Španělsko Španělsko

 • Měna, ceny, nákupy

  Španělsko je členem Evropské Unie a od roku 2002 je oficiální měnou EURO. Milým překvapením pro vás bude, že patří mezi nejlevnější země západní Evropy. Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami u nás. Hlouběji do kapsy budete muset sáhnout v turisticky oblíbených letoviscích.

  Většina španělských hotelů nabízí služby all inklusive a na východním pobřeží se skutečně vyplatí stravu v hotelu zaplatit. Pokud se budete spoléhat na vlastní kapsu, zaplatíte za pečivo od 0,5 euro, ovoce a zeleninu 1 euro za kilogram. Byl by hřích navštívit Španělsko a neochutnat vynikající víno. Za láhev vína (střední třída) zaplatíte přibližně 121,76 Kč , Večeře v restauraci se dá pořídit od 10 do 20 Euro. Zmrzlina vás vyjde na 2 Euro. Výše spropitného v restauracích se nejčastěji uvádí od 5 do 10%.

  Jedete- li za nákupy, mějte na paměti, že ve Španělsku se vyplatí pořizovat kožené zboží, bundy, kabelky, boty. Jejich cena je oproti České republice nesrovnatelná a stejně tak kvalita. Vhodným dárkem je také kvalitní španělské víno (Rioja), sangrie či brandy. Pokud chcete vybrat dražší dárek, porozhlédněte se po zlatých a stříbrných špercích. Nakupovat se zde také vyplatí kosmetiku a parfémy. Mezi tradiční suvenýry patří keramika, koberce a krajky. Děti potěší vynikající španělské cukrovinky a gurmáni si dovezou kvalitní olivový olej a koření. Při návštěvě Barcelony se často setkáte se suvenýry s podpisem geniálního architekta Antonia Gaudího. Kromě malých obchodů a pouličních stánků navštivte proslulý obchodní dům El Corte Inglés nebo Maremagnum.

  Jste-li milovníky cizokrajných rostlin a zvířat, nezapomeňte, že Španělsko podepsalo mezinárodní dohodu o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin CITES. Za porušení této smlouvy vám může hrozit nejenom vysoká pokuta!

  Běžné výdaje plaťte raději v hotovosti. Na bankomaty narazíte v každém větším městě či hotelu. Platit kreditní kartou (VISA, Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club) je běžné v obchodních domech, dražších restauracích a hotelech.


  Většina restaurací, hotelů, velké obchody i autopůjčovny akceptují mezinárodní kreditní karty (může se vám stát, že po vás bude při platbě vyžadován pas).

 • Orientační ceny

  Mléko (běžné), (1 litr) 23.25 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500g)28.60 Kč
  Rýže (bílá), (1kg) 31.43 Kč
  Vejce (normální) (12) 57.94 Kč
  Místní sýr (1kg) 270.92 Kč
  Kuřecí řízečky (1kg) 169.32Kč
  Hovězí kulaté (1kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 286.04 Kč
  Jablka (1kg) 47.59 Kč
  Banán (1kg) 41.44 Kč
  Pomeranče (1kg) 39.90 Kč
  Rajče (1kg) 50.28Kč
  Brambory (1kg) 32.62 Kč
  Cibule (1kg) 35.63 Kč
  Listový salát (1 hlávka) 24.81 Kč