani kam sadnúť a museli čakať kedy sa niečo uvoľní. Personál jednoducho nestíhal. Raňajky boli obstojné i keď tiež nie veľmi napadité. Šunky a “klobásy” tie najlacnejšie možné a celkovo sa dá povedať, že šetrili na čom mohli. A teraz k večeri. Počas celého týždňa sa striedali len dve polievky a aj to iba kuracia mliečna s rozmočenými rezancami alebo zeleninová, taktiež mliečna a žiadna iná. Vkuse len tieto dve dookola. A druhé jedlo bolo tiež pokaždom rovnaké. Špagety sa striedali, jeden deň carbonara druhý bolognese celý týždeň. Podotýkam, že nemali ani tú námahu dať do bolognese mleté mäso, namiesto toho tam nakrajali šunkovú salámu, ktorá zvýšila z raňajok a do carbonara to iste. A zvyšné jedla boli - každý deň rovnako nanič pizza margherita, nejaké vysušené kúsky kuracieho mäsa s kukuricou (ževraj mexické), raz bola ryba, ktorá nebola žiadny zázrak ale tak dala sa a inak bolo len kuracie alebo bravčové a obe pripravené na zvláštne zlý spôsob. A jasne, ešte som zabudla spomenúť zúfale pokusy o čínske rezance. Boli sme radi keď sme našli sem tam aspoň niečo z čoho sa dalo ako tak najesť a nie to si ešte pochutiť. Toď vše, jednoducho bída.

Služby hotelu
Najprv sme museli počkať 3 hodiny kým nám pripravili izbu, ale to sme očakávali.Izba bola poupratovaná veľmi narýchlo predtým než sme tam prišli, čiže zem bola kompletne mokrá a poháre ani neboli vypláchnuté od vína. Upratovačka chodila vždy v nejakom inom divnom čase. Keď sme ju náhodou odohnali tým, že akurát sme boli na izbe, tak už pre istotu neprišla vôbec v ten deň. Iné služby hotela sme veľmi nevyužívali. Akurá tak bar, ktorý musím pochváliť. Mal celkom na úrovni barmanov a drinky aj pivo boli cenovo primerané kvalite. V bazéne bola veľmi studená voda ale to je už len detail.

Pláž
Pláž bola primerane pekná. Nachádzali sa tam lehátka so slnečníkmi ale i dostatočne veľké plochy na vlastnú deku. Na každom kroku boli odpadkové koše no i tak sa miestami povaľovali odpadky po piesku no i cestou na pláž (hlavne popri iných hoteloch). Cesta z hotela na pláž nám trvala cca 10 minút.

Klaudia G., 22.09.2021, Datum pobytu: 4.9. - 11.9.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel: Ivana Palace

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 8,8 Téměř bez chybičky. Kdo hledá hnidy, vždycky nějaké najde. My (já se ženou) je nehledáme, či-li:99% spokojenost.

 • 8,5 Ubytování
 • 9 Strava
 • 8 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Téměř bez chybičky. Kdo hledá hnidy, vždycky nějaké najde. My (já se ženou) je nehledáme, či-li:99% spokojenost. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Super! Pokoj se mi zdá, zářil novotou! Čisto, uklizeno a žádný hluk z ulice, nebo od sousedů.Postel pohodlná a veliká 2x2m a vše fungovalo. Klíč a vnitřní elektrika na magn. kartu…

Strava
Množství naprosto dostačující a pestrost na týden postačující ( být tam déle, tak možná ne).Alko i nealko k dispozici neustále a požádal- li jste, tak i do skla.Pivo žádný zázrak, ale neurazilo a vždy studené a ošetřené ( točené)! Jo a vžy úžasná sladká tečka včetně super zmrzliny.

Služby hotelu
Nemám téměř výhrad.

Pláž
Ne stupnici od1( nejlepší) do 5( nejhorší). : tak asi 2- Z hotelu 250m a slun. s lehátky vždy volné…

Eduard Hruška, 22.09.2021, Datum pobytu: 9.9. - 16.9.2021
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Pomorie, Hotel: Festa Via Pontica

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Bulharsko