Finsko - Helsinky Finsko

 • Doprava letecky

  04:00 h

 • Popis

  Roku 1550 byla ustanovena zakládací listina finského hlavního a největšího města Helsinek. Zajímavé číslo charakterizuje nadmořskou výšku Helsinek. Jelikož leží na poloostrově vybíhajícím do Baltského moře, od kterého měříme výškovou členitost, Helsinky leží v 0 metrech nad mořem. Ve městě žije asi 570 000 obyvatel. Celá metropolitní oblast zahrnující kromě centrálních Helsinek dalších osm oblastí čítá 1,3 milionu obyvatel. Teplota si drží stálé hodnoty. Roční průměr činí 5,6 oC. Dopravu zajišťuje síť metra, tramvají, autobusů a mořských přívozů. Vzdušné tratě končí na mezinárodních letištích Vantaa a Malmi.

  Do 16. století patřily Helsinky pod Švédské království. 12. června založil král Gustav I. Vasa město Helsingfors, aby konkurovalo tehdejšímu hlavnímu městu Reval. V 18. století bylo Švédsko ve válce poraženo rus
  kým Petrohradem a Helsinky padly do rukou cara Alexandra I. Roku 1812 jmenoval car Helsinky hlavním městem Finska a přesunul sem univerzitní centrum. Po Ruské revoluci roku 1917 se baltský stát osamostatnil. Architekturu moderního města ovlivnil klasicismus a funkcionalismus. Kvůli rozsáhlé imigraci po 2. světové válce vyrostla nová předměstí a rozvoj města rapidně vzrostl. Kulturní život zakořenil v kongresovém centru Finlandia od architekta Alvara Aalta, v nové budově Opery, v Muzeu moderního umění. Církev se dočkala unikátního skalního kostelu Temppeliaukio.

  Turisté mířící do Finska většinou zahajují své putování v Helsinkách. Historické centrum města reprezentuje empírový sloh. Na břehu moře stojí bývalá pevnost Suomenlinna z roku 1991 zapsaná na listině UNESCO. Za zhlédnutí stojí ostrov Korkeasaari dostupný trajektem. Tamější ZOO dokonce spolupracuje s kolegy z České republiky. Velký zábavní park Linnamäki láká na adrenalinové horské dráhy. Technické znalosti načerpáte z expozic v areálu Heureka. Muzeum umění Ateneum bedlivě střeží vzácná díla z celé Evropy. Milovníci přírody a čerstvého vzduchu si oblíbí národní park Nuuksio, kde vás stezka provede okolo jezerní plošiny, skalnatých útvarů a bažinatých rašelinišť.

Nejnovější recenze Finsko - Helsinky

Všechny recenze Finsko - Helsinky