Španělsko Španělsko

 • Měna, ceny, nákupy

  Španělsko je členem Evropské Unie a od roku 2002 je oficiální měnou EURO. Milým překvapením pro vás bude, že patří mezi nejlevnější země západní Evropy. Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami u nás. Hlouběji do kapsy budete muset sáhnout v turisticky oblíbených letoviscích.

  Většina španělských hotelů nabízí služby all inklusive a na východním pobřeží se skutečně vyplatí stravu v hotelu zaplatit. Pokud se budete spoléhat na vlastní kapsu, zaplatíte za pečivo od 0,5 euro, ovoce a zeleninu 1 euro za kilogram. Byl by hřích navštívit Španělsko a neochutnat vynikající víno. Za lahev stolního vína zaplatíte přibližně 2 Euro, kvalitnější víno seženete od 3,5 Euro. Stejné ceny jsou také u piva. Večeře v restauraci se dá pořídit od 10 do 20 Euro. Zmrzlina vás vyjde na 2 Euro. Výše spropitného v restauracích se nejčastěji uvádí od 5 do 10%.

  Jedete- li za nákupy, mějte na paměti, že ve Španělsku se vyplatí pořizovat kožené zboží, bundy, kabelky, boty. Jejich cena je oproti České republice nesrovnatelná a stejně tak kvalita. Vhodným dárkem je také kvalitní španělské víno (Rioja), sangrie či brandy. Pokud chcete vybrat dražší dárek, porozhlédněte se po zlatých a stříbrných špercích. Nakupovat se zde také vyplatí kosmetiku a parfémy. Mezi tradiční suvenýry patří keramika, koberce a krajky. Děti potěší vynikající španělské cukrovinky a gurmáni si dovezou kvalitní olivový olej a koření. Při návštěvě Barcelony se často setkáte se suvenýry s podpisem geniálního architekta Antonia Gaudího. Kromě malých obchodů a pouličních stánků navštivte proslulý obchodní dům El Corte Inglés nebo Maremagnum.

  Jste-li milovníky cizokrajných rostlin a zvířat, nezapomeňte, že Španělsko podepsalo mezinárodní dohodu o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin CITES. Za porušení této smlouvy vám může hrozit nejenom vysoká pokuta!

  Běžné výdaje plaťte raději v hotovosti. Na bankomaty narazíte v každém větším městě či hotelu. Platit kreditní kartou (VISA, Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club) je běžné v obchodních domech, dražších restauracích a hotelech.


  Většina restaurací, hotelů, velké obchody i autopůjčovny akceptují mezinárodní kreditní karty (může se vám stát, že po vás bude při platbě vyžadován pas).

 • Orientační ceny

  chléb - od 20 Kč (0,65 eura)

  mléko 1l - 21 Kč (0,7 eura)

  balená voda 1,5 l - 15 Kč (0,5 eura)

  těstoviny 0,5 kg - od 21 Kč (0,7 eura)

  uzeniny 10 dkg - od 45 Kč (1,5 eura)

  víno 1l - od 30 Kč (1 euro)

  pivo 1l - od 30 Kč (1 euro)

  kopeček zmrzliny - od 30 Kč (1 euro)

  rychlé občerstvení - od 120 Kč (4 eura)