Španělsko Španělsko

 • Flóra

  V zemi, která tvoří most mezi Afrikou a Evropou, nebude překvapením, že stejně jako se zde prolínají kultury, mísí se tu také vegetace. Dochází tu k prolínání středomořského, středoevropského a severoafrického rostlinstva.

  Španělská flóra patří mezi nejpočetnější v Evropě a čítá na 8000 druhů, které byly v mnoha případech do země přineseny lidmi ? zejména v oblasti zemědělství. Na severu země najdete převážně listnaté a jehličnaté lesy, ty hledejte hlavně v Pyrenejích. Převládá tady středoevropská fauna ? dub, kaštan, buk. Z keřů je zde hlavně hloh, cesmína, černý bez a moruše. Podrosty tvoří vřesy a kapradiny.

  Většinu jihozápadní části Španělska pokrývají pastviny. Objevují se tady také četné druhy léčivých rostlin. Centrální plošina - Meseta je pokrytá suchomilnou travou, aromatickými keři a trnitými stromy.V suchých oblastech se proměňují rozsáhlá vřesoviště s porosty zimostrázu a kapradin. Ve vysokých polohách je místy jen polární vrba a nízké nekvetoucí rostliny.

  Ovoce a zelenina se pěstuje převážně v přímořských oblastech, kde není problém se zásobováním vodou. Ze stromů zde nejčastěji potkáte pinie, borovice, duby, rohovníky, oleandry, myrty a zakrslé palmy. Z voňavých keřů se tady skvěle vede mátě, levanduli, šalvěji a tymiánu. V Granadě převažuje severoafrické rostlinstvo - túje, olivy.

  Nesmíme zapomenout ani na krasavce jménem citrónovník a pomerančovník, které najdete po celé rozloze španělského poloostrova. Stejně dobře se zde daří vinné révě.