Turecko Turecko

 • Jak trávit čas

  Pokud patříte mezi milovníky plážového relaxu, luštění křížovek a čerpání nové energie ze slunečních paprsků, nepotřebujete žádné zvláštní doporučení na trávení volného času. Jestli máte ale v lásce aktivní dovolenou, připravte se v Turecku na opravdovou smršť!

  Golf

  Hrát golf se můžete učit kdekoliv na světě, tedy ani Turecko není výjimkou. Na své si přijdou nejenom naprostí začátečníci, ale i profesionálové s vysokými nároky. Menší golfová hříště potkáte v každém větším letovisku. Ta kvalitnější už budete muset chvíli hledat. Mezi nejvyhledávanější patří např. National Golf Club Antalya v Beleku s osmnáctijamkovým hříštěm. Pro návštěvu tohoto klubu ale budete potřebovat certifikát informující o vašem handicapu. Vstup pro muže je s handicapem 28, pro ženy s 36. V Istanbulu najdete jinou raritu - páté nejstarší golfové hřiště na světě, má devět jamek a žádné zvláštní omezení.

  Potápění

  Chcete-li objevit všechny tváře Turecka, musíte poznat také tu podmořskou. Pro potápění v Turecku se doporučuje období od dubna do listopadu. Středomořské zátoky nabízejí své vody s bohatou faunou a florou nejenom pro pokročilé potápěče, ale hodí se i pro úplné začátečníky. Moře u poloostrova Gallipoli otevírá svou náruč s vraky lodí z druhé světové války. Archeologické skvosty pod hladinou objevíte také v Bodrumu. Potápění je tu povolené pouze v určitých oblastech a zakázáno je sportovní potápění. V každém letovisku působí několik potápěčských škol a využití jejich služeb se rozhodně vyplatí. Ukážou vám správná místa a nebudete zbytečně riskovat své zdraví.

  Jachting a windsurfing

  Velice populárním sportem a relaxací se v Turecku stal jachting. Doslova se tvrdí, že Turecko je rájem všech mořeplavců nejenom díky čtyřem mořím, které ho obklopují. Nejkrásnější trasa pro plavbu je na jihu při pobřeží historické Fethiye, kdy vyplouváte z jednoho z největších a nejkrásnějších přístavů Turecka, Marmarisu. Z Bodrumu můžete vyplout na plavbu po tmavých vodách Gulf of Gökova. Zátoky kolem Bodrumu a v celé Antályi mají také ideální povětrnostní podmínky pro provozování windsurfingu. Vybavení si lze spolu s instruktorem vypůjčit na plážích.

  Trekking

  Další skvělou možností, jak poznat Turecko z jiné stránky, je cestování po vlastních nohách. Můžete využít oficiálních campů, anebo rozbalit stan tam, kde to v zásadě není zakázáno. Přímo na místě vaší dovolené si můžete zaplatit různé pěší výlety od jednodenních prohlídek historických měst až po několikadenní túry do přírody.

  Rafting

  Ať už jste úplní začátečníci, nadšenci nebo profesionálové, sjíždění tureckých řek si užijete. Podíl na tom má nejenom jejich délka, hloubka a divokost, ale hlavně úžasná příroda, která je obklopuje. Jedna z nich, Coruh (stupeň 4 a 5) patří mezi deset nejlepších míst pro rafting na světě. Kromě toho vyzkoušejte také Manavgat, Dragon nebo Barhal.

  Jeskyňářství

  Nejkrásnější jeskyně najdete v regionu Toros při Středomořském pobřeží, na severozápadě Anatolie a v Thrákii. Turecko nabízí více než 40.000 prozkoumaných a přístupných jeskyní s úchvatnou přírodní i historickou podívanou. Nejdelší jeskyni, Pinarozu Cavern, najdete nedaleko Baysehirského jezera.

  Lyžování

  Dokonce i v Turecku si můžete užít radovánky na přírodním sněhu. Většina z lyžařských center je skrytá v zalesněných horách a je snadno dostupná tureckou železnicí nebo tureckými aeroliniemi. Mezi nejznámější zimní centra patří Bursa-Uludag ležící ve výšce 1900 m nad mořem nedaleko stejnojmenného městečka Bursa. Zimní sezóna trvá od prosince do dubna. Dalším centrem je Erzurum - Palandöken v nadmořské výšce od 2 200 metrů do 3 100 metrů. Nabízí nejlepší podmínky pro lyžování v celém Turecku a sněhová pokrývka držící se od prosince do dubna má v průměru tři metry.

  Břišní tance

  Byl by hřích navštívit Turecko a nepoznat tradiční břišní tance, kterým se zde říká "gobek dans". Za rytmů turecké muziky se vrátíte o několik desítek let zpátky k sultánovi a jeho tanečnicím. Jestliže chcete vyzkoušet orientální tanec na vlastní kůži, navštivte jedno z mnoha představení, které probíhají snad ve všech tureckých letoviscích.