Bulharsko Bulharsko

 • Měna, ceny, nákupy

  Bulharskou měnovou jednotkou je 1 lev (BGL; v přepočtu cca 16 Kč), dělí se na 100 stotinek. Hodnoty bankovek jsou 1, 2, 5, 10 a 50, mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50. Ke směně je vhodnější využívat banky než malé směnárny. Vyvarujete se tím případnému shledání s nepoctivým směnárníkem. Banky mají otevřeno pouze ve všední dny a to v době mezi 9. a 16. hodinou. Ke směně ani případné zpětné výměně není třeba žádný zvláštní doklad. Nedoporučuje se nikdy směňovat valuty pouličně - v těchto případech dochází vždy k podvodnému jednání. Bulhaři obvykle velmi pečlivě zkoumají pravost nových bankovek a odmítají popsané nebo jinak poškozené dolarové bankovky. Velké hotely, půjčovny automobilů a lepší restaurace přijímají platbu kreditními kartami, ale není vhodné na to spoléhat. Lepší je mít pro jistotu dostatečnou hotovostní rezervu na drobnější výdaje, výlety, případně nákup léků. V Bulharsku platí povinnost deklarovat dovezené valuty na hraničním přechodu při vstupu do země, jestliže jejich celková hodnota přesahuje 8 000 BGL.

  Ceny se liší podle konkrétní lokality, někdy až několikanásobně. Obecně se dá říci, že je Bulharsko zemí poměrně levnou. V přepočtu na Kč zaplatíte v Bulharsku za zmrzlinu asi 15 Kč, stejně tak za 1 kávu či jeden litr mléka. Kilogram broskví stojí cca 20 Kč, melouny přibližně polovinu této částky. Oběd v restauraci pořídíte od 50 Kč výše. Spropitné v Bulharských restauracích je společensky nepřípustné dávat přímo do ruky obsluze. Vhodnější je nechat jej ležet na stole, ale bývá obvyklé, že je spropitné již započítáno v účtované částce.

  V oblasti ubytování jsou poměrně častým jevem dvojí ceny - cizinci platí více než místní obyvatelé. Za noc v nejlevnějším hotelu zaplatíte 10 - 15 USD na osobu. U vstupného do muzeí a historických památek je princip dvojích cen ještě výraznější.

  Typickými suvenýry, které si turisté vozí z dovolené z Bulharsku jsou předměty vyřezávané ze dřeva, korále, lahvičky růžového parfému, malovaná keramika, barevné šátky a koberečky, nahrávky tradiční bulharské hudby nebo ručně vyráběné šperky.

  Doporučuje se směňovat EURA či USD (možné jsou i české koruny), 1 EUR = cca 1,95 LV, 1 USD = 1,5 LV.

 • Orientační ceny

  bochník chleba - 0,7 Lv

  sýry 1 kg - 3 až 7 Lv

  šunka, salám 1 kg - 10 Lv

  pivo - 0,55 až 0,75 Lv

  kopeček zmrzliny - 0,5 Lv

  balená voda - 0,5 Lv

  rychlé občerstvení - 2 Lv

  oběd v restauraci - 7 až 12 Lv