Maledivy Maledivy

 • Měna, ceny, nákupy

  Měnovou jednotkou na Maledivách je maledivská rupie (MVR), která má 100 lárí. Aktuální kurz je přibližně 1 USD = 15,4 MVR; 1 EUR = 17,0 MVR

  Obchody a většina restaurací však běžně přijímá americké dolary. Americká měna je zvýhodňována zejména v bankách, kde dostanete maledivské rufie právě pouze za americké dolary. Směnárny někdy přijímají i jiné světové měny, ale nebývá to pravidlem.

  V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i ve velkých hotelech. Většina hotelů, obchodů, benzinových pump, půjčoven aut, velkých obchodů a restaurací přijímá platební karty, a to zejména American Express, VISA, Master Card a EuroCard. Na Maledivách je pouze jeden bankomat, ze kterého lze vybírat z účtů vedených u zahraničních bank. Ten najdete v Malé před budovou banky HSBC. Při cestě na Maledivy je třeba počítat s dostatečnou finanční rezervou na drobné výdaje, výlety po okolí nebo na případně lékařské ošetření ? výše této rezervy závisí především na individuálních potřebách a délce pobytu.

  Jak je to s cenami?

  Ceny potravin a jídel v restauracích jsou na Maledivách o něco vyšší než jsme zvyklí z evropských turistických letovisek. Zajímavé je, že maso je k dostání jen v hotelech vyšších kategorií. Místní lidé jsou zvyklí připravovat maso hlavně při slavnostních příležitostech.

  Důležité jsou rovněž informace o spropitném, které je zvykem dávat personálu v hotelu. Co se týče obsluhujícího personálu v hotelu, pak obvyklé je tu spropitné ve výši cca 7 USD na osobu a týden pobytu. Nosičům zavazadel a pomocnému personálu je vhodné dát 1 USD nebo v místní měně 10 RF. Co se týče spropitného v restauracích, tak luxusnější podniky již obvykle mývají tuto položku započítánu v ceně jídla.
  Orientační ceny zábavných aktivit jsou následující: za šnorchlování na blízké korály zaplatíte zhruba 25 USD, vybavení na šnorchlování si můžete zapůjčit za 15 USD, rybaření vás přijde na 30 až 50 USD dle denní doby, výlety na okolní ostrovy stojí přibližně 30 USD. Výlet ponorkou si můžete užít za 100 USD.

  Nákupy

  V turistických centrech najdete nespočet obchůdků, které jsou otevřeny až do pozdních večerních hodin. Pokud budete hledat typické suvenýry, které si budete chtít z Malediv dovézt, kupte si nádherné mořské mušle, krabičky ze dřeva, rákosové rohože, batikové a hedvábné šaty nebo místní keramiku.

  Oblíbené jsou mezi turisty také dřevěné miniatury lodí Dhoni anebo plachetnice. Z Malediv se běžně vozí Srí Lanské a Indické čaje, vodní dýmky, vějíře nebo prostírání. Z cest po Maledivách si můžete přivézt také CD s místní tradiční či moderní hudbou.

 • Orientační ceny

  Plánujete-li se na Maledivách uskromnit, bude vám denně stačit na jídlo 10 dolarů. Většina hotelů v turistických centrech nabízí ubytování včetně plné penze v cenách okolo 100 USD za double. Mimo sezónu to však může být i polovina. Pokud se nechcete jen slunit na pláži, ale prožít i něco aktivnějšího, upozorňujeme, že za výbavu k vodním sportům zaplatíte ne zrovna nízké částky.