Etiopie Etiopie

  • Další upozornění

    Období občanských nepokojů pominulo s odtržením Eritreji a Etiopie je ve srovnání s jinými africkými zeměmi poměrně bezpečným státem. Přesto se nepřibližujte k hranici s Eritrejí, neboť je oblast stále zaminovaná. Nedoporučuje se ani cestování v noci a do odlehlejších oblastí se vydejte ve skupině. V turisticky frekventovaných lokalitách jsou na denním pořádku drobné krádeže, proto buďte opatrní na své osobní věci.

    Zdravotním rizikům předejdete díky očkování. Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, tetanu, obrně, žloutence typu A a B a meningitidě. V období dešťů se množí komáři přenášející malárii, proto jsou antimalarika povinným vybavením každého cestovatele. Koupání v jezerech a dalších přírodních vodách je zakázáno kvůli nebezpečí bilharzie. Pozor i na pohlavní choroby a nákazu virem HIV. Tekoucí vodu před požitím převařte nebo nahraďte balenou vodou. Bolest hlavy a jiné příznaky výškové nemoci mohou doprovázet pobyt v hlavním městě a v dalších horských lokalitách.

    Vyhněte se fotografování vojenských a státních objektů, mostů, přehrad, strategických míst a úřadů. Můžete být potrestáni přinejmenším zabavením filmu či karty. Při fotografování místních obyvatel se raději předem domluvte a počítejte s bakšišem pro vašeho modela. Před cestou je dobré seznámit se s celními předpisy o dovozu a vývozu některých artiklů. Při placení služeb i produktů se preferuje hotovost. Jen málo hotelů a restaurací je vybaveno platebními terminály. Občas vypadává elektřina. Připojení k internetu je možné v několika veřejných internetových kavárnách ve velkých městech, ale počítače bývají zavirované. Telefon a poštovní služby jsou dostupné, avšak velmi pomalé a nespolehlivé.

    Platné dokumenty jsou klíčové při vstupu do země. Samozřejmostí je cestovní pas platný ještě šest měsíců po odjezdu z Etiopie, vstupní vízum vyřízené předem nebo za poplatek na mezinárodním letišti v Addis Abebě, mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici. Mezinárodní řidičský průkaz v Etiopii neplatí, ale na jeho základě můžete požádat o vystavení místního průkazu. Vydává ho Road Transport Authority v hlavním městě a bez něho vás za volant nepustí.