Španělsko Španělsko

 • Svátky a události

  Jestliže se v Evropě ještě dodržují tradice a slaví svátky, v největší míře je to právě ve Španělsku. Oslavy jsou vskutku velkolepé - taneční průvody, ohňostroje, masky a zábava až do rána.

  Cestou do Španělska je vhodné, informovat se, zda se ve vámi zvoleném termínu neobjeví nějaký státní svátek. Úřady a některé obchody jsou během nich nekompromisně uzavřené. Kromě celostátních svátků se můžete setkat také se svátky jednotlivých regionů nebo měst.

  1. ledna - Nový rok
  6. ledna - Tři králové
  Zelený čtvrtek a Velký pátek - pohyblivé datum podle Velikonoc
  1. května - Svátek práce
  15. srpna - Svátek nanebevzetí Panny Marie
  12. října - Státní svátek Španělska
  1. listopadu - Svátek všech svatých
  6. prosince--Den španělské ústavy
  8. prosince - Svátek neposkvrněného početí Panny Marie
  25. prosinec - Vánoce

  Krůček po krůčku

  Pokud do Španělska míříte v lednu, navštivte slavnosti bubnů Tamborrada v malebném San Sebastianu. Bubenické průvody městem probíhají od půlnoci do půlnoci 19. a 20.ledna a jedná se o nezapomenutelnou záležitost.

  Las Fallas

  Oslavy na počest "Svatého Josefa" jsou jednou z nejkrásnějších březnových oslav na území Španělska. Valencie se v tuto dobu mění na týden v jeden velký ohňostroj. Tančí se, víno a alkohol teče proudem od půlnoci do půlnoci a staví se obrovské barevné sochy ze dřeva, polystyrenu a papíru (Sv. Josef je patronem tesařů). Nejhezčí socha putuje do muzea, ostatní končí v plamenech.

  San Juan

  Oslava léta probíhá od Valencie po Alicante a je to jeden z nejpřitažlivějších svátků pro turisty. Slaví se v nejkratší noci roku z 23. na 24. června. Na plážích hoří ohně, hraje muzika, tančí se a pije až do rána.

  Semana Santa

  Svatý týden je ryze křesťanským svátkem. Na Velikonoce vyrážejí španělské rodiny svátečně oblečeni do ulic, kde sledují procesí připomínající středověkou inkvizici. Doprava je v městech zcela zastavena a pro Španěly je to doba, kdy mají čas sejít se s přáteli nad sklenkou dobrého vína.

  San Fermín

  San Fermín je proslulý svátek býků ve španělské Pamploně a jeho začátek spadá na 6. července. Proslul hlavně díky běhu odvážlivců před rozzuřenými býky ulicemi města.

  La Tomatio

  Jedním z nejbláznivějších španělských festivalů je bezesporu ten rajčatový na území Valencie. Slaví se v srpnu a jeho součástí je největší rajčatový bitva světa.

  Cava week

  Září patří v Katalánsku oslavám španělské verze šampaňského. Nejbouřlivější oslavy probíhají v Sant Sadurní d'Anoia, kolébce tohoto vynikajícího nápoje. Oslavy začínají příjezdem královny Cavy s družinou, hraje tradiční muzika, pořádá se cyklistický závod, výstavy a nesmí chybět ani proslulá španělská kuchyně.