Etiopie Etiopie

  • Podnebí

    Etiopie je vnitrozemský stát ve východní Africe, který ztratil přístup k moři po vyhlášení nezávislosti Eritreje. Na většině území Etiopie se rozkládá náhorní plošina rozetnutá Velkou příkopovou propadlinou. Masiv dosahuje průměrné výšky mezi 1500 a 3000 metry nad mořem. Nejvyšší bod, vrchol Ras Dašen, se tyčí do 4620 metrů. Oblast je geologicky činná a objevují se zemětřesení. Vysoké masivy se pomalu svažují do nížin v západní a jihovýchodní části země. Nejnižší bod Danakilská proláklina se propadá 115 metrů pod hladinu moře.

    Etiopie se nachází v monzunové oblasti a počasí se mění v závislosti na nadmořské výšce. V nejvyšších oblastech nad 2600 metrů nad mořem panuje zima s teplotami od bodu mrazu po 16°C. Na náhorní plošině se denní teploty pohybují mezi 16 a 30°C. V noci klesají blíže k nule.

    V nížinách se horku nevyhnete a v oblasti blízko Danakilské prolákliny teploměr ukazuje až 40°C. Suchá období střídají měsíce charakteristické monzunovými dešti. Srážky přicházejí v lednu a únoru a mezi červnem a zářím. Sucho skličuje zemi a její obyvatele od konce února do června a od října do ledna. Pokud nespadne dostatek srážek, Etiopii hrozí hladomory a neúroda. Ideální doba pro návštěvu Etiopie je od října do května.