Finsko Finsko

 • Zajímavá místa

  Helsinki – v hlavním městě Finska se nachází nejvýznamnější muzea a galerie; například Národní muzeum, Národní galerie, Městské muzeum, nebo tři velká divadla. Kromě několika kostelů se zde však nezachovalo příliš mnoho historických památek.

  Jyväskylä – toto malé město, které bylo založené carem Nikolasem roku 1837, leží severně od jezera Jyväsjärvi. Nachází se ve strategickém místě na cestě mezi východním a západním pobřežím v jižní – té více osídlené – části Finska. Město je známé především zdejší univerzitou. K vidění je tu také například neogotický kostel, kolem nějž se rozprostírají krásné zahrady, anebo tři budovy postavené slavným finským architektem Alvarem Aaltem: Městské divadlo, policejní stanice a budova kanceláří. Každoročně se tu v červnu koná Mezinárodní festival umění.

  Savonlinna – významné finské město oblíbené především díky místním lázním. Savonlinna vyrostla v 17. století kolem hradu Olavinlinna a atmosféra této dávné historie dodnes krásně dýchá ve starém městě, které se rozprostírá na jednom z ostrovů v jezeře Saimaa. Nedaleko na východ od města leží městečko Kerimäki, v němž je k vidění majestátný dřevěný kostel, který je největším svého druhu na světě.

  Oulu – toto malebné univerzitní městečko zdobí hrad Oulun linna, který byl v 16. století postaven na ostrůvku Linnansaari ležícím v ústí řeky Oulu. Ve městě stojí za vidění dále třeba katedrála z 18. století, botanická zahrada anebo Vědecké centrum Tietomaa.

  Tampere – toto třetí největší město ve Finsku a současně největší vnitrozemní město v celé Skandinávii bylo založeno na konci 18. století jako průmyslové město. Svou oblibu mezi Finy i turisty si Tampere získává především díky pořádání velkého množství kulturních akcí, jako jsou festivaly, divadla či mnohé sportovní události. Při prohlídce města nevynechejte ulici Hämeenkatu vedoucí na hlavní náměstí, kde se nachází například most zdobený sochami od známého finského umělce Wäinö Aaltonena. Mimo to je v Tampere také mnoho krásných parků a jezer, moderní knihovna anebo zábavní park Särkänniemi.

  Turku – jedná se o nejstarší finské město, které bylo až do počátku 19. století dokonce hlavním městem celé země. V centru města najdeme například katedrálu z 13. století s masivní, 97 metrů vysokou, věží, která dominuje celému městu. Velkým turistickým lákadlem je zde také starý hrad, který byl vybudován kolem roku 1 300. Dnes se v jeho prostorách nachází Historické muzeum.

  Åland – autonomní souostroví čítající asi 10 000 ostrůvků, které leží v moři mezi Švédskem a Finskem. Na jednom z ostrovů leží město Mariehamn, které je hlavním městem souostroví. Najdeme zde třeba Námořní muzeum nebo Muzeum lodí a za návštěvu stojí i čtvrť Maritime, která jasně odkazuje k námořní historii ostrovů. Dnes toto souostroví všechny uchvátí především svou nádhernou přírodou, která inspiruje i mnoho umělců, kteří se sem uchylují.

  Národní park Lemmenjoki – tento park se rozprostírá po lesích finské tajgy kolem řeky Lemmenjoki a se svou rozlohou čítající více než 2 800 km2 se řadí mezi největší parky v Evropě. Kromě nádherné přírody je zde možné zahlédnout i vlky, medvědy soby, losy nebo orly skalní. Příznivci turistiky jistě potěší stovky kilometrů značených turistických tras, po kterých se mohou v poklidu toulat klidně i několik dní. K dispozici jsou tu totiž chatky (z nichž mnohé jsou dokonce zdarma) ideální k přenocování.

  Laponsko – ačkoli představa pusté chladné země s nehostinnými podmínkami nemusí mnohým připadat nikterak lákavě, nenechte se zbytečně odradit. Laponsko je ve skutečnosti rozsáhlou oblastí s nádhernou divokou přírodou, která jinde v Evropě nemá obdoby. Kromě setkání s divokými soby či jinou zvěří si odsud můžete odnést také dva nezapomenutelné zážitky. Tím prvním je „polární den“, kdy na vlastní kůži zažijete, jaké to je, když za celých 24 hodin nezapadne Slunce za obzor, a venku je tak neustále světlo. Tím druhým – pro změnu v zimním období – je polární záře. Zhruba od září do května je totiž právě v Laponsku velmi četný výskyt těchto magických úkazů, které rozsvěcují noční oblohu do nádherných barev.