Etiopie Etiopie

 • Zajímavá místa

  Etiopie je novým turistickým rájem Afriky. První kroky turistů míří z mezinárodního letiště do hlavního města Addis Abeba založeného v roce 1886 císařem Menelikem II. Město leží vysoko v horách na úpatí vrcholu Entoto. Moderní metropoli obývá přes 3 miliony lidí, ale ani na africké tradice se nezapomíná. Merkato je největší africká tržnice pod širým nebem. Národní muzeum přibližuje nalezení nejstarších lidských pozůstatků na světě, ženy Lucy, ale věnuje se i současným etnikům a jejich životu. Katedrála svatého Jiří má otevřené dveře pro každého křesťana i zvídavého turistu. Na vrchu Entoto si prohlédnete místo prvního paláce císaře Menelika II.

  V blízkosti severních hranic Etiopie podléhají zubu času ruiny starověkého města Axum, centra mocné Axumské říše rozkvétající v období od 10. století před naším letopočtem do 1. století po Kristu. Axumská říše byla jedna z prvních křesťanských království. Stala se centrem obchodu, duchovním místem a vládnoucím střediskem. Archeologické naleziště v Axumu odhaluje velkolepost starých paláců, kostelů, hrobek a tržišť. Jeho velká část stále dřímá pod nánosy zeminy a čeká na vyzvednutí na denní světlo. Axum bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

  Perlou starobylé architektury je Lalibela. Malá vesnice v horách asi 350 kilometrů od Addis Abeby byla částečně vytesaná do skály. Třináct kostelů skrytých mezi skalami propojují labyrinty podzemních chodeb, budov a tunelů z 12. a 13. století.

  Městečko Arba Minch vzdálené asi 350 kilometrů od Addis Abeby sucho neohrožuje. Krajinu zavlažuje přes 40 minerálních pramenů, okolo kterých vede krásná stezka divokou přírodou. Prameny napájí jezera Abaya a Chamo, domov krokodýlů, od nichž zachovejte bezpečný odstup.

  Město Jinka v jihozápadní části Etiopie leží v srdci národních parků. Snadno se odtud dostanete na dobrodružné výpravy do parků Mago, Nechisar nebo údolí Omo. Národní park Mago je tvořen savanou, kde volně pobíhají antilopy, buvoli, sloni, lvi, levharti a zebry. Obývá ho i kmen Mursijů žijících podle zásad svých předků. Ačkoliv je park vzdálen jen 36 kilometrů od Jinky, v období dešťů je nepřístupný kvůli špatně sjízdným komunikacím.

  Na Etiopské plošině se leskne druhý přírodní unikát země. Jezero Tana v nadmořské výšce 1830 metrů zadržuje nejvíce vody ve Velké příkopové propadlině. Je 75 kilometrů dlouhé a 70 kilometrů široké. Propadá se mezi skalní zlom do hloubky 70 metrů. Hladinu čeří 37 malých ostrůvků, které se staly útočištěm pro kostely a kláštery. Rozvinutá lodní doprava po jezeře spojuje města na obou březích a vybízí k netradiční projížďce. Město Bahir Dar na jižním břehu žije neustálým ruchem. Tradiční trh fascinuje každého kolemjdoucího. Z Bahir Dar putují výpravy k vodopádům Tiss Isat na Modrém Nilu. Druhé největší vodopády v Africe padají do hloubky 50 metrů a jsou 400 metrů široké.