Myanmar (Barma) Myanmar (Barma)

 • Zajímavá místa

  Hlavní a největší město Barmy se jmenuje Rangún. Díky všudypřítomné zeleni si vysloužilo přezdívku „Město zahrad východu“. Založil ho král Alaungpaya v roce 1755, když dobyl jižní část země. Nad městem se tyčí majestátní pagoda Shwedagon Paya zdobená zlatem. Podle legendy v ní jsou uloženy Buddhovy vlasy získané přímo od duchovního vůdce. Pagoda odolala zemětřesení, požáru i krádežím vybavení. Nad Rangúnem stojí odhadem od 6. století a je centrem náboženského života a masových aktivit. K dalším turistickým zajímavostem patří socha ležícího Buddhy, Meditační centrum, pagoda Sule, pagoda Botataung, pagoda Kaba Aye, jeskyně Maha Pasana Guha, Muzeum buddhistického výtvarného umění, Čínské město, Národní muzeum, trh Bogyike Aung San a jezera Kandavgij a Inya. Z Rangúnu můžete podniknout výlet do delty řeky Iravádí.

  Asi 120 kilometrů východně od metropole leží město Kyaikto. Z něj startuje 11 kilometrů dlouhá poutní cesta k pagodě Kyaiktiyo neboli zlatá skála. Z nadmořské výšky 1100 metrů se vám otevře pohádkový výhled. Za srdce Barmy se považuje královské město Mandalay z 18. století. Hlavními atrakcemi města jsou Mandalajský vrch s výhledem na město a řeku Iravádí, chrám Mahamuniho zasvěcený nejposvátnější barmské soše Buddhy-Mahamuniho, královský palác a barevné tržiště. V okolí Mandalay leží několik menších královských měst, například Amarapura s nejdelším dřevěným mostem na světě či Mingun s pagodou puklou po zemětřesení. V nedalekém klášteře Maha Ganayon Kyaung žije několik tisíc mnichů. Celý kraj dýchá buddhismem. Města zdobí stovky sošek Buddhy, po ulicích se procházejí mnichové, pagody vystupují nad krajinu a v Hpo Win Daung se nacházejí jeskynní chrámy.

  Městu Bagan se v 11. století říkalo „město čtyř milionů pagod“. Nejoblíbenější turistické místo se pyšní více než dvěma tisíci zachovalými chrámy na pár desítkách čtverečních kilometrů. Nejlépe si je prohlédnete na projížďce na vypůjčeném kole nebo mopedu. Nedaleko Baganu se tyčí posvátná hora Mount Popa (1518 m. n. m.) obydlená duchy předbuddhistického náboženství. Na jejím vrcholu stojí Opičí chrám a okolní krajina spadá do stejnojmenného národního parku.

  V západním cípu země se nachází historické město Mrauk U. Patřilo k nejbohatším městům v celé Asii a díky své poloze obchodovalo s Evropou a Středním východem. Tehdejší bohatství připomínají staré chrámy s nástěnnými malbami a sochy ilustrující vlivy z Indie.

  Relaxujte na břehu jezera Inle, odkud se pořádají výlety na lodích a treky do vesnic horských kmenů. Jezero obklopují zbytky chrámů a překrásná příroda. Na hladině jezera jsou postavené plovoucí vesničky označované za „Benátky Barmy“. Místní lidé se živí rybolovem a pěstováním rýže a zeleniny na plovoucích políčkách. Jako suvenýr si můžete odvézt ručně pletenou rákosovou tašku. Na Inle navazuje pohoří Kalaw se stráněmi porostlými čajovými plantážemi. Vydejte se na jednodenní výlet a poznejte nejen výrobu čaje, ale i život domorodých kmenů. V severní části pohoří se skrývá jeskyně Pindaya s více než 8 000 soškami Buddhy. Některé jsou staré tisíce let, jiné pocházejí ze současnosti.

  Klidné pláže a relaxaci slibuje západní pobřeží. Nejkrásnější pláž s kilometry zlatavého písku se jmenuje Ngapali Beach. Sem míří desítky turistů a ceny převyšují průměr v zemi. Méně frekventované pláže Ngwe Saung Beach a Chuang Tha Beach jsou levnější a pohodovější.

  Na úplném severu země se rozkládá národní park Khakaborazi. Pokrývají ho smíšené lesy, rostou zde orchideje a poletují vzácné druhy motýlů. Odtud můžete vystoupat na nejvyšší horu Barmy Khakaborazi do 5 881 metrů nad mořem.