Německo - Severní Porýní-Vestfálsko Německo

 • Popis

  Spolková země Severní Porýní – Vestfálsko leží na západě Německa na hranicích s Belgií a Nizozemím. Protékají jí řeky Rýn, Rúr a Ems. Země zahrnuje průmyslovou oblast Porúří a evokuje kouřící komíny, továrny těžkého průmyslu, nevzhledná města a nákladní lodě plující s hotovými výrobky po Rýnu. Nenechte se takovým obrazem odradit a zažijte Severní Porýní – Vestfálsko na vlastní kůži. Objevíte perly západního Německa: bývalé hlavní město Bonn, korunovační město Cáchy nebo biskupské město Münster. Hlavním městem spolkové země je Düsseldorf a obchodním centrem Kolín nad Rýnem.

  Lázeňské město Cáchy a jeho katedrála Panny Marie se základy z roku 786 jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Její centrální část oktogon s kopulí dal postavit císař Karel Veliký, který je zde i pohřben. Stará gotická radnice z roku 1355 přečkala mnoho požárů a bojů za 2. světové války, podstoupila rozsáhlé restaurátorské práce a dnes zdobí Cáchy ve své plné kráse. Unavený turista najde odpočinek v lázních Carolus Thermen o rozloze 932 m². Oddychnete si v bazénech, saunách, na masáži. Lázeňství má v Cáchách tradici již od starých Římanů a od 1. poloviny 19. století zkrášluje Cáchy promenáda Elisenbrunnen.

  Město Bonn bývalo hlavním městem Západního Německa až do roku 1990. Úřady už dávno přesídlily do Berlína, památky však zůstaly. Náměstí Münsterplatz dominuje Dóm svatého Martina a socha Ludwiga von Beethovena, jehož rodný dům stojí v nedaleké ulici Bonngasse. Na náměstí Marktplatz vás zaujme bohatě zdobená rokoková radnice z 18. století. V bývalém zámku dnes sídlí jedna z předních německých univerzit. Alej Poppelsdorfer Allee se zapsala do dějin dopravy jako místo, kde projela první koněspřežka.

  Asi 30 kilometrů severně se rozkládá Kolín nad Rýnem, nejstarší z velkých německých měst založené už v roce 50. Kolín reprezentuje Kolínská malířská škola a druhá nejstarší německá univerzita Universität zu Köln z roku 1388. Nad Kolín vystupuje Kolínský dóm dokončený v roce 1880. Jeho výstavba trvala neuvěřitelných 632 let. Jeho věže vysoké 157,38 vysloužily katedrále 2. místo mezi nejvyššími evropskými katedrálními stavbami. Staré město křižují romantické kamenné uličky s příjemnými restauracemi, řemeslnými obchody a vyhlídkou na 400 metrů široký Rýn. Podél řeky vyrostla odpočinková zóna. Lidé jezdí na kolech a kolečkových bruslích, setkávají se u deskových her, užívají si dobrot z pouličních stánků a popíjejí pivo. Hlavní město Düsseldorf soustřeďuje velké průmyslové firmy, banky a mezinárodní události. Na první pohled poznáte, že jde o bohaté město plné dobře postavených lidí. Historické centrum nedaleko Rýnské promenády se datuje do 12. století. Tu dobu pamatuje Kostel svatého Lamberta. Symbolem moderního Düsseldorfu se stala 240 m vysoká televizní věž Rheinturm. Vyhlídka přístupná veřejnosti je ve výšce 170 metrů. Večerní program zahrnuje nepřeberné množství restaurací, barů, diskoték, divadel, koncertů a nákupů.

  Titul nejkrásnějšího města v zemi si odnáší sídlo biskupů Münster. Historické centrum lemují gotické domy s podloubím a radnice s honosným sálem, kde byl roku 1648 podepsán Vestfálský mír. K církevním památkám patří kostel svatého Lamberta a Dóm svatého Pavla. Na počátku 18. století byl založen pivovar Pinkus Müller, poslední ze 150 městských pivovarů. V zámeckém parku sídlí botanická zahrada s více než 8000 zástupci rostlinné říše.

  Průmyslovou historii mapuje důl Zollverein v Essenu, jedna z památek UNESCO. Areál je přístupný veřejnosti. Některé budovy dolu byly znovu zabydleny a sídlí v nich restaurace či muzeum. Jiné zejí prázdnotou a od jejich opuštění se téměř nic nezměnilo.

  Severní Porýní – Vestfálsko nadchne i sportovní nadšence. Na 14 000 kilometrech cyklostezek se prohánějí cyklisté, pěší turisté zdolávají 154 kilometrů dlouhou trasu Rothaarsteig, 78 údolních přehrad vyzývá ke koupání, slunění a vodním sportům a 1500 říčních kilometrů zase k projížďce na kanoe. Gurmánské zážitky přináší 40 hvězdičkových restaurací a regionální speciality cášské perníčky a vestfálská šunka s kostí.

Nejnovější recenze Německo - Severní Porýní-Vestfálsko

Všechny recenze Německo - Severní Porýní-Vestfálsko