Jamajka Jamajka

 • Flóra

  Jamajka je místem, kde rostou nejrůznější druhy krásně kvetoucích rostlin. Místní příroda nabízí více než 3000 kvetoucích rostlin, z nichž 827 druhů jsou endemické druhy. Milovníky krásných květin jistě potěší zdejších 237 druhů překrásných orchidejí. Čtvrtina z nich jsou taktéž endemické druhy.

  V této exotické zemi také narazíte na mnoho druhů kaktusů. Místní specialitou jsou takzvané melounové kaktusy, jejichž tvar velmi připomíná oblíbené ovoce. Další zvláštností jsou kaktusy kvetoucí pouze v noci.

  Pokud se ptáte na užitkové rostliny, pak vězte, že Jamajka je vývozcem mahagonového a ebenového dřeva, kterého je na ostrově dostatek, proto je vyváženo především do USA. Místní velmi kvalitní tvrdé dřevo bývá ve Spojených státech používáno na výrobu luxusního nábytku. Jamajka je také velkým producentem zázvoru, který roste v mnoha rozmanitých formách. Zázvor se užívá jako přírodní medicína. Zapomenout nesmíme ani na místní exotické ovoce, z něhož nejoblíbenější je jamajská odrůda ananasu.

  Národním stromem Jamajky je tzv. modrý mahoe, jehož květy mají temně modrou barvu a lákají tak velké množství motýlů. Vyskytuje se především na suchých pláních na jihu ostrova a jeho nezvykle tvrdé dřevo bylo v minulosti oblíbenou surovinou pro stavbu zaoceánských lodí.

  Na západním pobřeží Jamajky najdete nádherné mangrovníky, stromy, které jediné snesou mít kořeny ve slané vodě. Spodní část rostliny tak tvoří ideální prostředí pro úkryt drobných mořských živočichů a mikroorganismů. Tyto stromy patří mezi zákonem chráněné druhy.