Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Cestovní doklady

  Pro vstup do SAE je pro občany vyžadován cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a cestovní zdravotní pojištění na dobu pobytu tzv. pas-blesk bez strojově čitelných údajů a bez nosiče biometrických prvků, který je vydáván s dobou platnosti na 6 měsíců, tudíž nelze pro cestu do SAE použít! Od července 2016 je nutné zaplatit odletovou taxu z Dubaje ve výši 35 dírhámů (228 Kč).

 • Víza

  Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou od 7. 5. 2015 držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Tato dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu.

  Překročení délky pobytu je penalizováno. Více informací lze získat na zastupitelském úřadu SAE ve Vídni.

 • Celní a devizové předpisy

  Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Zakázán je dovoz výrobků z vepřového masa, pornografických či erotických materiálů (týká se videozáznamů, knih a časopisů) a materiálů, které by mohly být považovány za pomůcky pro šíření jiného než muslimského náboženství. Bezcelně je možno do emirátu Abu Dhabi cigarety v hodnodě do 2 000 AED, 4 litry alkoholu/24 plechovek piva a dary, vč. parfémů, v hodnotě do 3 000 AED. Do Dubaje lze dovézt bezcelně 400 ks cigaret nebo 50 doutníků, 4 litry alkoholu/2x24 plechovek piva a dary v hodnodě do 3 000 AED. Do emirátu Sharjah je dovoz alkoholu zcela zakázán.

  Zakázán je dovoz či průjezd přes SAE (bez zvláštní licence Ministerstva vznitra SAE) také se zbraněmi, střelivem a podobným vojenským či policejním materiálem. Striktnímu zákazu podléhá rovněž dovoz narkotik, vč. marihuany či umělých směsí, např. Spice. Licenci vyžaduje dovoz pesticidů.

  Do SAE je zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné. Před cestou je proto vhodné nahlédnou do aktuálního seznamu zakázaných léků a opatřit si včas v ČR povolenou alternativu nebo požadovanou lékařskou dokumentaci pro jeho dovoz.

  V případě dovozu či vývozu finanční hotovosti přesahující hodnotu 10 000,- EUR je na hraničních přechodech SAE zákonná povinnost deklarovat tuto skutečnost při pasové, bezpečnostní a celní kontrole, a to písemnou formou i ústním oznámením předem a bez vyzvání.

  Povinná směna valut ani povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt v SAE nejsou zavedeny.  Vstupní podmínky - Pro ověření aktuálních podmínek pro vstup do země a návrat do ČR navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/blizky_vychod/spojene_arabske_emiraty/cestovani/index.html)