Thajsko Thajsko

 • Vlastnosti elektrické sítě

  Napětí 220 - 230 V; u některých typů zásuvek je nutné užít adaptér.

 • Další upozornění

  Užijete lehké bavlněné oblečení, v chladném období, hornatých oblastech a národních parcích se však bude hodit i něco teplejšího.

  V některých VIP restauracích a klubech je podmínkou oblek s kravatou. Při návštěvě chrámů a paláců (např. Královský palác v Bangkoku) je třeba mít zahalená ramena a paty.

  Vzhledem k opakovaným teroristickým útokům separatistů na jihu Thajska Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně varuje české občany před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje cestování do ostatních pohraničních – včetně těch jižních – oblastí, kde čas od času dochází k ozbrojeným střetům. MZV proto doporučuje českým občanům při pobytu v Thajsku zvýšenou opatrnost, sledovat místní zpravodajství a řídit se instrukcemi místních úřadů a bezpečnostních složek. Při pobytu v Thajsku je třeba zachovávat obezřetnost a vyhnout se jakýmkoliv demonstracím, které se čas od času vyskytují v Bangkoku i mimo něj.

  MZV dále důrazně varuje před držením i užíváním jakýchkoliv drog. Tresty v této oblasti jsou v Thajsku velmi vysoké, včetně trestu smrti a doživotí. Za náhodně nalezenou cigaretu marihuany v osobních věcech lze dostat i několikaměsíční vězení. Přestože Thajsko se snaží potlačit prostituci a s ní spojené negativní jevy, stále ještě se těší oblibě „sexuální turistika“. Vzhledem k velkému výskytu HIV a dalších pohlavních nemocí se doporučuje zachovávat v těchto případech pravidla bezpečného sexu, a to i při styku s osobami mimo příslušné provozovny.

  Thajsko je království v čele s králem Bhumibolem Adulydejem (Ramou IX.), který je hlavou státu. Král a členové jeho rodiny požívají vysokou úctu mezi občany země a je absolutně nepřípustné jakýmkoliv způsobem urážet jejich majestát.

  Své cennosti mějte vždy pod dohledem mimo dosah potenciálních zlodějů. Uzavření hotelových sejfů vždy přezkoušejte. V případě ztráty či odcizení peněz je možno využít husté sítě poboček Western Union. Kopie svých pasů s vízem doporučuje MZV mít naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu. Jakékoliv problémy včetně problémů s policií se snažte řešit dohodou, s vlídnou tváří, usmlouváním, trpělivě a s poukazem na vaši obtížnou situaci. Rozčilováním a křikem nedosáhnete ničeho.

  Thajsko je buddhistická země, kde zpodobeniny Buddhy jsou posvátné. Ti, kdo se dopustí svatokrádeže, se trestají vězením (včetně cizinců). Návštěva buddhistických chrámů a památek jej povolena jen v dostatečném oblečení, nejsou povoleny minisukně, odhalená ramena a krátké kalhoty. Před vstupem do chrámových místností je nutné se zout.

  Zvláštní opatrnost se doporučuje při návštěvách přírodních rezervací, jelikož škody na přírodním prostředí (včetně odchytu drobných živočichů) bývají v případě cizinců ze strany thajských úřadů postihovány se značnou přísností. V případě kontaktu s agresivními zvířaty (např. opice) je vhodné zvolit ústup nebo vizuální odstrašení. Pokud v případě aktivní obrany dojde ke zranění či usmrcení daného zvířete, hrozí vážné trestněprávní důsledky.

 • Telefonování

  V provozu jsou mincové automaty, kdy místní hovor stojí jeden baht za tři minuty. Tříminutový hovor do střední Evropy stojí 210 bahtů, mobilní telefony jsou v Thajsku velmi rozšířené, spojení na mobily má předvolbu 01.