Španělsko Španělsko

  • Zdraví

    Lékařská péče ve Španělsku je na stejně dobré úrovni, jako v ostatních státech Evropské unie. Pro občany České republiky ? jako občany EU ? platí nárok na lékařské ošetření v rámci států EU. Nestačí vám však pouhá kartička pojišťovny. Je nutné vyplnit formulář E-111, který získáte na každé zdravotní pojišťovně. I v tomto případě však musíte počítat s placením spoluúčasti, která je v ostatních státech unie poměrně vysoká. Ve Španělsku je tato spoluúčast 40% z ceny léků. Doporučuje se tedy připlatit komerční připojištění.

    I přestože budete připojištění, může se stát, že budete nuceni za ošetření platit hotově. V tomto případě si pečlivě uschovejte veškeré složenky a potvrzení, které budete potřebovat pro proplacení této péče v ČR. V lékárnách se platí v hotovosti a opět požadujte stvrzenky o zaplacení.

    Žádné vážné onemocnění vám ve Španělsku nehrozí a pro pobyt není doporučeno žádné očkování. Dávejte si spíše pozor na hygienické návyky a jídlo v pouličních fast foodech. Voda v hotelu je pitná, nemusíte se tedy obávat pít nebalenou vodu nebo vyhýbat se ledu v nápoji. Každopádně platí, že je vhodné přibalit základní léky na bolest hlavy, nachlazení, nevolnost a léky, které běžně užíváte. Hodí se také mast na opary, opalovací krém, panthenol, popř. kapky do očí.