Česká republika - Vysočina Česká republika

 • Popis

  Českomoravská vrchovina je rozsáhlé pohoří bez zřetelné hřebenovité linie, rozkládající se podél bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou.Je to oblast nádherné a zároveň drsné přírody. Rozkládá se na území pěti okresů, sahá od jihočeských rybníků až k okraji Hané. Typickým reliéfem jsou zde mírně zvlněné terény, ojediněle se z ní zvedají vyšší vrcholy, jejichž výšky dosahují přes 700 m a zcela ojediněle i přes 800 m. V některých částech vrchoviny jsou vhodné podmínky pro lyžařské sporty, například Křemešník (765m). Prochází zde evropské rozvodí mezi řekami Doubravou, Sázavou a Želivkou na straně jedné, a Svratkou, Oslavou, Jihlavou, Rokytnou a Dyjí na straně druhé.

  Žďárské vrchy se nacházejí ve východní části Českomoravské vrchoviny a jejich hranice jsou vymezeny většími městy, které leží na jejích okrajích - Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Hlinsko, Polička a Bystřice nad Pernštejnem. Patří k nejvyhledávanějším rekreačním oblastem u nás. Chráněná krajinná oblast zde byla vyhlášená v roce 1970. Územím prochází evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Hlavním centrem je město Žďár nad Sázavou, které má velký význam z hlediska cestovního ruchu a je bohaté na historické památky. Devět Skal, Tisůvka, Čtyři Palice a další skalní útvary jsou přitažlivé pro horolezce. Koupání v osvěžující vodě rybníka Velké Dářko. Žďárské vrchy nabízí ideální podmínky především pro běžecké lyžování (především okolí Nového Města).

  Železné hory se rozprostírá v centru Českého masivu. Na severozápadě zasahují Chvaletickou pahorkatinou do údolí Labe u Týnce nad Labem, na severozápadě klesají do Čáslavské kotliny a na severu do Chrudimské tabule. V jižní části navazují Žďárské vrchy, na jihovýchodě Hornosázavská pahorkatina. Převážná část oblasti má ráz členité krajiny porostlé převážně smrkovými, popřípadě smíšenými lesy. Chráněná krajinná oblast Železné hory byla vyhlášena roku 1991. Nejvyšší vrchol Železných hor - Pešava (697m) leží na východ od Hlinska.

  Celá tato oblast, často krátce nazývaná Vysočina, je jednou z ekologicky nejzachovalejších oblastí České republiky a proto je právem nazývána Zeleným srdcem České republiky a nabízí ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku.

Nejnovější recenze Česká republika - Vysočina

Celkem: 8,8 Byli jsme spokojeni

 • 8,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Byli jsme spokojeni Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Jisté rezervy jsou

Strava
Výborné

Služby hotelu
Výborné

Pláž
Nepoužili jsme

Lubomír Hruška, 21.09.2020, Datum pobytu: 16.9. - 18.9.2020
Oblast: Česká republika Česká republika, Vysočina, Hotel: Orea Resort Devět Skal

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 6,8 Byli jsme s manželem ubytováni pouze na tři noci, prohlédli jsme si pěknék okolí Nového Města na Moravě, bylo krásné počasí, takže jsme...

 • 7 Ubytování
 • 8 Strava
 • 6 Okolí
 • 6 Cena

Celkové shrnutí
Byli jsme s manželem ubytováni pouze na tři noci, prohlédli jsme si pěknék okolí Nového Města na Moravě, bylo krásné počasí, takže jsme se z dovolené vraceli spokojeni. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Penzion je sice starší, ale rekonstruovaný, čistý.

Strava
Polopenze vyhovovala našim požadavkům.

Hana, 21.09.2020, Datum pobytu: 14.9. - 17.9.2020
Oblast: Česká republika Česká republika, Vysočina, Hotel: Penzion Vrchovina

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9,2 velmi dobrý

 • 9 Ubytování
 • 9 Strava
 • 10 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
velmi dobrý Zobrazit celou recenzi

Ubytování
odpovídá ceně

Strava
rozmanitá, dobře ochucená, objednané bílé víno nebylo chlazené

Služby hotelu
odpovídající

Pláž
Milovy je rybník a tomu odpovídala kvalita vody

Jiří Mladý, 11.08.2020, Datum pobytu: 1.8. - 8.8.2020
Oblast: Česká republika Česká republika, Vysočina, Hotel: Orea Resort Devět Skal

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Česká republika - Vysočina