Chorvatsko - Istrie Chorvatsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský poloostrov na západě Chorvatka si získal svoje stálé obdivovatele již v dávné minulosti. Jedním z důvodů pro to byla právě poněkud oddělená poloha od zbytku Chorvatska vysokým pohořím Učke. Tak i v minulosti byla tato oblast neustále pod cizí nadvládou, i přesto, že převážnou většinu obyvatel tvořili a stále tvoří Chorvaté. Na druhou stranu tady spolu soužily různé další národnostní skupiny, jako Slované, Románi nebo Germáni. Na nejrůznějších budovách můžete často narazit na symbol benátského lva. Je to proto, že Istrie byla dlouhou dobu pod benátskou nadvládou.

  Tyto vlivy z okolních států zde pochopitelně vytvořily specifické kulturní podmínky, ať už v umění, gastronomii, nebo stavitelství. Obecně jsou místní obyvatelé velmi společenští, tolerantní a zvyklí na příchozí turisty z nejrůznějších koutů světa. Istrijská historie je opravdu velmi dlouhá, za první obyvatele jsou považováni Ilyrové a velmi důležitou roli hrála Istrie v antické době, neboť tvořila součást velkého římského impéria. Do Chorvatska byla vlastně integrována až po druhé světové válce.

  Jako první zmíníme krásné městečko Rovinja, ve kterém je multikulturní zázemí zřejmě nejvíc patrné. Mohli bychom ho také nazvat městem umělců. V uličce zvané Grisia se shlukují umělci, řezbáři a ostatní řemeslníci, aby turisty upoutali i pobavili svými výtvory. Umění je věnováno i místní muzeum, sdružující umělecké kousky z dílen malířských mistrů od dávných dob až po 20. století. Zkuste také navštívit unikátní muzeum modelů starých lodí Rakousko-uherské monarchie v městečku Novigrad.

  Patrně nejznámější kulturní i architektonickou památkou na Istrijském poloostrově je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatím jediný objekt na Istrii, který byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pojmenován byl podle biskupa Eufrasia a postaven za vlády známého byzantského císaře Justiniána. Nádherná je tato bazilika především zevnitř. Pozornost okamžitě upoutá oltář a krásné oblázkové mozaiky. Ne nadarmo se tento druh kamínkového umění stal symbolem celého města Poreče.

  Největším istrijským městem je ovšam Pula s proslulým římským amfiteátrem, šestým největším a zároveň nejzachovanějším na světě. V době své největší slávy dokázal pojmout až 22 000 diváků. Tato mohutná stavba odolala zubu času po více než dva tisíce let. Dnes zde můžete navštívit balet nebo koncert, a rozhodně na vás zdejší prostředí i akustika hluboce zapůsobí. Pula by určitě mohla být nazvána městem historie, neboť se zde nachází jedno z nejdůležitějších muzeí v Chorvatsku - Archeologické muzeum. Pokud budete chtít vyrazit do čerstvé přírody, doporučujeme nádherný a poklidný národní park Brijuni, ve kterém můžete relaxovat a načerpat síly pro poznávání dalších chorvatských zajímavostí. Vyplatí se také zajet se podívat na impozantní maják Porer na mysu Kamenjak.

  Pokud jste znalci tvorby Julese Verna, rozhodně si udělejte výlet do hlavního města Istrie - do Pazinu. Právě zde najdete hlubokou Pazinskou propast, která zmíněného spisovatele inspirovala k napsání románu Matyáš Šándorf. Návštěva místního etnografického muzea bude jistě příjemným seznámením s místní lidovou kulturou.

Nejnovější recenze Chorvatsko - Istrie

Celkem: 8,4 Ubytování dostačující, měli jsme studio s kuchyňskou. Spise low cost , ale pro 2 dostačující. Trochu měkké matrace. Jinak čisté a...

 • 7,5 Ubytování
 • 9 Strava
 • 10 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Ubytování dostačující, měli jsme studio s kuchyňskou. Spise low cost , ale pro 2 dostačující. Trochu měkké matrace.

Jinak čisté a kuchyňka vybavena. V okolí rozsáhlý resort v blizskosti města Rovinj s lodní taxi každých cca 30 min přímo z rezortu do Rovinj. Sportovní vyžití v místě. Jídlo dostačující výběr. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Jednoduché ubytování. Lze si vybrat z mnoha možnosti a připlatit si.

Strava
Relativně bohatý výběr, včetně ovoce, ale některá jídla byla zbytečně mastná .

Služby hotelu
Chybí zdarma ručníky na pláž. Lehátka a slunečníky zdarma. Výměna povlečení v pokoji 1x 4 dny. Na nás zapomněli. :(. V resortu sport centrum, nedostatek kol, vezmete svoje. K dispozici tenisové kurty a paddl board byl zavřeny.

Pláž
Oblázková s lehatko a slunečníky zdarma, pokud jste z rezortu Amarin. Jinak podél pobřeží několik plazi. Ve vedlejším spojencem rezortu hotel Amarin, tam již musíte za lehátka a slunečníky platit.

Klara H., 04.10.2021, Datum pobytu: 26.9. - 1.10.2021
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Amarin Resort

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9,2 Dobrý výběr lokality

 • 9 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Dobrý výběr lokality Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování dobré,jen pohyb po areálu hotelu je fyzicky náročnější z pláže 71 schodů,z restaurace 65schodů.

Strava
Výběr bohatý.Strava velmi chutná.

Služby hotelu
Výborné.

Pláž
Pláž čistá,Voda též.

Marie Havlasová, 27.09.2021, Datum pobytu: 18.9. - 23.9.2021
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Belvedere Resort

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 6,2 Komplex hezky, plaz take, jidlo chutove dobre, jen organizace veceri mi davala zabrat.

 • 6 Ubytování
 • 5 Strava
 • 9 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Komplex hezky, plaz take, jidlo chutove dobre, jen organizace veceri mi davala zabrat. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj velmi maly. Opravdu jen na vyspani. Zachodove okenko na chodbu mezi pokoje, aby to na chodbe hezky “vonelo” a taky abyste si mohli na zachode povidat se sousedy, nejspis.

Strava
Jidlo bylo dobre, rozmanite. Celkovy dojem vsak kazili neustale rady na jidlo. Nestala se totiz rada pouze u jidla o ktere mate zajem ale stala se jedna velka rada, ktera obchazela vsechny rezony s jidlem. Kdyz jste prisli na veceri v 7 nebylo si kde sednout.

Služby hotelu
V poradku. Kazdy den ciste rucniky, po 7mi dnech prevlecena postel.

Pláž
Tim ze bylo po prazdinach tak byla jiz plaz prazdnejsi. Lehatka volne.

Hana H., 23.09.2021, Datum pobytu: 11.9. - 20.9.2021
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Villas Rubin

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9,8 Spokojenost, dostali jsme, co jsme chtěli, dokonce i počasí vyšlo dobře.

 • 9,5 Ubytování
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Spokojenost, dostali jsme, co jsme chtěli, dokonce i počasí vyšlo dobře. Zobrazit celou recenzi

Karel Neudert, 20.09.2021, Datum pobytu: 11.9. - 17.9.2021
Oblast: Chorvatsko Chorvatsko, Istrie, Hotel: Arena Camp Medulin

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Chorvatsko - Istrie