Jamajka Jamajka

 • Zajímavá místa

  Míst, která stojí na Jamajce za návštěvu, je tady opravdu hodně. Níže uvádíme několik tipů na výlet, určitě nebudete zklamáni.

  Kingston

  Hlavním městem a nejvýznamnějším přístavem na jihu ostrova Jamajky je Kingston. Město leží na úpatí Modrých hor, které tak tvoří jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru města. Hory získaly svůj název „Modré hory“ podle mlhy, která zbarvuje jejich vršky.

  Město má plno moderních budov, ale i architektonických památek, z nichž nejvýznamnější je Headquaters House (dříve sídlo vlády), zrestaurovaný panský dům Devon Hause a sídlo jamajského zákonodárného sboru Gordon Hause. Navštivte farní kostel, v němž je nejstarší hrob z roku 1699. Na východním okraji města stojí Rockfort, pevnost z 17. století obehnaná příkopem. Na severním okraji leží New Kingston, nové obchodní a rezidenční předměstí, které je zároveň důležitým střediskem jamajského obchodu s kávou.

  Procházky městem proložte poslechem Filharmonické symfonie, nebo sledováním Národní divadelní taneční skupiny. Na pláži si můžete udělat jedinečný piknik a relaxaci si užijete procházkami v botanické zahradě.

  Milovníci nakupování budou nadšeni - obchůdky s řemeslnickými výrobky, drobnými uměleckými předměty a duty-free obchody jsou rozmístěny po celém městě. Nejslavnějším karibským centrem studií je univerzita, která byla založena v roce 1948. Nedaleko ní najdete množství květin a stromů, které tvoří Zahrady naděje o rozloze 200 akrů, a které byly otevřeny v roce 1881.

  Hlavní město Jamajky je v současnosti rušným obchodním centrem s ropnými rafineriemi, závody na zpracování potravin, tabákovými továrnami, výrobou nábytku, konfekce a obuvi.

  Falmouth

  Město Falmouth leží na severozápadním pobřeží ostrova a pro svou originální architektonickou podobu se stalo významnou památkou lákající turisty.

  Falmouth, ležící 37 km východně od Montego Bay, je od roku 1790 hlavním městem regionu Trelawny Parish. Dodnes je centrem místního obchodu – každý týden o víkendu se sem sjíždějí farmáři z okolí, aby prodali produkty své vlastní výroby. Tento zvyk přetrval z dob, kdy bylo město hlavním přístavem Jamajky, ze kterého se na moře vyvážel především rum a cukr.

  Centrem města je Water Square, náměstí situované na východním konci městského centra. Zde také většina návštěvníků začíná svou prohlídku. Místo je pojmenované po velkém zásobníku vody, který odjakživa zachytával vodu z nedaleké řeky Martha Brae. Na náměstí najdete Albert George Market - obchodní středisko, které funguje dodnes, už pod názvem Albert George Shopping and Historical Centre. Tady se nachází několik drobných obchůdků, kde můžete pořídit všechny nezbytnosti na cestu, ale může tu také navštívit místní muzeum s exponáty z koloniální éry.

  Pokračovat můžete směrem k Phoenixkým slévárnám z roku 1810 nebo po Thorpe Street k The Thorpe House, který je jedním z nejelegantnějších exemplářů místních městských domků. Kdysi tu bydlel John Thorpe, největší otrokář na Jamajce, dnes tu sídlí daňový úřad.

  Spanish Town

  Na jihu ostrova najdete město Spanish Tlen, které je třetím největším městem na ostrově a v letech 1534-1872 bylo také hlavním městem země. Mnoho zdejších památek a historických budov však bylo zničeno ohněm, hurikány, ale i vandalstvím, v poslední době jsou ale četné památky opravovány.

  Spanish Town je jedním z nejkrásnějších jamajských měst, je tvořeno jen několika ulicemi, které většinou ústí na místní náměstí. Na náměstí najdete především Rodney Memorial, památník, který postavil v roce 1782
  admirál Rodney, poté co Jamajku osvobodil od francouzsko-španělské invaze. Hned za památníkem se nachází Jamaica Archives and Record Office, což je archiv uchovávající veškeré dokumenty jamajské historie a kultury. Ve východní části náměstí si nezapomeňte prohlédnout House of Assembly, zajímavou budovu, postavenou v koloniálním stylu. Dříve zde zasedal místní parlament a konaly se tu volby. Na západní straně se pak nachází Old King´s House, gregoriánská stavba, která je díky červené fasádě vidět už z dálky.

  Nádherná je katedrála St. Jago de la Vega Cathedral z roku 1714. Katedrála je zdobená překrásně vyřezávanými dřevěnými pilíři a působivými barevnými vykládanými skly zdobící okna u oltáře. Místní varhany pochází z roku 1849. Ani ve městě Spanish Town se nudit nebudete, můžete tu navštívit několik architektonických památek, muzeí, nebo jen pozorovat, jak se tu zastavil čas.

  Mayfield Falls, Cockpit Country

  Na západním pobřeží poblíž města Lucea leží kaskády Mayfield Falls, spolu s jedinečnými minerálními prameny. Ve zdejších divokých kopcích žije množství zvířat, hlavně nádherných druhů ptáků. Místo je tak ideálním prostředím pro výpravy za poznáním jamajské přírody.

  Cockpit Country je jednou z nejzajímavějších přírodních lokalit na Jamajce. Krajina se rozkládá na severozápadě ostrova a po tisíce let se tu utvářela na vápencovém podkladě, který nakonec vytvořil nádherná kamenná skaliska. Právě tady najdete většinu jamajských endemických druhů rostlin i živočichů. Jen doprava do oblasti je trochu složitější – nejlépe helikoptérou nebo letadlem.

  Dunn´s River Falls and Park, Font Hill

  Zavítejte do oblasti zvané Dunn´s River Falls and Park, kterou tvoří jedinečné kaskády. Dunn´s River Park a jeho kaskády poblíž města Ocho Rios jsou symbolem Jamajky. Řady vápencových útvarů tu tvoří pomyslné schodiště, které se svažuje směrem na pláž a po kterém stéká osvěžující voda. Sestup však není nijak nebezpečný, vody protéká jen málo, sotva po kotníky. Z vodopádů můžete kdykoliv odbočit do okolní krajiny, nejen když budete mít pocit, že vaše síly už na sestup případně výstup nestačí. Tímto místem budete určitě nadšeni!

  Vřele doporučit lze i návštěvu přírodní rezervace Font Hill, která se rozkládá na ploše 1 200 hektarů, a ke které patří i 3 km pobřeží. Množství bažin a různých lagun je nejbohatší domovinou ptáků - od volavek přes divoké kachny až po holuby (včetně nejmenší holubice na světě). Ve Font Hill se nachází také největší komunita amerických krokodýlů. Návštěvu rezervace si tak nenechte v žádném případě ujít.