Čína Čína

 • Jak trávit čas

  Čína je velká a rozmanitá země, kde není o nudu nouze. Někteří turisté vyhledávají starobylé památky, jiní moderní architekturu. Jedni vyrážejí za nákupy, druzí za objevováním přírody po svých, na kole nebo s horolezeckou výpravou.

  Nejslavnějším čínským lákadlem je Velká čínská zeď, obranná stavba, jejíž základy sahají až do 7. století před naším letopočtem. Tehdy Čínu chránila před nájezdy kočovných kmenů, dnes se objevuje v čínských pohádkách a bájích a vítá turisty k prohlídce. Pokud vás lákají historické památky, nezapomeňte navštívit Zakázané město a taoistický areál Chrám Nebes v Pekingu, Terakotovou armádu u města Xi’an a osaměle stojící kláštery v horách. Moderní architektura se vyrovná mrakodrapům v proslulých kosmopolitních městech. V Číně jim vévodí Šanghaj, kde stojí chrám jadeitového Buddhy ze začátku 20. století, první budova ze železobetonu v zemi Park Hotel, stavby ve stylu art deco a ve slunci se lesknoucí mrakodrapy.

  Panenskou přírodu, kde na člověka nenarazíte i několik dní, poznáte v Tibetské náhorní plošině. Při túrách mezi kopci můžete pozorovat volně žijící zástupce čínské fauny a obdivovat výhledy do hlubokých údolí.

  Čínskou kulturu ilustrují festivaly plné masek, tance, zpěvu a hudby. Originální festival na sněhu a ledu se každý rok v lednu odehrává v rokli Longging. Sochy mytických živočichů jsou barevně nasvíceny a nechybí ani promyšlený ohňostroj. Červen patří festivalu dračích lodí v Hongkongu. Lodě s 20 pádlujícími muži závodí za zvuku bubnů a sportovce doprovází maska draka tančící na břehu. Buddhistickou kulturu poznáte v chrámech na posvátné hoře Wuta.

  Ochutnávání čínské kuchyně a degustační večery nejenže zpříjemní vaši dovolenou, ale ukážou vám, že čínská kuchyně nejsou jenom smažené nudle, závitky a rýže. Překvapí vás variace pokrmů s bambusovými výhonky, pastou z černých bobů, tofu, zázvorem a rybami. Tečkou na závěr může být sklenička rýžového vína.