Itálie - Furlánsko (Friuli) Itálie

 • Popis

  Italský region Furlánsko leží v severním cípu země hned za hranicemi s Rakouskem. Jeho jižní okraj lemuje pobřeží Jaderského moře, zatímco v příhraničních oblastech se zdvihají alpské vrcholky s vyhlášenými lyžařskými středisky. Furlánsko si zamilují příznivci aktivní dovolené. Vysokohorská příroda v létě odhaluje své poklady v podobě smaragdově modrých jezer, rozvoněných luk a vyzývavých strmých stěn. U Jadranu zase voní fíkovníky, podávají se mořské speciality a na plážích se relaxuje za svitu ostrých slunečních paprsků. Ve Furlánsku se prolínají italské, rétorománské, rakouské a slovanské vlivy, což poznáte hlavně u jídelního stolu, ale i v mentalitě obyvatel a v kulturních zvycích.

  Zajímavá místa

  V hlavním městě Udine uvidíte stopy staré románské civilizace. Historickému centru vévodí náměstí Piazza della Libertà s gotickou radnicí a orlojem, na němž odbíjejí hodiny Mauři. Na město shlíží hrad, odkud se otevírá krásný pohled na široké okolí.

  Daleko známější přístav Terst patří k ekonomickým tepnám Jadranu. Kosmopolitní město nespí ani ve dne, ani v noci. Na útesu nad mořem stojí zámek Miramare z 19. století a dokresluje siluetu čtvrtmilionové metropole. Toulky podél pobřeží vás zavedou do starého přístavu a k vodní ulici Canal Grande. Na náměstí Piazza della Borsa obdivujte klasicistní stavbu bývalé burzy a na náměstí Piazza dell’Unità d’Italia zase barokní kašnu. Na městem se tyčí Kapitolský vrch s kostelem z 11. století, hradem, parkem a majestátní bazilikou. V krasové krajině okolo Terstu se nachází krápníková jeskyně Grotta Gigante.

  Zimní návštěvníci směřují do alpských oblastí a jednoho z 5 kvalitních středisek (Forni di Sopra, Piancavallo, Ravascletto, Sella Nevea / Kanin, Tarvisio) s celkovým počtem 134 kilometrů sjezdovek. Furlánské areály se vyznačují domáckou rodinnou atmosférou, perfektně připravenými tratěmi, pohostinností místních obyvatel a poklidným ruchem na sjezdovkách.

  Letní turistický ruch se soustřeďuje v letoviskách Grado a Lignano Sabbiadoro. Srdce Grada tvoří starobylý rybářský přístav a lázně, kam jezdili odpočívat bohatí patriarchové. Dovolenou si zpestřete výletem na lodi do laguny o rozloze 90 km2. Na 30 ostrovech s původní bažinnou vegetací stojí tradiční slaměné domky rybářů, kteří i dnes každé ráno vyjíždějí na svých loďkách na lov. Lignano Sabbiadoro s dlouhou písečnou pláží a pozvolným vstupem do moře vyhledávají rodiny s malými dětmi. V centru městečka s malebnými uličkami a zákoutími sídlí bleší trh, obchody s italskou módou, romantické restaurace s výhledem na moře i pulsující bary.

  Gastronomie

  Italská kuchyně proslula doslova po celém světě. Těstoviny dnes zbožňuje každá domácnost a pizza už je považována za kosmopolitní pochoutku. Krajina Furlánska oplývá rozlehlými vinicemi a výrobou vyhlášených bílých vín. Za Rakouska-Uherska si vína z Furlánska nechávala dovážet vídeňská šlechta a dnešní návštěvníci je mohou degustovat za vlahých letních večerů ve vinných sklípcích.

  Gastronomické speciality se liší podle provincie, ve které usednete k talíři. Polévka iota s hráškem, bramborami a zelím či porcina con mostarda (vepřové maso s ostrým pikantním ovocem) kontrastují s přímořskými pochoutkami seppie in umido con polenta (dušené chobotničky s přílohou z kukuřičné mouky) a baccalá (sušená ryba). Jako předkrm vyzkoušejte sušené šunky prosciutto crudo di San Daniele, di Sauris nebo di Cormons a na závěr vícechodového menu si dejte zákusek gubana (pečivo z kynutého těsta plněné ořechy, rozinkami, piniemi, mandlemi, cedrovými semínky, kandovanou citronovou a pomerančovou kůrou).

Nejnovější recenze Itálie - Furlánsko (Friuli)

Celkem: 10 Krásné místo, krásný kemp, který je zasazen do přírody. K moři trochu dál, ale dalo se dojít stezkou pěšky nebo vláčkem přímo z kempu.

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Krásné místo, krásný kemp, který je zasazen do přírody. K moři trochu dál, ale dalo se dojít stezkou pěšky nebo vláčkem přímo z kempu. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování v mobilhome. Čisté, vybavené s teráskou. Naprosto perfektní.

Zdeňka I., 03.09.2019, Datum pobytu: 24.8. - 31.8.2019
Oblast: Itálie Itálie, Furlánsko (Friuli), Hotel: Village Mare Pineta (Sistiana)

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 7,2 Příjemná dovolená v kempu, ubytovali nás o 4 hodiny dříve - bez problémů. Pláž a bazény daleko od ubytování - Happy Camp leží 500m od...

 • 9 Ubytování
 • 5 Strava
 • 5 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Příjemná dovolená v kempu, ubytovali nás o 4 hodiny dříve - bez problémů. Pláž a bazény daleko od ubytování - Happy Camp leží 500m od uvedeného. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Čisté, plně vybavené bungalovy. V těsné blízkosti sportoviště a bar s večerním programem.

Strava
Stravu jsme měli vlastní.

Služby hotelu
Čistý udržovaný kemp, dětský bazén byl s ledovou vodou - využívali jsme pouze velký bazén. V kempu je obchod, základní věci tam seženete, 2km od kempu Eurodiscont a 4km Eurospar.

Pláž
Pláž čistá, v moři řasy a přemnožení krabi. Pokud jsme se chtěli vykoupat v moři, museli jsme jet 8km do Grada, kde jsou dvě nádherné pláže.

Michaela O., 10.07.2019, Datum pobytu: 29.6. - 6.7.2019
Oblast: Itálie Itálie, Furlánsko (Friuli), Hotel: Tenuta Primero

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 8,6 Byli jsme moc spokojeni. Odpočinuli jsme si.

 • 9 Ubytování
 • 8 Strava
 • 9 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Byli jsme moc spokojeni. Odpočinuli jsme si. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Super. Krásný bungalov s klimatizací. Skvělé posezení venku.

Strava
Čerstvé pečivo v obchodě, skvělá pizza.

Pláž
Pro děti. Kdybychom jeli jen jako dva dospělí, tak tuto destinaci nezvolime. Pláž čistá, ale moře hodně mělké, plné krabů a trávy.

Ale bazény skvělé :-)

Veronika K., 25.06.2019, Datum pobytu: 15.6. - 22.6.2019
Oblast: Itálie Itálie, Furlánsko (Friuli), Hotel: Punta Spin

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 5,8 Katastrofa-u moře bez moře,voda po kotníky, špína,hejna krabů a řas.Odpoledne voda žádná.Koupat jsme se jezdili do Grada/mohu doporučit.

 • 7,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 1 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Katastrofa-u moře bez moře,voda po kotníky, špína,hejna krabů a řas.Odpoledne voda žádná.Koupat jsme se jezdili do Grada/mohu doporučit. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování dle očekávání.

Strava
strava vlastní

Pláž
Bez komentáře!!!!!

Anonym, 08.08.2018, Datum pobytu: 27.7. - 4.8.2018
Oblast: Itálie Itálie, Furlánsko (Friuli), Hotel: Punta Spin

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 7 Hotel odpovídá relativně nízké ceně. Hotel deklaruje tři hvězdy, ale odpovídá dvěma. Je velmi solidně vybaven. Velmi ochotný personál....

 • 6,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 9 Cena
 • 5 Kvalita sjezdovek

Celkové shrnutí
Hotel odpovídá relativně nízké ceně. Hotel deklaruje tři hvězdy, ale odpovídá dvěma. Je velmi solidně vybaven. Velmi ochotný personál. Klientela celého hotelu je z 95% česká. Lyžování na hlavních sjezdovkách je pro zdatnější lyžaře . Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování jsme měli možno vidět 5 lůžkové obrovské pokoje s lodžií a tří lůžkové velmi velmi malé bez balkonu. Vybavení pokojů je značně opotřebované, ale vše funkční a teplá voda teče vždy v jakoukoliv hodinu i v době hromadných návratů ze sjezdovek. TV se vstupy na USB i HDMI. Hotel je vzdálen cca 150m k oběma vlekům na obě strany. Na pokojích není Wi-Fi. Doporučuji vzít si sebou adaptér na italské zásuvky.

Strava
Polopenze velmi bohatá co se týče množství. Hladem skutečně nikdo netrpěl. Snídaně stále tytéž beze změn, večeře bohaté s velkým výběrem K dispozici je bar za lidové velmi přijatelné ceny . Každý pokoj má v jídelně svůj předem přidělený stůl, který je opatřen číslem pokoje.

Služby hotelu
Hotel disponuje velkými vnitřními prostory lyžárnou, společenskou místností s fotbálkem, dětskou hernou, šprtec, biliard, šipky, TV. V hotelu je výtah. Denně je prováděn úklid všech pokojů. Recepční neustále k dispozici. K dispozici je sauna, bazén není.

Sjezdovky
V Sella Nevea jsou k dispozici dva výukové malé svahy s pojízdným pásem a s pomou. Kabinkou lze vyjet k dvěma paraelním červeným sjezdovkám , které slouží jako závodní tratě a jsou značně strmé. Pro nezdatné lyžaře jsou nevhodné. Má li návštěvník štěstí , tak může být v provozu lanovka , kterou lze přejet na Slovinskou stranu . Zde jsou sjezdovky méně strmé , jsou však úzké a často přeplněné. Nám osobně se velmi líbilo lyžování v nedalekém Tarvisio, cca 20min cesty autem. Ski pass platí i zde. Zde doporučuji navštívit vrchol Monte Santo di Lussari.

Jana K., 19.02.2018, Datum pobytu: 4.2. - 10.2.2018
Oblast: Itálie Itálie, Furlánsko (Friuli), Hotel: Sporthotel Forte (Sella Nevea)

Byla tato recenze užitečná? Ano (5) Ne (0)

Všechny recenze Itálie - Furlánsko (Friuli)