Itálie - Řím a okolí Itálie

 • Doprava letecky

  01:50 h

 • Popis

  Vznešená historie Říma

  Řím je hlavní město Itálie, město s pradávnou a vzrušující historií, Řím je Věčné město. Historie Říma se datuje do doby před 2 700 lety a od té doby se stával stále mocnějším a mocnějším. Není snad jediné město na světě, které by tehdy disponovalo takovým vlivem, jako právě Řím. Jeho vliv byl citelný také v oblasti náboženské. V roce 509 před naším letopočtem byli vyhnání tehdy nejmocnější Etruskové a byla zřízena římská republika. Roku 270 před naším letopočtem už Římu patřilo téměř celé území Apeninského poloostrova, ale to mu nestačilo. Tehdy se Řím začal zajímat také o zámoří. Roku 100 našeho letopočtu již bylo pod římským vlivem Španělsko, Řecko a severní Afrika. Rozpínající se říše nabízela příležitosti jednotlivcům, kteří toužili po nekonečné moci, a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus neboli vznešený. Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce, hlavním stavebním materiálem se stává mramor.

  Řím se také stal centrem křesťanské víry. Na konci 4. Století začíná vliv Říma upadat a většina politické a kulturní moci se přesunuje do nového města Konstantinopole, kterou si za své sídlo vybral také císař Konstantin Veliký. Je samozřejmé, že spolu s vlivem začal upadat i samotný Řím. Tento úpadek se prohloubil i dvojím dobytím. Roku 410 našeho letopočtu město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Město zůstalo téměř po celou dobu středověku papežským sídlem. Během tzv. avignonského zajetí papežů však bylo opuštěno velkou částí vyšších vrstev, což vedlo k dalšímu období úpadku. V roce 1378, kdy se vrací papežové, nebyl Řím o nic větší než vesnice uprostřed ruin. Řím své postavení křesťanského středobodu znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Dalších 200 let ho zkrášlovali největší renesanční a barokní umělci. Nakonec v roce 1870 získal Řím statut hlavního města nově sjednocené Itálie.
  Město Řím naleznete v regionu Campagna di Roma, asi 30 kilometrů od Tyrhénského moře. Celým městem protéká slavná řeka Tibera.

  Pokud se chystáte do Itálie, Řím si určitě nenechte ujít. Ne nadarmo se říká, že pokud jednou poznáte Řím, již navždy se do něj zamilujete. Pokud obrátíte naruby mezinárodní název Roma, vznikne Vám slovo Amor, zajímavé, že?

  Kulturní a historické památky Říma aneb co si nenechat ujít?

  Pantheon

  Pantheon je jedna z nejvýznamnějších památek Říma a celé Itálie vůbec. Tento chrám je dodnes asi nejvelkolepějším svědectvím antického stavitelství v Římě. Pantheon vybudoval v roce 27 před naším letopočtem konzul Marcus Agrippa a císař Hadrianus jej nechal nově dotvořit v letech 118 až 125. Kupole o průměru 43,3 metrů je největší na světě. Je to chrám zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků, dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni také Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstatě místem odpočinku velikých osobností národů.

  Colosseo neboli slavné Koloseum

  Koloseum je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou to zbytky obrovského amfiteátru, které stojí přímo uprostřed Říma. V současnosti je to architektonická dominanta města. Koloseum stojí na místě umělého jezera v zahradě Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši. Koloseum sloužilo také jako aréna pro silné gladiátory, kteří bojovali mezi sebou nebo soupeřili s divokými šelmami. Kapacita hlediště byla 50000 diváků. Odehrávaly se zde i rekonstrukce námořních bitev. Je odhadováno, že se Koloseum mohlo stát místem smrti až pro půl milionu lidí.
  V roce 2007 bylo Koloseum zařazeno mezi Sedm divů světa.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je další místo, které si určitě nenechte ujít. V dobách antických bylo Forum Romanum centrem veškerého dění. Bylo zde situováno mnoho chrámů, bazilik, trhů, své řeči zde přednášeli řečníci a politici. V současně době naleznete na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin.

  Bazilika Svatého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma jsou návštěvníkům k vidění také podzemní prostory dómu, kde jsou pohřbeni papežové, k vidění je tak i náhrobek Jana Pavla II. Po zhlédnutí podzemních prostor baziliky následuje prohlídka samotného interiéru kostela. Skvostů, které zde je možné spatřit je nepřeberné množství. Uvnitř baziliky se na stěnách lodi nacházejí medailony všech oficiálně uznaných papežů od Svatého Petra až po současnost. Ti, kteří mají zájem spatřit Řím z ptačí perspektivy, mají možnost vyšplhat ke kopuli chrámu sv. Petra. Zde se za vstup již platí. Zcela jedinečný zážitek je také návštěva Sixtinské kaple.

  Fontana di Trevi

  Fontana di Trevi je asi nejslavnější fontánou na světě. Je stále obložena turisty, je totiž úžasná a dechberoucí! Nejedná se vlastně pouze o fontánu, ale o úžasné umělecké dílo s barokním sousoším, které představuje boha moří Oceana. Dvacet metrů široká a šestadvacet metrů dlouhá fontána, kde voda jakoby přetéká přes pobřežní krajinu tvořenou skalami na širé moře, je opravdu úchvatným dílem.

  Andělský hrad

  Andělský hrad se nachází přímo na břehu řeky Tibery. Je to mohutná, majestátná a nádherná pevnost, jejíž vlastnictví zajišťovalo přístup do Vatikánu.

  Španělské schody

  Nejen fontána, ale také slavné schody proslavily Řím! Španělské schody jsou úžasným architektonickým úkazem. Nacházejí se na náměstí Piazza di Spagnia. Jedná se o nejznámnější římské schodiště, pod nímž se nachází napůl potopená loď kašny Fontana sella Barcaccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Náměstí Svatého Petra neboli Piazza San Pietro je velmi impozantní náměstí se slavnými půloblouky kolonád. Ovál náměstí obklopují čtyři řady dórských sloupů a pilastrů. Středu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí ve výšce 41 metrů kříž, jenž obsahuje relikvii Kristova kříže.

 • Vzdálenost

  Praha - 1316 km
  Brno - 1257 km

Nejnovější recenze Itálie - Řím a okolí

Celkem: 9 Největší poděkování patří paní Šárce, která se o nás po celý pobyt starala, dále děkuji cestovní kanceláři Invia, která mi zájezd...

 • 10 Ubytování
 • 6 Strava
 • 10 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Největší poděkování patří paní Šárce, která se o nás po celý pobyt starala, dále děkuji cestovní kanceláři Invia, která mi zájezd zprostředkovala. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel v blízkosti centra a metra, moc děkuji

Strava
Snídaně super, večeře trochu horší, ale budiž.

Služby hotelu
Úklid v pořádku.

Pláž
poznávací zájezd, moc se nám v Římě líbilo ahoně jsme toho poznaly.

Ivona Vítová, 21.11.2021, Datum pobytu: 13.11. - 16.11.2021
Oblast: Itálie Itálie, Řím a okolí, Hotel: Cilicia

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 5,4 Řím nádherný a krásné památky

 • 5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 8 Okolí
 • 4 Cena

Celkové shrnutí
Řím nádherný a krásné památky Zobrazit celou recenzi

Ubytování
pozitivní bylo, že hotel byl v centru, ale malý pokoj pro 3 osoby a pokojové služby byly podprůměrné

Strava
každý ráno byla snídaně stejná, žádné obměny nebo rozšíření nabídky

Služby hotelu
pokojové služby byly podprůměrné, pokojské nedoplňovaly potřebné množství osobních potřeb (sprchové gely, šampony).

František Brenkus, 14.09.2021, Datum pobytu: 28.8. - 1.9.2021
Oblast: Itálie Itálie, Řím a okolí, Hotel: Romanico Palace Rome

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 10 V prvné řadě bych chtěl poděkovat slečně z CA za skvělý profesionální přístup, po celou dobu jsme byli v kontaktu a zajistila že všechno...

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
V prvné řadě bych chtěl poděkovat slečně z CA za skvělý profesionální přístup, po celou dobu jsme byli v kontaktu a zajistila že všechno proběhne bez problémů. Původní hotel byl po negativní zpětné vazbě předchozích zákazníku vyměněn za Hearth ve kterém jsme byli ubytovaní. V tomto hotelu nás přivítala přátelská recepce, kde nám připravili mapu Říma a vysvětlili kde jsou nejlepší místa na navštívení atp. Dokonce nás i nechali se ubytovat před oficiálním check-inem. Pokoj i strava byla výborná. Hotel je hned naproti vstupu do Vatikánských muzeí, což byla skvělá výchozí lokace ze které se dalo všude v Říme pohodlně dojít pěšky. Vřele doporučuji a děkuji za nadstandardní přístup. Zobrazit celou recenzi

Petr H., 24.08.2021, Datum pobytu: 13.8. - 16.8.2021
Oblast: Itálie Itálie, Řím a okolí, Hotel: Hearth

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 10 Jedním slovem "úžasné"! ????????

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Jedním slovem "úžasné"! ???????? Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Krásný a luxusní hotel v samém centru, všechno podstatné v Římě přímo na dohled!

Strava
Perfektní a dokonce i s velmi milou obsluhou! ???????? To už se dnes moc nevidí.. ????‍♂️

Služby hotelu
Velmi profesionální.. ????

Miroslav Dvořáček, 22.08.2021, Datum pobytu: 2.8. - 10.8.2021
Oblast: Itálie Itálie, Řím a okolí, Hotel: Pace Helvezia

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

1 fotografie

Celkem: 7,3 Prožití prodlouženého víkendu bez davů turistů, tlačenic a front. Byli jsme individuální turisti, tak organizaci času, výletu jsme si...

 • 7 Ubytování
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Prožití prodlouženého víkendu bez davů turistů, tlačenic a front. Byli jsme individuální turisti, tak organizaci času, výletu jsme si dělali dle svých potřeb, což bylo velkou výhodou. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Trošku menší pokoj, ale na účel přespání stačí. Oceňuji čistotu ubytování a vstřícný přístup personálu. Výborné a bohaté snídaně. Umístění hotelu je ideální, mnoho hlavních památek je v dochozí vzdálenosti půl hodiny.

Strava
Využívali jsme stravování během cest po Římě zaměřené na klasickou italskou kuchyni. Takže lehká, chuťově výborná.

Služby hotelu
Velice ochotný personál v hotelu San Valentino

Petr F., 01.10.2020, Datum pobytu: 25.9. - 28.9.2020
Oblast: Itálie Itálie, Řím a okolí, Hotel: San Valentino

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Itálie - Řím a okolí