Maledivy Maledivy

  • Flóra

    Pokud byste na Maledivách čekali díky zdejšímu tropickému podnebí nějaký rozsáhlý tropický deštný prales, budete asi zklamáni. Jen na některých ostrovech se vyskytují menší deštné lesy.

    Flóra na ostrovech se obecně dělí do pěti kategorií, podle toho jaký ekosystém rostliny obývají. Podél pobřeží se táhne travnatý pás, kde roste kolem dvaceti různých druhů trav a rákosu. Na travnatý pás navazuje pás keřový, kde rostou nenáročné křoviny. Dominantou křovisek jsou rostliny z čeledi kyprejovitých a rostliny druhu Scaevola (vějířovky). Ještě dále od pobřeží můžete vidět poměrně vysoké, až pětimetrové stromy a keře. Často tu můžete přivonět k ibiškům a spatřit stromy nazývané kaani. Na větších ostrovech, kde rostou tropické lesy, jsou velmi běžné stukače nazývané kandoo a vrcholáky, kterým se říká midhili. Nejvyšší strom rostoucí na Maledivách je fíkovník bengálský, který je také znám jako banyan tree.

    Nejběžnějším a také nejnápadnějším stromem, který tu roste, je kokosová palma. Vzrostlé stromy převyšují okolní vegetaci a pro svůj typický tvar se tato palma stala symbolem Malediv. Její kmeny se používají pro stavbu lodí, listy místní obyvatelé využívají při stavbě obydlí. Samotné kokosy se využívají v kuchyni, jsou součástí mnoha tradičních receptů maledivské kuchyně. Skořápky ořechů se používají k výrobě provazů z kokosového vlákna, různých doplňků do domácnosti a v neposlední řadě slouží i jako palivo.

    Jistě vás zajímá nějaké chutné tropické ovoce - i toho je na Maledivách dost. Pěstují se tu banány, mango, papája, granátová jablka, ananas a pomeranče. Domácími plodinami jsou tu i kukuřice, sladké brambory, vodní melouny, proso a další zemědělské plodiny.