Thajsko Thajsko

 • Zajímavá místa

  Bangkok – toto hlavní město Thajska je současně největším a nejlidnatějším městem v zemi. Thajci ho nazývají Kung Thep, což v překladu znamená „město andělů“. Bangkok je obrovská metropole, kterou dohromady tvoří obrovské mrakodrapy, rušné trhy, honosné paláce, pověstné noční kluby, starověké paláce a ulice plné pouličních prodejců suvenýrů i stánků s nejroztodivnějším jídlem. Turisty oblíbená je ulice Khao San Road, kde se nachází levné obchody, stánky s pouličním jídlem a spousta nočních klubů. Místem, které by však neměl vynechat nikdo, kdo Bangkok navštíví, je Grand Palace. Právě v prostředí tohoto paláce se událo mnoho významných historických událostí a byl rovněž strategickým místem obchodu. Jedná se o celý komplex budov tvořených královskými sály, chrámy a starověkými památkami, z nichž nejvýznamnější je asi Wat Phra Kaeo, Chrám smaragdového Buddhy. Uvnitř chrámu se údajně nachází kousek kosti či vlasů samotného Buddhy.

  Phanom Rung – tento posvátný hinduistický chrám se nachází na vrcholku vyhaslé sopky na severovýchodě Thajska. Postavili jej zde Khmerové mezi 10. a 13. stoletím pro uctění hinduistického boha Shiva. Phanom Rung vždy fascinoval svojí monumentálnosti i krásou, a není proto divu, že právě tento palác se mohl stát předlohou pro známější Angkor Wat v Kambodži. Celý chrámový komplex směřuje k východu a má 15 posvátných vchodů, kterými čtyřikrát do roka procházejí sluneční paprsky napříč celým chrámem. Vždy v dubnu se zde slaví Festival Phanom Rung, jenž charakterizují tradiční bráhmanské ceremonie s moderní světelnou a zvukovou show.

  Phuket – jedním z prvních míst, které se lidem při představě dovolené na pláži v Thajsku vybaví, je Phuket. Do povědomí celého světa se dostal především díky bondovce z roku 1974, Muž se zlatou zbraní. V současné době se jedná o jedno z nejznámějších a největších turistických letovisek v Thajsku. Nachází se zde tak dokonalé zázemí pro turisty, včetně nespočtu hotelů všech kategorií.

  Národní park Khao Sok – mnoho lidí jej považuje za jeden z nejkrásnějších parků v Thajsku. Khao Sok se rozprostírá na území hustého pralesa plného vzácných rostlin, vápencových skal, vodnatých řek a krásných jezer. Podle vědců jsou nejstarší části tohoto parku staré až 160 milionů let. Žije zde také velmi rozmanitá fauna – například muntžaci, divoká prasata, medvědi, tapíři, až 200 druhů ptactva a mnoho druhů opic, například giboni, makakové či languři. S trochou štěstí můžete zahlédnout také divoké slony indické, tygry nebo leopardy. Napříč parkem vede mnoho cest a stezek, které návštěvníky dovedou k místům se vzácnými živočichy či rostlinami, k nádherným vodopádům, k jezerům, ve kterých se dá i vykoupat, anebo na vysoké kopce, z nichž se naskýtají krásné rozhledy.

  Ayuthaya – město Ayuthaya, založeno roku 1350, leží na ostrově obtékaným třemi řekami, které se za městem stékají do jedné, Chao Phraya, a pomalu míří do Thajského zálivu. Svého času byla Ayuthaya hlavním městem Thajska, přesněji tehdejšího Siamského království. Právem byla Ayuthaya považována za jedno z nejvelkolepějších měst své doby. Stály v něm tři velké paláce, více než 400 chrámů a už tehdejší populace čítala kolem jednoho milionu obyvatel. Když pak roku 1767 dobyli Ayuthayu Barmánci, hlavním městem Siamu se stal Bangkok. Ani zub času, vlivy počasí či následky dobývání města však nezapříčinily naprostou zkázu zdejších monumentů. Dodnes jsou zde k vidění pozůstatky mnoha paláců, soch i chrámů, a není proto divu, že v současnosti míří do Ayuthaye mnoho turistů.

  Koh Phi Phi – souostroví Koh Phi Phi je tvořeno šesti ostrovy, z nichž neobydlený je pouze jeden – Phi Phi Don. Právě tento ostrov je pro své nádherné písečné pláže a klidné zátoky ideální k potápění a šnorchlování nejvíce vyhledávaný mezi turisty. Pod mořskou hladinou jsou zde s trochou štěstí k vidění třeba mořští koníci, hladkouni leopardí, mořské želvy a mnoho dalších. Na ostrově Phi Phi Leh se také nachází Maya Bay – pláž známá ze slavného filmu s Leonardem Di Capriem, Pláž.

  Rai Leh – tento malý poloostrov, který od pevniny dělí vysoké vápencové útesy, je přístupný jedině lodí. Rai Leh je charakteristický nádherným mořem dlouhými pásy písečných pláží, nad nimiž se vysoko do nebe tyčí strmé skály. Ve zdejších stromech žijí roztomilí makakové, kteří si oblíbili večeření při západu slunce na pláži Phra Nang. Rai Leh se své velké oblibě mezi turisty i cestovateli těší nejen díky krásným přírodním scenériím, ale také díky svým zajímavě tvarovaným vápencovým skalám, které lákají horolezce snad ze všech koutů planety.

  Sukhothai – historický park Sukothai je fascinující komplex ruin a pozůstatků z dob prvního nezávislého thajského království. Bylo založeno ve 13. století a svého největšího rozkvětu se království Sukhothai dočkalo za krále Ramkhamhaenga, jenž se například zasloužil i o vznik thajské abecedy. Zdejší obrovské chrámy a paláce byly postupně citlivě zrestaurovány, a dnes se tak, pod hlavičkou UNESCa, těší znovu velké kráse. Sukhothai, což v překladu znamená „záblesk štěstí“, je skutečně místem, odkud bude každý odcházet naplněný obdivem, radostí a úžasem.

  Pai – kdysi poklidná vesnice na severu Thajska se s rozvojem turistiky začíná těšit stále větší oblibě. Thajsko, to totiž nejsou jen krásné pláže a přírodní scenérie na jihu země. Svou krásou dokáže nadchnout i méně navštěvovaný sever. Pro severní Thajsko jsou charakteristické hornaté plochy porostlé hustým pralesem plným pestrého rostlinného i živočišného života. Právě vesnice Pai je ideálním místem, odkud se dá vyrážet na výlety za poznáním této oblasti. Nedaleko odsud se nachází kaňon Pai, několik krásných chrámů i vodopádů.

  Koh Lipe – tento ostrov je jedním z mnoha ostrovních tropických rájů v Thajsku. Zdejší pláže jsou pokryté jemným bílým pískem, klidně se svažujícím pod hladinu křišťálově průzračného moře, které je domovem bohatého podmořského života. Ačkoli i Koh Lipe se v posledních letech začíná těšit stále větší oblibě turistů, stále je tento ostrov ve srovnání například s Phuketem či se souostrovím Koh Phi Phi poměrně klidnou lokalitou, která určitě stojí za návštěvu.