Itálie - Piemonte Itálie

 • Popis

  Italský region Piemonte leží v severozápadním cípu země na hranicích s Francií. V jeho okrajových částech se zdvihají Alpy a Apeniny, zatímco střed tvoří úrodná Pádská nížina s vyhlášenými vinicemi a rozlehlými pastvinami. Území bylo osídleno již v neolitu, ale významné stopy po sobě zanechali Římané, Langobardi, Habsburkové a Francouzi. Centrem kulturního a společenského dění je hlavní město Turín.

  Přírodní bohatství

  Příhraniční řetězce Alp s vrcholky přesahujícími 3000 metrů nad mořem celoročně vítají vysokohorské turisty. Při dobrodružných přechodech hlubokých průsmyků tuhne krev v žilách a pokořitelům některé z třítisícovek se zatají dech při pohledu na majestátní horské scenérie. Do jižní části regionu Piemonte zasahují o něco nižší Apeniny s řadou jezer a rozvinutou sítí pěších a cyklostezek. Nenechte si ujít návštěvu ledovcového jezera Lago Maggiore, kde se soustředí letní aktivity a vodní sporty. S dětmi se vydejte na výletní platbu parníkem a objevte ostrov Isole di Brissago s botanickou zahradou. O něco málo známější Lago d´Orta lemují romantické rybářské vesničky s malebnými kostelíky a přístavy.

  Města a kultura

  Centrum regionu tvoří milionové město Turín, sídlo obchodu, průmyslu, kultury a nákupů. Prohlédněte si bývalé královské sídlo Palazzo Reale a jeho zahrady, hrad Palazzo Madama s muzeem starého umění, ulici plnou butiků Via Roma, náměstí Piazza S. Carlo lemované domy s arkádami, barokní budovu Palazzo dell'Academia delle Scienze se sbírkami egyptského umění, radnici Palazzo di Citta či dominantu Turína věž Mole Antonelliana. Za zábavou se vydejte na nábřeží řeky Pád s řadou barů, hospod a restaurací. K častým výletním cílům patří také hrad Aglié, pevnost Fenestrelle Fortress, stadion fotbalového klubu Juventus, poutní místo Sacro Monte ve Varallo nebo Villa Taranto ve Verbanii.

  Speciality a gastronomie

  Piemonte je v první řadě proslulé výrobou kvalitních vín s hroznů dozrávajících na prosluněných svazích Pádské nížiny. Nezapomenutelný gastronomický zážitek si odnesete z ochutnávek bílých lanýžů z města Alba, lískových oříšků z Cortemilia, sýra z města Tovada a hub z údolí Val di Susa. Místní specialitu il brasato al barolo (hovězí s celerem, mrkví a cibulí vařené ve víně Barolo) žádejte ve vybraných restauracích. Milovníci sladkostí se jistě zastaví v obchůdku s čokoládou, jejíž historie se píše od 16. století, kdy sem Emanuele Filiberto ze Savojska přivezl recept na výrobu čokolády. Čokoláda z Piemonte se kvalitou vyrovná belgické a švýcarské konkurenci a je vyhlášená po celé Itálii.

Nejnovější recenze Itálie - Piemonte

Všechny recenze Itálie - Piemonte