Myanmar (Barma) Myanmar (Barma)

 • Možnosti cestování a dopravy

  Nejsnadnější způsob dopravy do Barmy je letadlo. Mezinárodní lety přistávají na letištích Rangún, Nay Pyi Taw a Mandalay. Z Prahy létají na letiště v Rangúnu společnosti Emirates, Qatar Airways a Korean Air. Let s jedním mezipřistáním trvá přes 15 hodin. Vnitrostátní lety zajišťují aerolinky Air Bagan, Asian Wings, Air Mandalay a Myanmar National Airlines s moderními letadly.

  Meziměstská dálková doprava je bezpečná a pohodlná. Na delších trasách jezdí často noční autobusy s dobrou výbavou. Do malých měst míří staré autobusy s pochybným technickým stavem, v nichž poznáte skutečný život místních lidí. Infrastruktura v zemi se neustále zlepšuje. Stávající silnice se opravují a budují se nové cesty. Kvůli kvalitě povrchu vozovek počítejte s nízkou průměrnou rychlostí. Jezdí se vpravo a při přecházení respektujte pravidlo silnějšího a nepočítejte s tím, že vám řidiči zastaví.

  V turistických oblastech si můžete pronajmout automobil, motorku nebo kolo. Auto si půjčíte i s řidičem a cena se pohybuje okolo 50 dolarů na den. Nebojte se smlouvat. S motorkou se dostanete i do zapadlých oblastí a do okolí chrámů. Mějte na paměti, že cizinci nesmí v Barmě řídit žádné motorové vozidlo. Ačkoliv místní policie přestupky zatím přehlíží, nemusí to platit stále. Legální alternativou je kolo. Na delší trasy si raději dovezte vlastní bicykl. Kolo si půjčíte v turisticky atraktivních místech a můžete si udělat vyjížďku do okolí. Po městech se svezete taxíky, tuk-tuky nebo i koňským povozem.

  Velký zážitek přináší cestování vlakem. Pro cizince bylo zpřístupněno mnoho tratí. V soupravách se setkáte s místními obyvateli a uvidíte místa, kam byste se po silnici nedostali. Oblíbeným dopravním prostředkem je loď. Turisté nastupují na dopravní lodě na řece v úseku mezi Mandalají a Baganem a pokud máte dostatek času a nevadí vám velké zpoždění, vyzkoušejte trasu Myitkyina-Bhamo-Katha-Mandalay. Na malebný úsek mezi městy Hpa An a Mawlamyine pravidelně vyplouvají turistické vyhlídkové lodě. V monzunovém období může být pozemní i říční doprava omezena kvůli záplavám.

  K cestě do Myanmaru lze použít pouze letecké spojení, není možné používat suchozemské hraniční přechody. Podle sdělení velvyslanectví Myanmaru v Bangkoku nelze k cestě do země použít ani soukromé vozidlo.