Bulharsko Bulharsko

  • Možnosti cestování a dopravy

    V Bulharsku jsou 3 mezinárodní letiště - Sofie, Burgas a Varna. Let do Bulharska trvá z Prahy 2 hodiny, pravidelné přímé linky létají pouze do Sofie. Do Burgasu a Varny směřují charterové lety zprostředkovávané cestovními kancelářemi. Do Bulharska se lze dopravit také vlakem. Tento způsob je však stále poměrně komplikovaný a nákladný, přestože bezpečnostní situace na železnici se v poslední době výrazně zlepšila. Nejlevnější variantou dopravy do Bulharska je rozhodně doprava autobusová. Do hlavního města Sofie trvá cesta autobusem od 24 hodin výše, k moři asi 30 hodin.

    Ke vstupu do Bulharska potřebují občané ČR cestovní pas platný ještě nejméně 3 měsíce po návratu, od října 2006 stačí i občanský průkaz. Do 48 hodin po vstupu do země je třeba splnit povinnost přihlášení k pobytu. Za klienty cestovní kanceláře provádí registraci právě příslušná CK. Do Bulharska je povolen dovoz přiměřeného množství cigaret, alkoholu a potravin. Je zakázán dovoz drog, zbraní, výbušnin a paliva v kanystrech. Dovoz uměleckých děl, loveckých trofejí a starožitností je značně omezen.

    Veřejnou dopravu v Bulharsku zajišťují hlavně autobusy a taxíky. Autobusová síť je poměrně hustá a ceny jsou nízké. Typické je několikaminutové zpoždění linek a není možné se stoprocentně spoléhat na jízdní řády. Na některých, zejména dálkových trasách, se o dopravu starají soukromé firmy, což je jistou zárukou modernější a komfortnější přepravy. Bulharské taxíky mají žlutou barvu a jsou cenově dostupné. Běžná taxa se pohybuje v rozmezí 6 - 18 Kč za kilometr. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny vyšší.

    Rovněž je možné využít nabídku některé soukromé firmy a vypůjčit si automobil. Cena se pohybuje okolo 1 500 Kč na den a většinou nezahrnuje pojištění vozidla ani palivo. Řidič musí být držitelem řidičského oprávnění minimálně 1 rok a musí být starší 21 let. V Bulharsku platí určité specifikace v dopravních předpisech. V obci je nejvyšší povolená rychlost pro osobní automobily 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 120 km/h. Pro řidiče, kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky, je nejvyšší povolená rychlost mimo obec 70 km/h a na dálnici 100 km/h. Mimo velká města jsou dopravní pokyny často psány jen cyrilicí. Součástí povinné výbavy vozidla je kromě výstražného trojúhelníku také hasící přístroj. Pokuty za dopravní přestupky (jízda pod vlivem alkoholu, nepoužití bezpečnostních pásů, špatné parkování nebo překročená rychlost) jsou v Bulharsku výrazně vyšší než v ČR.