Chorvatsko - Istrie Chorvatsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský poloostrov na západě Chorvatka si získal svoje stálé obdivovatele již v dávné minulosti. Jedním z důvodů pro to byla právě poněkud oddělená poloha od zbytku Chorvatska vysokým pohořím Učke. Tak i v minulosti byla tato oblast neustále pod cizí nadvládou, i přesto, že převážnou většinu obyvatel tvořili a stále tvoří Chorvaté. Na druhou stranu tady spolu soužily různé další národnostní skupiny, jako Slované, Románi nebo Germáni. Na nejrůznějších budovách můžete často narazit na symbol benátského lva. Je to proto, že Istrie byla dlouhou dobu pod benátskou nadvládou.

  Tyto vlivy z okolních států zde pochopitelně vytvořily specifické kulturní podmínky, ať už v umění, gastronomii, nebo stavitelství. Obecně jsou místní obyvatelé velmi společenští, tolerantní a zvyklí na příchozí turisty z nejrůznějších koutů světa. Istrijská historie je opravdu velmi dlouhá, za první obyvatele jsou považováni Ilyrové a velmi důležitou roli hrála Istrie v antické době, neboť tvořila součást velkého římského impéria. Do Chorvatska byla vlastně integrována až po druhé světové válce.

  Jako první zmíníme krásné městečko Rovinja, ve kterém je multikulturní zázemí zřejmě nejvíc patrné. Mohli bychom ho také nazvat městem umělců. V uličce zvané Grisia se shlukují umělci, řezbáři a ostatní řemeslníci, aby turisty upoutali i pobavili svými výtvory. Umění je věnováno i místní muzeum, sdružující umělecké kousky z dílen malířských mistrů od dávných dob až po 20. století. Zkuste také navštívit unikátní muzeum modelů starých lodí Rakousko-uherské monarchie v městečku Novigrad.

  Patrně nejznámější kulturní i architektonickou památkou na Istrijském poloostrově je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatím jediný objekt na Istrii, který byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pojmenován byl podle biskupa Eufrasia a postaven za vlády známého byzantského císaře Justiniána. Nádherná je tato bazilika především zevnitř. Pozornost okamžitě upoutá oltář a krásné oblázkové mozaiky. Ne nadarmo se tento druh kamínkového umění stal symbolem celého města Poreče.

  Největším istrijským městem je ovšam Pula s proslulým římským amfiteátrem, šestým největším a zároveň nejzachovanějším na světě. V době své největší slávy dokázal pojmout až 22 000 diváků. Tato mohutná stavba odolala zubu času po více než dva tisíce let. Dnes zde můžete navštívit balet nebo koncert, a rozhodně na vás zdejší prostředí i akustika hluboce zapůsobí. Pula by určitě mohla být nazvána městem historie, neboť se zde nachází jedno z nejdůležitějších muzeí v Chorvatsku - Archeologické muzeum. Pokud budete chtít vyrazit do čerstvé přírody, doporučujeme nádherný a poklidný národní park Brijuni, ve kterém můžete relaxovat a načerpat síly pro poznávání dalších chorvatských zajímavostí. Vyplatí se také zajet se podívat na impozantní maják Porer na mysu Kamenjak.

  Pokud jste znalci tvorby Julese Verna, rozhodně si udělejte výlet do hlavního města Istrie - do Pazinu. Právě zde najdete hlubokou Pazinskou propast, která zmíněného spisovatele inspirovala k napsání románu Matyáš Šándorf. Návštěva místního etnografického muzea bude jistě příjemným seznámením s místní lidovou kulturou.

Nejnovější recenze Chorvatsko - Istrie

Celkem: 7.8 Klidne místo, pláž z kopce dolu, ale našim dětem to nevadilo a jinak pláže bezvadné po cele délce. Ubytovani dobre, jen starší vybavení...

 • 7 Ubytování
 • 9 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Klidne místo, pláž z kopce dolu, ale našim dětem to nevadilo a jinak pláže bezvadné po cele délce.

Ubytovani dobre, jen starší vybavení a par veci chybělo, ale asi odpovídající ceně. Zobrazit celou recenzi

Mirka R., 25.10.2022, Datum pobytu: 13.6. - 19.6.2022
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Kanegra Apartments

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 8.2 Celkový dojem je velmi pozitivní. Naše očekávání nebylo moc velké, je pravda, že jsme toto ubytování vybrali hlavně kvůli možnosti pobytu...

 • 6 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem je velmi pozitivní. Naše očekávání nebylo moc velké, je pravda, že jsme toto ubytování vybrali hlavně kvůli možnosti pobytu se psem, ale dobrý pocit stále převažuje. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování skromné, apartmány sice starší, ale naprosto vyhovující. Sice jsme nevyužili, ale je možnost si v apartmánu vařit. Chybí ale varná konvice.

Strava
Strava byla jedno velké plus. Velký výběr všeho, jak u snídaně, tak i u večeře, což předčilo naše očekávání.

Služby hotelu
Služby průměrné, ale poměr cena kvalita naprosto vyhovující. Ocenili jsme prodejnu potravin v areálu, jen poplatek 16 euro za den za psa a nově i poplatek 4 euro za den za auto nám přišel neúměrný.

Pláž
Pláže hezké, čisté, voda asi jako všude v Chorvatsku průzračná. No a 2 psí pláže byly parádní!! Sice jsme spíše výletovali po okolí a na plážích moc času netrávili, ale opět převažuje velmi pozitivní pocit.

Anonym, 11.10.2022, Datum pobytu: 30.8. - 5.9.2022
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Kanegra Apartments

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 6.6 Celkový dojem byl skvělý kromě ubytování.

 • 4 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
Celkový dojem byl skvělý kromě ubytování. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoje v přízemí se nám vůbec nelíbily, příliš tmavé a zatuchlé. Na naši žádost nám vyměnili ubytování do 1. patra, které bylo lepší.

Čistota a vybavení nás zklamala, ale zvykli jsme si. Avšak nedoporučujeme.

Strava
Výběr z jídel v hotelu byl dostatečný a chutnalo nám.

Služby hotelu
Bez připomínek. Ubytování nám na požádání vyměnili.

Pláž
Různé pláže, každý si najde tu svou.

Alena K., 01.10.2022, Datum pobytu: 9.9. - 16.9.2022
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Apartments Astra Plava Laguna

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9 Pěkná dovolená za dobrou cenu! Resort odpovídá ceně a kvalitě. Dovolená splnila naše očekávání.

 • 9 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Pěkná dovolená za dobrou cenu! Resort odpovídá ceně a kvalitě. Dovolená splnila naše očekávání. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování přímo u moře.

Strava
Strava výborná, polopenze dostatečná pro i náruživé jedlíky.

Služby hotelu
Čisto a pokoj uklízený, personál ochotný.

Pláž
Je vstup do moře vhodný i pro seniory opatřený malými oblázky.

Andrej G., 29.09.2022, Datum pobytu: 11.9. - 24.9.2022
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Petalon

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9.8 Idealni pro rodiny s detmi.

 • 10 Ubytování
 • 9 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Idealni pro rodiny s detmi. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Presdne dle potreby rodiny s detmi.

Strava
Skvele snidane!

Služby hotelu
Bezvadny bazen s tobogany a restaurace.

Pláž
Chorvatsko, jak si ho pamatuji. Super cista a tepla (v zari) voda, kameny. Vzheldem k posezonnimu pobytu bylo skoro liduprazdno a prebytek lehatek.

Petr V., 26.09.2022, Datum pobytu: 15.9. - 20.9.2022
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Villas Rubin

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (2)

Všechny recenze Chorvatsko - Istrie