Finsko Finsko

 • Jak trávit čas

  Přestože se Finsko může zdát jako prochladlá zasněžená země, nenechte se zmást. Díky vlivům Golfského proudu není Finsko zdaleka tak chladná země, jak se může při pohledu na mapu zdát. Při troše štěstí můžete v létě dokonce zažít podobná horka jako České republice. Obecně se dá říci, že právě letní měsíce jsou skvělou volbou pro ty, kteří si zrovna nelibují v polárních výpravách. Ve finské přírodě je možné při dodržení nejzákladnějších pravidel dokonce stanovat nebo případně nocovat v chatkách, a vy tak můžete objevovat přírodní krásy i v rámci několikadenních výprav, a to jak v podobě pěší turistiky, tak třeba i na horském kole.

  Finsko je známé jako „země tisíců jezer“ - a nutno dodat, že tuto přezdívku si vysloužilo oprávněně. Na celém území se totiž nachází 187 888 různě velkých jezer ledovcového původu, která jsou dotvářená nespočtem ostrovů a ostrůvků. Za návštěvu určitě stojí oblast zvaná Lakeland, kde těchto jezer, obklopených nádhernou divokou přírodou, najdete nejvíce. Kromě turistiky můžete u jezera podniknout i mnoho dalších aktivit: v jezerech se můžete koupat (a to navíc ve vodách, které jsou považovány za jedny z nejčistších v Evropě), jezdit na kánoi či na kajaku a v příměstských jezerech se můžete třeba i projet na parníku. Na své si tu přijdou i milovníci rybolovu.

  Koho už omrzí příroda, rozhodně není důvod zoufat. Neméně krásným kouzlem oplývají i finská města. Z těch nejzajímavějších stojí za návštěvu například Helsinki, Jyväskylä, Oulu, Turku nebo Tampere. Pozornost byste měli věnovat především slavnému finskému designu a rovněž architektuře – především té z dílny jednoho z nejslavnějších architektů 20. století, Alvara Aalta.

  Finsko je zemí, kde se (především mladí) lidé opravdu rádi baví. Proto se zde každoročně v létě koná nespočet letních festivalů nejrůznějších žánrů – od rockových, přes jazzové, folkové, až po vážnou muziku. V letních měsících není snad den, kdy by se nějaká taková akce nekonala. Kromětoho Finové také rádi slaví různé svátky – například velmi oblíbená je Svatojánská noc, která se zpravidla slaví vždy v svobodu v rozmezí 20. - 26. června. Díky geografické poloze kolem polárního kruhu v tyto dny na většině území Finska nezapadá Slunce, a mnozí Finové tak – snad z pocitu, že ještě nepřišla noc – často slaví až do brzkých ranních hodin.

  Ani s příchodem zimy – a s ní spojenými chladnými a temnými dny – není nutné se Finsku vyhýbat, právě naopak. Především v severní části Finska jsou zde během zimních měsíců výborné sněhové podniky, které lákají všechny příznivce zimních sportů. Příznivé období začíná zhruba od února, kdy se začínají prodlužovat dny. Zdejší střediska jsou ideální pro lyže, snowboard i běžky a pobavit se můžete například i na sáňkách. Hledáte-li méně tradiční zábavu, jste ve Finsku na správném místě. Vyzkoušet si zde můžete třeba taky jízdu se psím spřežením, bruslení, jízda na sněžném skútru nebo plavání v ledovém jezeře. Ať už podniknete cokoliv, nejlepším způsobem, jak se po takových zimních radovánkách prohřát, je zajít si do legendární finské sauny. Finové jsou saunami doslova posedlí – údajně jich tu stojí až dva miliony, a na tři Finy tak v průměru připadá jedna sauna. Ideálním završením saunovacího rituálu je pak místo běžné sprchy či bazénu skočit do vlastnoručně vysekané díry v jednom z nespočtu finských jezer.

  Ostatně se zimním obdobím je neodmyslitelně spojená především oblast na severu Finska jménem Laponsko. Pokud si plánujete Finsko procestovat, tato oblast by určitě neměla chybět – jedná se totiž o místo s překrásnou divokou přírodou, která nemá v Evropě obdoby. V zimních měsících se zde můžete poměrně často setkat s jevem polární záře, kdy noční oblohu rozsvítí nádherně barevné obrazce. Kdo má rád vánoce, ten by si zase neměl nechat ujít návštěvu Santy Clause – právě tady za polárním kruhem prý totiž bydlí ten jediný a pravý Santa. V jeho vesničce v Korvatunturi je možné jej navštívit kdykoli v průběhu celého roku. A pokud chcete vidět, co všechno se dá kromě tradičního sněhuláka postavit ze sněhu, pak určitě navštivte Kemi, kde každou zimu stojí největší sněhový hrad na světě.