Chorvatsko - Istrie Chorvatsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský poloostrov na západě Chorvatka si získal svoje stálé obdivovatele již v dávné minulosti. Jedním z důvodů pro to byla právě poněkud oddělená poloha od zbytku Chorvatska vysokým pohořím Učke. Tak i v minulosti byla tato oblast neustále pod cizí nadvládou, i přesto, že převážnou většinu obyvatel tvořili a stále tvoří Chorvaté. Na druhou stranu tady spolu soužily různé další národnostní skupiny, jako Slované, Románi nebo Germáni. Na nejrůznějších budovách můžete často narazit na symbol benátského lva. Je to proto, že Istrie byla dlouhou dobu pod benátskou nadvládou.

  Tyto vlivy z okolních států zde pochopitelně vytvořily specifické kulturní podmínky, ať už v umění, gastronomii, nebo stavitelství. Obecně jsou místní obyvatelé velmi společenští, tolerantní a zvyklí na příchozí turisty z nejrůznějších koutů světa. Istrijská historie je opravdu velmi dlouhá, za první obyvatele jsou považováni Ilyrové a velmi důležitou roli hrála Istrie v antické době, neboť tvořila součást velkého římského impéria. Do Chorvatska byla vlastně integrována až po druhé světové válce.

  Jako první zmíníme krásné městečko Rovinja, ve kterém je multikulturní zázemí zřejmě nejvíc patrné. Mohli bychom ho také nazvat městem umělců. V uličce zvané Grisia se shlukují umělci, řezbáři a ostatní řemeslníci, aby turisty upoutali i pobavili svými výtvory. Umění je věnováno i místní muzeum, sdružující umělecké kousky z dílen malířských mistrů od dávných dob až po 20. století. Zkuste také navštívit unikátní muzeum modelů starých lodí Rakousko-uherské monarchie v městečku Novigrad.

  Patrně nejznámější kulturní i architektonickou památkou na Istrijském poloostrově je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatím jediný objekt na Istrii, který byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pojmenován byl podle biskupa Eufrasia a postaven za vlády známého byzantského císaře Justiniána. Nádherná je tato bazilika především zevnitř. Pozornost okamžitě upoutá oltář a krásné oblázkové mozaiky. Ne nadarmo se tento druh kamínkového umění stal symbolem celého města Poreče.

  Největším istrijským městem je ovšam Pula s proslulým římským amfiteátrem, šestým největším a zároveň nejzachovanějším na světě. V době své největší slávy dokázal pojmout až 22 000 diváků. Tato mohutná stavba odolala zubu času po více než dva tisíce let. Dnes zde můžete navštívit balet nebo koncert, a rozhodně na vás zdejší prostředí i akustika hluboce zapůsobí. Pula by určitě mohla být nazvána městem historie, neboť se zde nachází jedno z nejdůležitějších muzeí v Chorvatsku - Archeologické muzeum. Pokud budete chtít vyrazit do čerstvé přírody, doporučujeme nádherný a poklidný národní park Brijuni, ve kterém můžete relaxovat a načerpat síly pro poznávání dalších chorvatských zajímavostí. Vyplatí se také zajet se podívat na impozantní maják Porer na mysu Kamenjak.

  Pokud jste znalci tvorby Julese Verna, rozhodně si udělejte výlet do hlavního města Istrie - do Pazinu. Právě zde najdete hlubokou Pazinskou propast, která zmíněného spisovatele inspirovala k napsání románu Matyáš Šándorf. Návštěva místního etnografického muzea bude jistě příjemným seznámením s místní lidovou kulturou.

Nejnovější recenze Chorvatsko - Istrie

Celkem: 5,3 celkově vydařená dovolená

 • 4,5 Ubytování
 • 5 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
celkově vydařená dovolená Zobrazit celou recenzi

Ubytování
ubytování zastaralé, ale čisté. Odpovídá ceně, vybavení kuchynky malé doporučuji vlastní pánev atd....

Strava
vlastní

Služby hotelu
služby dobré - výměna ručníku 1x za týden, v případě poruchy vařiče oprava do 30 minut

Pláž
pláž malá a dost velké kameny ale v případě vlasntní dopravy můžete vycestovat za koupáním

Lenka H., 08.01.2019, Datum pobytu: 26.8. - 1.9.2018
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Kanegra Apartments

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9 Dovolená se nám moc líbila. V městečku na výběr plno restaurací a obchodů.

 • 9,5 Ubytování
 • 9 Strava
 • 8 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Dovolená se nám moc líbila. V městečku na výběr plno restaurací a obchodů. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoje pěkné. Každý den jsme měli uklizeno. Vyměněny ručníky.

Strava
Jídlo výborné. Ke konci týdne se jídlo ve výběru trochu opakovalo.

Služby hotelu
Skvělé animační programy pro děti. Program po celý den i u bazénu. Každý večer na terase muzika.

Pláž
Pláže u hotelu kamínkové. Pár metrů dál je městská pláž písková. Ideální pro děti.

Anonym, 12.12.2018, Datum pobytu: 11.8. - 18.8.2018
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Holiday

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 8,2 Celkový dojem z dovolené je velmi dobrý. Volili jsme termín mimo sezónu, počasí v říjnu bylo ideální na procházky i posezení venku.

 • 7 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem z dovolené je velmi dobrý. Volili jsme termín mimo sezónu, počasí v říjnu bylo ideální na procházky i posezení venku. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel by zasloužil pár vylepšení a důkladnější úklid pokojů.

Strava
Strava byla naprosto vyhovující.

Služby hotelu
Hotel nenabízí žádné zvláštní služby, WIFI funguje bez problémů.

Pláž
Pláž jako taková zde není, přístup do moře je po schůdcích, pro děti nevhodné. Místo na ležení málo prostorné. Velice pěkná promenáda.

Veronika Hodánková, 23.10.2018, Datum pobytu: 13.10. - 20.10.2018
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Bristol

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 8,2 Vzhledem k tomu , že jsem neočekával nesplnitelné a používal jsem základnu Koversada jako výchozí bod své aktivní dovolené jsem nebyl...

 • 6 Ubytování
 • 9 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Vzhledem k tomu , že jsem neočekával nesplnitelné a používal jsem základnu Koversada jako výchozí bod své aktivní dovolené jsem nebyl zklamán . V komlexu jsem v podstatě jen snídal , večeřel , sprchoval se a nocoval . Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Vzhledem k aktivní dovolené považuji postarší vybavení komplexu za plně dostačující

Strava
Strava je naprosto dostačující ve formě bufetových stolů , běžnému strávníkovi plně vyhovuje , pro zmlsance to , ale asi není :-)))

Služby hotelu
Služby hotelu považuji za přiměřené cenové relaci kterou jsem si zvolil , maličko váznul úklid , ale nic problematického

Pláž
Na pláž to bylo asi 350 metrů , je skalnatá s betonovými moly a plochami . Skoro každá má žebřík do vody , jedna i se vstupem pro méně pohyblivé spoluobčany , pískové hřiště se sítí na volejbal ,

Boris Fidler, 29.09.2018, Datum pobytu: 15.9. - 25.9.2018
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Bungalovy Koversada

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9 dovolená se nám líbila,muzeme doporučit.

 • 8 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
dovolená se nám líbila,muzeme doporučit. Zobrazit celou recenzi

Zdeňka Mencová, 24.09.2018, Datum pobytu: 13.9. - 20.9.2018
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Valamar Club Tamaris

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Chorvatsko - Istrie