Turecko Turecko

 • Vlastnosti elektrické sítě

  220 V, dva typy zásuvek a zástrček, menší odpovídá evropskému standardu.

 • Další upozornění

  Mimo turistická letoviska a velká města je nutné počítat s tím, že samotná žena vzbudí pozornost a stejně jako v doprovodu jiné ženy se vystavuje případným potížím.

  Není doporučováno vyhovět žádostem místních obyvatel o vyvezení různých balíčků, filmů, dopisů, apod. Nalezení takovéto zásilky, u níž by byla odhalena jakákoli souvislost s terorismem, je přísně trestáno.

  Klimatické podmínky Turecka jsou zejména v letních měsících relativně náročné. Dbejte na pitný režim, aby bylo zabráněno dehydrataci. Také je třeba přijímat dostatek minerálů, protože zvýšeným pocením dochází k jejich odplavování a nedostatek by mohl vést k celkové slabosti, závratím a mdlobám. Opatřete se také proti střevním komplikacím vlivem změny klimatických podmínek a stravovacích návyků.

  K setkání s hady nebo škorpióny dochází spíše zřídka a útočí pouze v ohrožení. Poměrně často však narazíte na volně se potulující psy.

  Turecko je řazeno mezi země s největším počtem dopravních nehod a také nejvyšší úmrtností. Věnujte tedy řízení zvýšenou pozornost a dbejte na ostatní účastníky silničního provozu. Dopravní předpisy jsou obdobné českým, v praxi však nejsou často respektovány. Opatrní by měli být zejména chodci, protože v Turecku je uplatňováno "pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla". Při řízení je třeba vzít na vědomí i další specifika zdejšího dopravního provozu, jako např. že řidič dává svou přítomnost ostatním najevo především troubením, užití světelné signalizace neznamená dávání přednosti ale pravý opak. Levý blinkr neznamená jen odbočování vlevo, ale také možnost předjet dotyčné vozidlo.

  Turci všeobecně představují typ vstřícných a přátelských lidí. Na aroganci cizinců však mohou reagovat odlišně. Proto také doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka nebo obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).