Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Měna, ceny, nákupy

  Měna SAE je emirátský dirham (AED). Jeden AED má 100 filsů. Bankovky této měny jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince v hodnotě 1 dirham, nebo 50, 25, 10 a 5 filsů. Hlavní místní bankou je Emirates Bank International. K rozměnění hotovosti lze využít bank, výhodnější je ale výměna ve směnárnách, kde neplatíte poplatky. Možnost výměny hotovosti nabízí také většina hotelů. Peníze můžete vybírat s určitým poplatkem také z bankomatů. Platit lze také platebními kartami, běžně používané jsou AmericanExpress, MasterCard, nebo Visa. Banky a jiné státní instituce mají otevřeno od neděle do čtvrtka a návštěvní hodiny pro veřejnost jsou od 9.00 zhruba do 13.00. Ve státních firmách, místní správě a školství jsou od 1.9.2006 volnými dny pátek a sobota, pracovní týden trvá od neděle do čtvrtka.

  Při nakupování je v SAE k dostání vše na co si jen vzpomenete a obchody mají otevřeno i do pozdních nočních hodin. Americký slogan "Shop till you drop!" - "Nakupuj dokud nepadneš," tu má opravdu své opodstatnění. Je zde k dostání veškeré zboží, které přijde na světový trh. Díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu jsou SAE opravdovým rájem nakupování a mnoho návštěvníků z celého světa sem jezdí i jen za tímto účelem. Nejhlavnějšími centry nakupování jsou Dubai, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain.

  V klimatizovaných nákupních galeriích se pohodlně nakupuje i v horkých letních měsících a kromě nakupování jsou zde připravovány mnohé kulturní programy. Do nákupních center tak lidé vyrážejí na osobní schůzky i za zábavou. Mimořádně levné jsou Duty free shopy na letištích v Dubaji a v Abú Dhabi a nabízejí velmi širokou a rozmanitou paletu zboží.

  Otevírací doba je v supermarketech zpravidla od 9.00 do 23.00. V pátek, kdy je den pracovního klidu většina obchodů otevírá až od 14.00. Obchody mívají polední přestávku od 13.h do minimálně 16h. Po polední pauze jsou v provozu až dlouho do noci. Během Ramadánu se prodejní doba prodlužuje až do jedné hodiny ráno.

  Každý rok se v zimě v Dubaji koná Dubai Shopping Festival, a zároveň s ním probíhá prestižní golfový turnaj Desert Classing PGA, koňský dostih Dubai World Cup a mnoho dalších lákavých akcí, jako je Dubai Jazz Festival. V tuto dobu lákají obchody návštěvníky až 70% slevami a dosahují neuvěřitelného obratu. Shopping festival je zaměřen na všechny vrstvy obyvatel, a řada akcí, jako pouliční ohňostroj, programy pro děti a další, jsou zcela zdarma.

  Zboží typické pro zdejší kulturu vyhledávané jako suvenýry naleznete např. na tržnicích - Souq. Ten nejznámější trh, Souq al-Arsah, s rozmanitým zbožím, se nachází v Emirátě Saharjah. Různé druhy koření, beduínské šperky s překrásnou ornamentální výzdobou, ručně tkané koberce,jejichž výroba má odvěkou tradici, či typické pochutiny jako jsou hojně pěstované datle, nebo jeden z nejlepších kaviárů na světe, naleznete právě zde. Velmi oblíbené jsou ručně vyráběné konvice na kávu Dalla, různé velikosti a zpracování, bohatě zdobené kovové talíře, nebo tradiční arabský oděv, bílý plášť Kandura. Vodní dýmky s jejich voňavými tabáky vám umožní vychutnávat si exotickou atmosféru i doma a své přátele jistě potěšíte některým suvenýrem s velbloudím motivem, typickým znakem těchto zemí. Nádhernou podívanou skýtá dubajský Gold Souq, kde můžete obdivovat šperky a jiné předměty ze zlata a drahých kovů. I když byste sem nešli nakupovat, stojí za to vychutnat si zdejší nezapomenutelnou " zlatou" atmosféru. Podél hlavní ulice se nachází až 200 šperkařských obchodů, kde váha šperku má přednost před jeho designem. Právě v měsících shopping festivalu jsou ceny zlata neuvěřitelně nízké a nakupuje se bez jakýchkoli zábran. Na trzích je velice běžné smlouvání a cenu lze smlouváním vylepšit až o 50%.

  Ceny ubytování jsou na naše poměry spíše vyšší, což je hlavně z důvodu velikého luxusu mnoha ubytovacích komplexů. Většina hotelů je 4 až 5 hvězdičkových a nabízí prvořadý komfort a luxus. Velké slevy jsou v letních měsících v období vysokého horka, kdy je zde méně turistů a také v období Ramadánu. Nejdražší v celé zemi je ubytování v Dubaji a za jednu noc zde zaplatíte od 600AED za jednolůžkový pokoj a od 700 AED za dvoulůžkový pokoj za noc. Ceny v hotelích nejlevnější kategorie se pohybují okolo 70 - 80 AED za jednolůžkový pokoj a 100 - 120 AED za dvoulůžkový pokoj. Nejlevnější jsou hostely, kde se můžete ubytovat za cenu zhruba 15 až 35 AED za noc. Pro využití hostelu však musíte vlastnit Hostelling International Card, nebo zaplatit roční členský příspěvek přímo v některém z hostelů. Přesto, že v SAE není žádný oficiální kemp, stanování na pláži nebo v poušti se obejde bez potíží

 • Orientační ceny

  Mléko (běžné), (1 litr) 71,34 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 47,68 Kč
  Rýže (bílá), (1kg) 56,62 Kč
  Vejce (normální) (12) 70,68 Kč
  Místní sýr (1kg) 400,91 Kč
  Kuřecí řízečky (1kg) 231,03 Kč
  Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 459,22 Kč
  Jablka (1kg) 97,42 Kč
  Banán (1kg) 69,54 Kč
  Pomeranče (1kg) 91,17 Kč
  Rajče (1kg) 66,03 Kč
  Brambory (1kg) 53,76 Kč
  Cibule (1kg) 52,70 Kč
  Hlávkový salát (1 hlava) 44,54 Kč
  Domácí pivo (láhev 0,5 litru) - 77 Kč
  Dovezené pivo (láhev 0,33 litru) - 106 Kč
  Cigarety 20 balení (Marlboro) - 130 Kč