Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Možnosti cestování a dopravy

  Do SAE se běžně dostanete letecky, např. linkou ČSA, která sem létá několikrát týdně. Z Prahy let běžně trvá asi 6 hodin. Časový posun je +2 hodiny v době letního času a + 3 hodiny v době zimního. Letadla v SAE přistávají nejvíce na letištích v Dubaji, která je hlavním dopravním uzlem, a v na druhém největším letišti Emirátů v Abu Dhabi. Další letiště jejichž význam postupně roste jsou v Sharje, Ras Al-Khaimah, Al-Ainu a Fujaiře. Největší národní dopravní společnost je Emirates Airlines, pod níž patří také oblastní společnost Gulf Air.
  Pro cestování po Emirátech lze zvolit z několika druhů dopravy. Vhodné pro cestování na delší vzdálenosti je zapůjčení automobilu. Ve městech Abu Dhabi a Dubaji sídlí velké mezinárodní společnosti zprostředkovávající pronájem aut. Autopůjčovny naleznete také na letištích, nebo při hotelových komplexech, zavítat můžete také do menších autopůjčoven s nižšími cenami, ale také menším komfortem. Ceny za půjčení automobilu se pohubují okolo 100 – 120 AED za den, plus pojištění okolo 20 AED. Připravte se také na to, že většina agentur vyžaduje platbu kreditní kartou.

  Cestování autobusem po SAE není zcela snadné. Pravidelná autobusová doprava mezi jednotlivými emiráty neexistuje, kromě Emirátů Dubaj a ABu Dhabi. Mezi dalšími oblastmi Emirátů zajišťují spojení minibusy zhruba pro 14 osob. V systému jejich fungování se však našinec těžko orientuje. Vlaková dopravní síť ani síť metra ve městech nejsou v SAE zavedeny.

  Pro přepravu na delší vzdálenosti lze využít Long Distance Taxis pro 5 až 7 lidí, které staví poblíž autobusových nádraží. Spolehlivá taxislužba za příznivé ceny funguje také v rámci měst, a je na velice dobré úrovni.

  Zajímavou možností dopravy jsou loďky a trajekty. Např. v Dubaji pro běžnou přepravu fungují tzv. abras, menší motorové čluny. Plavba trajektem nebo na výletní lodi je nezapomenutelným zážitkem. Větší výletní lodi zajišťují veškerý komfort cestování se stravou a ubytováním přímo na lodi.


  let z Prahy cca 6 hod., transfery do hotelů 20 - 90 min.

  České ani mezinárodní řidičské průkazy nejsou zdejší policií akceptovány. Výjimkou jsou pouze krátkodobé turistické cesty, během nichž je možno zapůjčit si automobil po předložení platného českého a mezinárodního řidičského průkazu a kreditní bankovní karty. V případě dlouhodobého pobytu je nutno požádat na dopravní policii o vystavení místního řidičského průkazu, uhradit poplatek ve výši cca 4.000 AED a absolvovat přezkoušení v autoškole.