Maledivy Maledivy

  • Jak trávit čas

    Maledivy jsou souostrovím 19 korálových atolů, které dohromady tvoří 1 196 ostrovů. Protože obydlených ostrovů je zde přibližně jen 200, tvoří významnou část tohoto tropického ráje krásná nedotčená příroda a pohádkově krásné pláže. I přesto by byla škoda během své dovolené na Maledivách poznávat pouze přírodu a poklady moře. Mezi turistické cíle by měl každý návštěvník zařadit i města či jiné obydlené plochy. Prakticky jedinou metropolí na celých Maledivách je hlavní město Malé, které je největším a nejlidnatějším městem v zemi. Právě zde je proto možné poznat také skutečný život na Maledivách, oproštěný od luxusu, který poskytují resorty na vzdálených atolech. Za návštěvu v Malé stojí například krásná Páteční mešita Hukuru ze 17. století, která je postavena z korálového kamene, či Národní muzeum se Sultánovým trůnem nebo palankýnem. Velkým zážitkem je také návštěva některého z trhů. Například v Malé se jich nachází hned několik. Ke koupi je zde přitom prakticky všechno – od tradičního prodeje zemědělských produktů, přes různé řemeslné trhy, až po vyhlášené rybí trhy. Zajímavou ukázkou, jak může vypadat budoucnost maledivských ostrovů, je umělý ostrov Hulhumalé. Toto doslova utopické město bylo vystavěno na laguně nedaleko hlavního města Malé. Na Hulhumalé v současnosti roste město, které by jednou mělo pojmout až 100 000 obyvatel. Se svojí nadmořskou výškou – dva metry nad hladinou moře – převyšuje Hulhumalé drtivou většinu maledivského území, a může se tak „hrdě“ nazývat „pohořím“ Malediv.

    Jak již však bylo řečeno výše, hlavním lákadlem Malediv jsou překrásné moře, příroda a sluncem prozářený život místních obyvatel. Kdo po několika hodinách strávených v rušném Malé zatouží po klidnějším, avšak stále „tradičním maledivském“ místě, ten by měl vyrazit lodí na nedaleký ostrov Vilingili. Koupat se s místními na jedné pláži, sledovat v parku zápasy v kriketu nebo si dávat piknik ve stínu palem – to jsou všechno zážitky, které v běžném turistickém resortu jen tak nezažijete. Skutečnou romantiku lze zažít během plavby na tradičním dřevěném člunu dhoni při západu slunce. Plavba vede kolem neobydlených ostrovů, na nichž je k dispozici drobné občerstvení. Atmosféru romantického večera v tropickém ráji dotváří hra domorodců na bubny bodu beru, jejichž rytmické zvuky vždy přilákají mnoho zvídavých delfínů. Ostatně právě Maledivy jsou údajně jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování delfínů – snad každému se zde poštěstí jich alespoň několik během své dovolené zahlédnout. Nezapomenutelným zážitkem může být také noc strávená na neobydleném ostrově. Na Maledivách se stále nachází mnoho takových ostrovů, a kdo do tohoto tropického ráje zavítá s ambicemi poznat co nejvíce ostrovů, ten by rozhodně neměl takovou zkušenost vynechat. Milovníci či obdivovatelé přírody by rovněž měli využít možnosti podílet se na ochraně zdejšího překrásného podmořského světa. V současnosti je již na Maledivách mnoho resortů, které nabízejí možnost stát se alespoň na pár hodin dobrovolníkem a spolu s týmem odborníků pečovat o mořský život na maledivských atolech. V rámci tohoto dobrovolnického programu mají zájemci možnost podílet se například na osazování korálových útesů anebo na péči o mladé žraloky, želvy či vzácné ryby v zajetí.

    Dovolená uprostřed tropického ráje nemusí nutně znamenat, že je patřičné trávit celý čas ležením na pláži a užívat si hřejivé sluneční paprsky. Nudit se zde rozhodně nebudou ani aktivnější jedinci. Jednou z možností je například škola windsurfingu. Ideálním místem pro tento vodní sport jsou Lhohifushi a Dhonveli na Severním Malé atolu v období od března do listopadu. Stále oblíbenějším sportem na Maledivách je také surfování. Tento vodní sport se přitom netěší oblibě jen mezi turisty, ale také mezi místními. Právě díky tomu se na Maledivách také začíná pořádat stále více mezinárodních surfařských soutěží. Dalšími oblíbenými vodními sporty jsou třeba vodní lyžování, plavba na kayaku, kiteboarding anebo vodní skútry. Velmi zajímavým místem je také Addu Atol. Toto nejjižnější souostroví Malediv je především rájem mezi potápěči. Právě zde se totiž nachází nejkrásnější atol na celých Maledivách. Na Addu Atol se nachází také silnice spojující resort Gan's Equatro Village s druhým největším městem Malediv Hithadhoo. Díky krásným scenériím naskýtajícím se podél silnice je tato cesta oblíbená především mezi cyklisty. Na Maledivách nemusejí být zklamaní ani milovníci rybaření. Naprosto nový rozměr tomuto koníčku může dát den strávený na lodi, kde se s pomocí zkušených průvodců dají na vytipovaných místech najít takové úlovky jako tuňák nebo plachetník; v noci pak kanic, kajmanka dravá, pruhatec královský nebo třeba barakuda. Mnoho resortů nabízí možnost si po dlouhém dni na lodi náležitě pochutnat na svém cenném úlovku při večerním pikniku na pláži.

    Že krása maledivských ostrovů nespočívá pouze v krásné přírodě a plážích s bílým pískem, tuší asi každý. Neskutečnou podívanou ukrývají také vody teplého Indického oceánu, který pobřeží Malediv omývá. Mnoho ze zdejších korálových útesů je právem řazeno mezi nejkrásnější potápěčské lokality na světě. K tomu, abyste viděli kouzlo zdejšího podmořského světa, však nemusíte být nutně ani zkušenými potápěči – krásou zdejších korálových útesů se můžete kochat i s obyčejným šnorchlem a brýlemi. Kdo však zatouží se ponořit přece jen trochu hlouběji, není problém zavítat do některé z mnoha potápěčských škol, které se rády ujmou i úplných začátečníků. Jednou z potápěčských lokalit, které určitě stojí za navštívení, jsou například průzračné vody Mushimasmingili Thila v atolu Ari, kde je možné spatřit třeba žraloka spanilého, obrovského chňapala a mnoho dalších tropických ryb. Dalším zajímavým místem jsou vody poblíž Hulhule, kde v hloubce cca 35 metrů leží vrak obchodní lodi jménem Maldives Victory. Od doby, kdy v roce 1981 dosedla na mořské dno, se na lodi začal rozrůstat umělý korálový útes bohatý na velké množství exotických ryb, mořských hub i krásných korálů. Zajímavou alternativou k poznávání podmořského světa je také plavba ponorkou. Jen kousek od hlavního města Malé se nachází centrum, které plavby ponorkou nabízí. Zážitek si odsud jistě odnesou především děti, které kupříkladu ještě nejsou dost velké na potápění či šnorchlování.