Bulharsko Bulharsko

Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofija (Sofie)
Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: Největší procentuální zastoupení mají v Bulharsku ateisté a bez vyznání (60 %), následují pravoslavní se 30 %, muslimové 7 %, ostatní 3 %
Úřední jazyk: Úředním jazykem je bulharština, důležité nápisy jsou v latince, domluvíte se také rusky nebo jinými evropskými jazyky
Časový posun: po celý rok platí východoevropský čas (VEČ), tzn. o hodinu víc

Bulharsko - zájezdy od 7 031 Kč

O BULHARSKU

Tradiční Bulharsko - vyhledávaný cíl pro každého

Bulharsko má 7,5 milionu obyvatel. Poměrně velká část z nich žije v hlavním městě Sofie. Úředním jazykem je bulharština, která se však vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Domluvit se světovými jazyky bývá obtížnější, uspějete nejspíše s ruštinou. V náboženském složení obyvatelstva převládají pravoslavní. Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je značně rozšířené tykání. Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas. Mnohdy se Bulhaři snaží přizpůsobit zvyklostem cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než je v Bulharsku obvyklé - snadno tak může dojít k nedorozumění. Při cestě do Bulharska se není třeba obávat žádných zvláštních rizik. V místech větší koncentrace lidí je vhodná zvýšená opatrnost vůči kapsářům, toto opatření však samozřejmě neplatí pouze pro Bulharsko. Také se turistům nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa.

Kulturně ovlivněno na podobu dnešního Bulharska

Bulharsko nezapře vlivy mnoha různých kultur na celou svou zemi - díky svému umístění ve východní části Balkánského poloostrova se stalo významným přístavním centrem. Mezi bulharskými památkami najdete řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnitrozemí Bulharska ukrývá až 700 jeskyní, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 415 m. Mořské pobřeží je 378 km dlouhé a je tvořeno rozmanitými přírodními útvary. Skládá se z písčitých pláží, zalesněných strání a hor, údolí řek i skalnatých zátok. Černé moře, které břehy Bulharska omývá, je bulharským největším přírodním bohatstvím. Může se pyšnit čistotou a průzračností až do hloubky 20 metrů. Pláže klesají pod mořskou hladinu jen velmi pozvolna, což jistě ocení zejména rodiny s malými dětmi. V zimě se Černé moře poměrně často bouří, v létě je ale poklidné. Jeho voda obsahuje málo soli, neboť se do ní vlévají řeky Dunaj a Dněpr.

Oblíbenost v mnoha směrech

Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace.

Zejména v posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

Bulharsko - zájezdy od 7 031 Kč

Nejnovější recenze Bulharsko

Celkem: 8,4 Absolutně bez problémů

 • 9 Ubytování
 • 9 Strava
 • 7 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Absolutně bez problémů Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Čisto, uklizeno, vše perfektní.

Strava
Dá se vybrat podle chuti člověka, absolutně bez problémů.

Pláž
Pozvolný vstup do moře, možná až moc. Asi dobré pro rodiny s dětmi. Člověk si moc nezaplave.

Adéla Dominiková, 21.11.2017, Datum pobytu: 1.9. - 8.9.2017
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Djuni, Hotel: Marina Royal Palace

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 7,5 Měli jsme last, za pár tisíc s polopenzí, takže za tu cenu perfektní.

 • 9 Ubytování
 • 5 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Měli jsme last, za pár tisíc s polopenzí, takže za tu cenu perfektní. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování v Jalpu bez chyb, byli jsme v posledním turnusu, jen pár hostů ve středním věku, bez dětí, takže klídek a pohoda, hezké venkovní posezení pod pergolou. Pokoj jsme měli v posledním patře, útulný, obložený dřevem, skříň, stůl, lednička, televize (na kterou jsme stejně nekoukali), velká koupelna, umývadlo, sprcha (bez závěsu), WC, v koupelně mi chyběly poličky a věšáky na odložení věcí a prádla, ale to jsem vyřešila židlí. Menší balkon se stolkem, židlemi a sušákem na prádlo. Na chodbě před pokojem žehlící prkno se žehličkou, což bylo super. K ubytování nemám co vytknout.

Strava
Stravu jsme "vychytali". Měli jsme se stravovat v restauraci Alexandria Club Restaurant, ale jelikož už bylo téměř po sezóně, tak ta byla už zavřená, chodili jsme na jídlo (polopenze) do hotelu Jeravi (Žeravi), cca 400 m, ale stálo to za to! Krásný hotel, kde jsme si mohli i vyměnit peníze, a jídlo super! Bohaté snídaně a večeře formou bufetu, člověk nevěděl, co si má vybrat. Výběr z nápojů, čaj, džusy, několik druhů kávy, asi 10 druhů zmrzliny a fantastické zákusky! Prostě jídlo nemělo chybu!

Služby hotelu
Ubytování viz výše, usměvavá paní "domácí", ubytovala nás i dřív, než musela. Spokojenost.

Pláž
Pláž dost velká, v době našeho pobytu téměř prázdná, okolí sice nic moc, v písku vajgly (ale to je vizitka návštěvníků), ale moře krásné, čisté, písečné dno, vlny, ve kterých jsme se vyřádili. Já jsem si to užila.

Jediné, co mi trochu kazilo radost, bylo počasí, asi jsme chytili špatný rok, dost často foukal studený vítr, asi 2x to nebylo vůbec na koupání, tak jsme si udělali vycházku po Primorsku, a večer se na balkoně nedalo sedět, byla kosa. Ale za to nikdo samozřejmě nemůže, kromě toho "tam nahoře". :-)

Alena P., 21.11.2017, Datum pobytu: 17.9. - 24.9.2016
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Primorsko, Hotel: Jalp

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

pláž 9 fotografií

Celkem: 8,2 V hotelu se nám moc líbilo. Již nyní máme uhrazenou zálohu na příští rok.

 • 7 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
V hotelu se nám moc líbilo. Již nyní máme uhrazenou zálohu na příští rok. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj byl pěkný, čistý. S úklidem naprostá spokojenost, paní uklízečka byla milá, Bohužel jsme neměli výhled na moře, koukali jsme do zdi. Ale za to mohla paní z CA. Tvrdila, že všechny pokoje jsou s výhledem na moře.

Strava
Jídlo nemělo chybu! Výběr byl opravdu rozmanitý a bohatý.

Služby hotelu
Služby fajn. Zaměstnanci ochotní, milí, vždy se usmívali a odpovídali na pozdrav.

Pláž
Pláž u hotelu, stačilo sjet výtahem do -2.poschodí, udělat pár kroků... Slunečníky a lehátka zdarma. Občerstvení také jen pár kroků. A to moře! Prostě paráda.

Miroslav L., 19.11.2017, Datum pobytu: 7.9. - 18.9.2017
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Nesebar, Hotel: Bilyana Beach

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 5 Celkově bych shrnula, že se na toto pobřeží jen tak znovu nepodíváme. Tohle má být krásné letovisko?Tak to je velké zklamání! Celkově se...

 • 5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 5 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Celkově bych shrnula, že se na toto pobřeží jen tak znovu nepodíváme. Tohle má být krásné letovisko?Tak to je velké zklamání! Celkově se mi Slunečné pobřeží nelíbilo.

Šok jsme zažili hned v Pardubicích na letišti, když jsme viděli 22 let staré letadlo rumunské společnosti, která vznikla letos v dubnu (2017). Podobným letadlem jsme se také vraceli, dost vrzalo, až jsme se po sobě, my cestující, nevěřícně rozhlíželi. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování velmi velmi prosté, ale dostačující, my jsme v pokoji v podstatě jen přespávali. Měli jsme balkonek, což bylo příjemné, ale vzhledem k tomu, že jsme se dívali na protější hotel asi 20 m vzdálený, takže výhled nic moc. Příště si dáme pozor na výběr hotelu. Na druhou stranu jsme měli veliké štěstí, že jsme byli ubytováni v části, kde byl "pouze" odér z každodenního grilování prasete. V druhé části hotelu byli opravdu chudáci, protože před nimi parkovaly kočáry s koňmi, vozkové sice tvrdé výkaly likvidovali, ale moč vylévali na trávník pod balkony. Zápach byl nesnesitelný.

Přistýlka byla otřesná, velmi tvrdá a hrbolatá, opravdu jen rozložené křeslo, dali jsme na ní všechny deky, přesto spaní bylo hrozné. Zkusili jsme se na ní vystřídat všichni, nedalo se na ní spát. Hned první den jsme objevili u postele vypadlou zásuvku ze zdi, nahlásili jsme opravu, ale za celých 15 dní se nikdo neobtěžoval.

Na zemi byl koberec, který snad nikdo ani jednou nevyluxoval. Každý den přiběhly holky zametalky, vynesly koš, doplnily wc papír a dvakrát za pobyt vyměnily povlečení, ručníky asi 3x. Koupelna byla v pořádku. Sprchový kout byl malinký, ale dalo se. Pozor, občas se objevili mravenci faraoni, raději nemějte jídlo na pokoji. My jsme toto dodržovali, takže se objevili jen ojediněle.

Jinak opravdu nikde není výtah, takže táhnete kufry do pater sami a nikdo se neobtěžuje nabídnout pomoc. No, ale dá se to zvládnout, vždyť jde o jednou nahoru a pak jednou dolů, ale zarazilo nás to. Jinak hotel je v sousedství dalších dvou hotelů, my jsme byli v Trakia, vedle Trakia Garden a novější a větší, možná luxusnější Trakia Plaza, kde se z nějakých pater dalo asi dohlédnout na moře. Tyhle 3 hotely se dělí o jeden bazén a bazénový bar. Nealko v baru hnus. Alko nevíme, nekonzumujeme.

Strava
No nic moc. Občas bylo něco velmi dobrého, jinak denně stejné snídaně, anglické, takže vejce na všechny způsoby, párky, uzenina a zelenina, výborné měli takové zvláštní upečené cosi, placky s balkánským sýrem.Zelenina byla denně a spousty pečiva, jogurty, lupínky vločky a podobně. Káva hnusná, čokoláda a kakao také. Přivezla jsem si svoji kávu, naštěstí. K snídani dále sýry a uzeniny.

Obědy se vesměs opakovaly , základ bylo maso v červené omáčce, kde se měnily příchutě vhozením - žampionů, kyselých okurek, mrkve, hrášku a pak znovu dokola. Pak vždy bylo pečené kuře a pak nějaké místní příkrmy. Mě tedy chutnal špenát z vinných listů. Velmi jsem se těšila na dolmades, z vinných listů byly jednou a pak jednou ze zelí, to mne zklamalo. Denně byly hranolky a jednou, když byl smažák, tak hranolky nebyly. 8-)

Snad jsme byli zklamaní také proto, že jsme byli na 15 dní a to bylo na pestrou stravu dlouho. Ale výborná byla baklava a takové minivětrníčky s pudinkem, to byla lahoda.

Večeře byly pestřejší. Ryba byla každý den a velmi výborná. Když nebyla jako teplý pokrm, byli slanečci. Výborné.

Snacky jsme zkusili asi 2x a byly otřesné, v podstatě studené tousty s odporným salámem. Prý byly i párky v rohlíku, ale my na ně nečíhali, takže jsme je nezkusili. Tím, že jídlo bylo vždy v plném výběru, najedli jsme se dosytosti a nemuseli nikde nic kupovat, takže jsme ani místní nic neochutnali. Zmrzlina v rámci all inclusive byla podprůměrná, jednou jsme si koupili točenou u stánku a byla ještě horší. Jinak ve stáncích prodávají výborné zmrzliny, ty jsme si kupovali, ale dejte pozor, jestli velikost necháte na prodavači, tak Vás jedna zmrzlina vyjde klidně i na 200 Kč. My mu vždy řekli, že chceme za 3 leva, tak to nějak dodržel.

První den večer jsme přijeli o půl 11 a večeře končila v deset, měli jsme smůlu. Ještěže jsme měli sebou vodu i řízky, smáli jsme se, že pokud chceme inclusive, musíme si jídlo přivézt sebou.

Služby hotelu
Žádné jsme nevyužili.

Na výlet jsme jeli sami vláčkobusem do Nessebaru a pak na další výlet katamaránem, to bylo prima. Dokonce jsme v dálce viděli delfíny. S dětmi se jezdí pouze dopoledne. Odpolední výlet katamaránem nemůžeme hodnotit.

Pláž
Krásná, voda nádherná, jen občas připlulo cosi jako wc papír, kousky medúz a chaluh a pod. Ale stačilo se přemístit a bylo to v pohodě. Ale taky nás něco malého poštípalo, takový mršky, vidět pomalu nebyly, ale pálilo to jak od mravence. Na pláž od hotelu to je asi 5 minut mezi stánky, restauracemi a obchůdky, bylo to kousek.

Anonym, 17.11.2017, Datum pobytu: 19.8. - 2.9.2017
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel: Trakia

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 5,6 Bulharsko jsem si zamilovala.

 • 5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 7 Okolí
 • 6 Cena

Celkové shrnutí
Bulharsko jsem si zamilovala. Zobrazit celou recenzi

Marie Bělíková, 17.11.2017, Datum pobytu: 29.8. - 5.9.2017
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Primorsko, Hotel: Salena

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Bulharsko

Potřebujete poradit?

Po-Ne 7-22 hod 226 000 622